Pěstování jabloní



jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 25.8 (?)
17.8.2010 17:23
reaguji na ten prvni příspevek: nekdy mene znamena více - doporučuji letni střih než razantni jarni jarni jde na obrost letni jde na kvety. Čím více se střiha na jaře tím více da stromek výhonu to je dobre když je řídky obrost ale lepší je stříhat v lete je to i pro stromek přirozenejší. Na jaře střihali sedlaci z duvodu, že meli na to čas - o žnich nikdo na jablka nemyslel... ale pro stromek je to přirozenější, probíhají tam jine hormonalni procesy jako na jaře. Ted už je ale skoro pozde to co by ted narostlo nestačilo by vyzrát max olamat vlkya trochu ho prosvetlit. Chtelo by to foto.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 215.130 (?), 17.8.2010 16:53, zobrazeno: 12340x

dobrý den.. letos jsem získala po babičce zahrádku s nekolika stromy... jabloňkami... vždy byly jablíčka z nich sladké a chuťově vinikající... letos nevím proč.. a jsem z toho dost nešťastná.. na stromech nic není.. vím že jedna jeblon je naroubovaná.. dole jsou "zimní jablka" ty dozrávají až ve sklepě ke konci zimy... na roubovaných částech je to však horší.. strom vypadá jako se 4 korunami.. a babička ji hodně stříhala.. takže všechny horní větve jako by letí nahoru... nevím jestli to udělalo to že soused si hned vedle plotu nasadil ořešák papírák.. ale letos na stromě jsou 4 zimní jablíčka a 2 letní.. nevím co mám se stromem udělat.. když už na něm dozrrají jablíčka..jsou veliká.. sladká.. ale hnijí zevnitř.. moc zahradničení zatím nerozumím.. jsem nováček.. tak prosím o radu...

Další problém mám s druhou jabloňkou.. je to nízký stromek.. tak 50 let.. korunku má 50 cm od země.. je to letíní jablíčko.. sladké vynikající.. a rouby jsou rubín.. ale rouby se chytly všechny... takže taky tzv..má více korun.. stom je starší.. nechci do něj zasahovat.. letos se nám sice povodně vyhnuly.. ale déšť v obodobí květu asi udělal své.. nenám na stromně jedinné jablíčko.. strom letos už z poloviny opadl.. a všimla jsem si že mi kmen zezelenal... a nevím si s tím rady.. vždy jsme ze stromu sklidily min..30 bedýnek.. letos ani jednu..mám obavy o strom... a nevím co mám s tím dělat... prosím poraďte.

Loni jsem koupila meruŇku.. ale sousedovi se ujal ořešák.. tak jsem ju musela přesadil... na podzim.. jsem ju přesadila... nevím jestli mrazíky.. nebo mšice.. ale nějak pořád neroste.. lístky má od jara stejné.. jako by začala teprve růst.. je možné že jsem přesazováním narušila kořeny a strom letos teprve zakořeňuje??? prosím poradte.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 25.8 (?), 17.8.2010 17:23
reaguji na ten prvni příspevek: nekdy mene znamena více - doporučuji letni střih než razantni jarni jarni jde na obrost letni jde na kvety. Čím více se střiha na jaře tím více da stromek výhonu to je dobre když je řídky obrost ale lepší je stříhat v lete je to i pro stromek přirozenejší. Na jaře střihali sedlaci z duvodu, že meli na to čas - o žnich nikdo na jablka nemyslel... ale pro stromek je to přirozenější, probíhají tam jine hormonalni procesy jako na jaře. Ted už je ale skoro pozde to co by ted narostlo nestačilo by vyzrát max olamat vlkya trochu ho prosvetlit. Chtelo by to foto.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.130 (?), 17.8.2010 17:31

foto dodám..  a děkuji za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 215.130 (?), 17.8.2010 18:56

pro upřesnění.. stromy nejsou stříhané posledních pár let vůbec.. jinak se stříhaly vždy po sběru na podzim nové šlahouny... všechny pryč... nikdy jindy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.18 (?), 18.8.2010 0:14

Ohledně úrody - letos jeden má jablek dost, druhý nic - asi je "blbý"rok... Ze zeleného kmene si nic nedělejte, teď poslední roky začínají na stromech růst všelijaké řasy a lišejníky - ve vzduchu už není tolik síry, je čistší.

Jinak by to chtělo ty fotky...  Pokud se stromy dřív zcela "oholily" od přírůstků, šla jejich síla do ovoce. Píšete, že teď stříhány nebyly - takže začly růst a jejich síla šla do růstu místo do plodů. Ale pokud jsou už 50ti leté, asi bych pokračovala v původním způsobu řezu, jen bych trochu prosvětlila vnitřek koruny. Už jsem reagovala na váš dotaz "co s vlky", ale to jsem neznala stáří stromků.                             Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 18.8.2010 21:14

Nemyslím si, že je pozdě na letní řez. Spíš bych řekl že na něj je ještě brzo.

Řez za vegetace u jabloní má smysl:

1. V době květu Oslabíte tím růst a neořežete si násadu, když neumíte rozlišit květní pupen. Je to dobré u jabloní s nejistou plodností a u Rubínových odrůd.

2. V době okolo 10. června Můžete zaštipovat, zakracovat letorosty u Rubínu (rozvětví se a stihne založit koncové květní pupeny). V případě vícefázového zaštipování u palmet (Loretův řez aj.). Taky se v této době vylamují vlky. Vylomí se i s bází.

3. Řez koncem srpna a začátkem září. Prosvětlí se koruna, lépe se vybarví jablka. Nezvýší se kvantita květních pupenů (ty se založily v červnu a červenci), ale měla by se zlepšit jejich kvalita. Strom už je v této době v dormanci. Pokud to nepřeženete s řezem, už neproraší. Dormanci poznáte podle toho, že letorosty už nepřirůstají. Tj. na koncích nejsou světlé lístky. Ovocnáři často provádí letní řez pouze v tomto období. Samozřejmě jako doplněk zimního.

Zimní řez v předjaří má samozřejmě taky svoje opodstatnění. Rozhodně bych ho nezavrhoval. Pokud je strom pravidelně rozumě řezán a není rozhozena rovnováha mezi růstem a plodností, má své opodstatnění. Nepěstujem stromy přece proto, abychom je museli oslabovat odstraňováním asimilační plochy...

Pokud budete na podzim zakracovat všechny vlky, vyrostou vám z každého řezu minimálně 3 nové. Za 10 let = 10 x n3

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika