Prosím o určení odrůdy



host - 248.106 (?)
11.2.2018 22:29

Matčino to nebude, to má menší uzavřené okvětí a jen nepatrně zapuštěné pod úroveň povrchu plodu. Navíc má zcela atypickou nezaměnitelnou chuť Navíc p.Petr neudává, kdy ta sklizeň byla (měsíc) a ani jakou má jablko barvu dužiny.                            Lída

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
jip66 - (3) - 154.30 (?), 11.2.2018 19:02, zobrazeno: 10320x

Jabloň jsem koupil před 20 lety ve školce, kde mně místo Zvonkového prodali Gloster a tato odrůda měla být Bláhovo oranžové. Na podnoži MM 106 měl strom 5 m v průměru, odolný vůči strupovitosti. Jablka se dala jíst hned po sklizni, za dva týdny byla dokonalá. To trvalo asi do vánoc, pak se chuť horšila. Koncem ledna už jej na stole vystřídal Gloster. Asi nemá cenu popisovat chuť, tu máme rozdílnou. Zvláštností odrůdy je zbytnělý konec stopky plodu, což je vidět na fotce stejně jako zbarvení a tvar. Po odkvětu se ze všech plůdků na plodonoši jeden "rozjel" a ostatní samovolně opadly. Dělal jsem ruční probírku plodů, u této odrůdy byla nejjednodušší. Pěstuji jej na Vysočině 580 m.n.m. Zajímalo by mně, co to vlastně mám na zahrádce. Všem děkuji za reakce a případné tipy. Petr


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.121 (?), 11.2.2018 19:47
Matčino (Nonetit) -? IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.106 (?), 11.2.2018 22:29

Matčino to nebude, to má menší uzavřené okvětí a jen nepatrně zapuštěné pod úroveň povrchu plodu. Navíc má zcela atypickou nezaměnitelnou chuť Navíc p.Petr neudává, kdy ta sklizeň byla (měsíc) a ani jakou má jablko barvu dužiny.                            Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 254.91 (?), 19.9.2018 16:55

Dobrý den, měla bych velkou prosbu o určení odrůdy.Jablko je naroubované z neznámého roubu... jenom vím, že jsem chtěla něco pozdního... Je 4 roky a jsou docela velká... matná...jsou sladoučká a mají docela kratoučkou stopku..(i když některé má stopku normální) Po rozkrojení cca 10 min hnědne, ale asi že ještě není zralé... Moc děkuji za tipy abych věděla kdy sklízet Míla


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 254.91 (?), 20.9.2018 21:19

Prosím znova o posouzení odrůdy. Na stromě svítí a já nevím jestli je již otrhat.Děkuji Míla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.215 (?), 20.9.2018 22:47

Pokud vezmete za jablíčko, mírně ho odkloníte od větvičky - a zůstane vám v ruce, tak otrhat (nebo protrhat ta, co vám v ruce zůstanou) - ať se jmenuje jakkoliv...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 96.250 (?), 11.2.2018 21:50

Dobry den, Presne tutu odrodu mam tiez na zahrade, vo vyske 600mnm, sadil ju otec asi pred 20 rokmi, hovoril, ze sa jedna o odrodu starkinson, podoba sa ale.nie som si.celkom isty.

Velmi chutna odroda. Neviem ako u Vas ale u mna tie najvacsie plody po mesiaci az dvoch napada pehovitost a uz sa nedaju jest, strasne horke, mensie plody vydrzia ovela dlhksie. Podu vapnim. 

Inak som s touto odrodou spokojny, je nenarocna na stanoviste, odolna voci   chorobam, nepouzivam ani postreky, ciste bio a dari sa super. Problem je skor nestabilna klima - krupy, jarne mrazy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.121 (?), 11.2.2018 22:01
Starkrimson (mutácia Red Deliciousu) to určite (na milión percent) nie je. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 96.250 (?), 11.2.2018 22:45

To je fakt, nema to nic spolocne so starkimsonom. Tiez by som rad vedel o co ide. OK, google search, uvidime ci sa podari najst

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 252.217 (?), 12.2.2018 0:06

V žádném případě to není Matčino. Myslím si, že by to mohl být Doris nebo Diadém. Pěstoval jsem obě odrůdy v nadmořské výšce 180m, na podnožích M9, takže nejsem schopen posoudit jak se chovají v 600m. Obě pocházejí z James Grieve. Doris je kříženec Golden Delicious x James Grieve a Diadém, James Grieve x Jonathan. Chorobami moc netrpěly, ale na Doris se v některém roce objevila trochu strupovitost. Doris byla dost odolná jarním mrazíkům. Rostly prakticky stejně. Plody měly podobný tvar, ale Doris byla více kuželovitá. Základní barva slupky byla u obou zelenožlutá. U Dorisu více do zelena, u Diadému trochu více do žluta. Rozdíl byl v krycí barvě. Doris byla žíhaná a smytá byla jen na líčku, zatímco u Diadému převládala smytá červená barva nad žíháním, byla asi na 2/3 plodu.Rozdíl byl v barvě a kvalitě dužniny. Doris ji měla nažloutlou, sladce navinulou, velmi šťavnatou a jemné konzistence. Diadém měla dužninu krémové barvy, středně šťavnatou, trochu tužší, ne však moc, a navinule sladkou. Obě měly určité aroma. Plodnost byla u obou vysoká, ale Doris ji měla vyšší. Prováděl jsem probírku a tak plodnost byla pravidelná. Obě se před více než 20ti lety běžně prodávaly ve školkách. Chuťově byly obě dobré, když to porovnám s Idaredem, tak byly lepší, ale bohužel v té době vládl Rubín a na ten ani jedna neměla. Ještě je jedna trochu podobná odrůda a to Dalila.Kříženec James Grieve Red x Golden Delicious. Má kulovitý tvar a vydrží o více než měsíc dále. Pochopitelně to nemusí být ani jedna z nich, ale v těch bedničkách, mě uvedené odrůdy trochu připomínají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika