Prořezání staré jabloně



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
17.2.2018 13:19

Stačí si najít nějaké statistiky.

Problém starých stromů je, že neplodí podle statistik. Co chtěl p. 14 170 ve svém příspěvku říci, jsem tedy nepochopil. U nás je to stejné jako u p. Hasmana. Staré, alternující stromy přinesou ve svém plodném roce velkou úrodu prakticky vždy - např. i loni. U nás ve východních Čechách (okr. Svitavy) je po alejích taky zatím kulový, protože za leden a únor ještě nic nedozrálo. Ale květních pupenů je dost a zima zatím kalamitní nebyla.

Zcela souhlasím s tím, co píše p. 234.195.
Trochu vyčítám starým knihám, že když píšou o zmlazovacím řezu, namalují tam ten nákres kuželovitého seříznutí koruny - podobně, jak namaloval p. Svoboda. To je ale zavádějící a většina starých stromů pro takové sesazení koruny není vhodná. Tento "kuželovitý" řez neřeší průklest - prosvětlení koruny, odstranění svěšených zababčených větví a šetření jednoletých přírůstků. Naopak nabádá k vytvoření silných pahýlů s problematickým hojením. Hluboké kuželovité zmlazení stromu je ideální jen při přeroubování.

Co se týče BEDničky s jablky, které ing. Dovala určil jako Ontario - pravda, 2 plody v bedýnce se té odrůdě trochu podobají a mezi opravdovými Ontarii by se ztratily: Jestli jsou všechna jablka z jednoho stromu, pak půjde o jinou odrůdu. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.2 (?), 18.2.2018 20:32
Baumannova reneta - ako ju videli starí pomológovia. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 16.34 (?), 18.2.2018 21:20

Ona Baumannova je hodně proměnlivá, co je stálé, je výrazně skloněný habitus stromu a tmavě zelený list. To že tato odrůda moc známá není je asi dané tím, že málokdo ji má na zahradě. Většina stromů co znám, se nachází v alejích... Když se nad tím zamyslím, tak v rámci zahrad vím snad jen o dvou stromech této odrůdy! Příznivci starých odrůd chtějí většinou tradiční českou odrůdu Matčino:), na Moravě potom ještě Jaderničku. Tyto informace mám s velice důvěryhodného zdroje, sdělil mi je samotný Dr. Boček...

                          Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 14.170 (?), 18.2.2018 22:21

No do alejí se odrůdy s široce rozložitými převislými korunami moc nehodí. Plody byly asimetrické. Jakoby dvě nestejně velké půlky. Vždy jsem Baumannovu renetu vnímal jako tuctovou odrůdu, která byla sice úrodná a rostla v každé poloze, ale přinášela plody chuťově horší než jiné renety. V předválečných i poválečných sortimentech byla zastoupena ve všech krajích a hojně se sázela. Nepřipadá mi jako nějaká vzácnost.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 19.2.2018 22:52

Příznivci starých odrůd chtějí většinou tradiční českou odrůdu Matčino:)

Ne všichni ten vtip pochopí. Matčino je samozřejmě americká odrůda. To, co je pro Moraváky jadernička, je v Čechách asi Panenské.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 234.195 (?), 17.2.2018 9:29
Suhlasim s tym co sa tu pise, pri takych starsich stromoch robim tiez len presvetlovaci rez, konare co sa ohybaju dole skratit na prevod po posledne rozkonarenie, potom vetvy zacnu obrastat mladym drevom, odstranit vyschnute konare, imelo, a tie co sa krizuju. Tento strom ani nie je az taky stary, staci ho len trochu upravit, nech to vyzera ako strom, ucite by som nerobil detailny rez kazdej vetvicky, alebo rezat takym stylom ze zo stromu zostane pár prútikov
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.2.2018 13:19

Stačí si najít nějaké statistiky.

Problém starých stromů je, že neplodí podle statistik. Co chtěl p. 14 170 ve svém příspěvku říci, jsem tedy nepochopil. U nás je to stejné jako u p. Hasmana. Staré, alternující stromy přinesou ve svém plodném roce velkou úrodu prakticky vždy - např. i loni. U nás ve východních Čechách (okr. Svitavy) je po alejích taky zatím kulový, protože za leden a únor ještě nic nedozrálo. Ale květních pupenů je dost a zima zatím kalamitní nebyla.

Zcela souhlasím s tím, co píše p. 234.195.
Trochu vyčítám starým knihám, že když píšou o zmlazovacím řezu, namalují tam ten nákres kuželovitého seříznutí koruny - podobně, jak namaloval p. Svoboda. To je ale zavádějící a většina starých stromů pro takové sesazení koruny není vhodná. Tento "kuželovitý" řez neřeší průklest - prosvětlení koruny, odstranění svěšených zababčených větví a šetření jednoletých přírůstků. Naopak nabádá k vytvoření silných pahýlů s problematickým hojením. Hluboké kuželovité zmlazení stromu je ideální jen při přeroubování.

Co se týče BEDničky s jablky, které ing. Dovala určil jako Ontario - pravda, 2 plody v bedýnce se té odrůdě trochu podobají a mezi opravdovými Ontarii by se ztratily: Jestli jsou všechna jablka z jednoho stromu, pak půjde o jinou odrůdu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 14.170 (?), 17.2.2018 14:32

Pro méně chápavé byla loňská úroda na extenzivních plochách v mém okolí a kupodivu i celé Evropě slabá. Slabá byla ale i v produkčních výsadbách, kde tomu lze snáze předejít. Násada na příští rok je tedy v obecné rovině vysoká. Pokud tomu nerozumíte, zkuste se pobavit s paličema, provozovateli moštáren, lidma co se snaží mapovat odrůdy, vyrábět cidery ap.

Proto jsem se letos při řezu stromů ve svém okolí pustil do razantnějších zákroků.

Stromy, které mám na zahradě a jsou dobře řezané a živené mi zaplodily standardně, ale aleje u silnic, které předloni přeplodily loni neměly nic a to tam jsou různé sorty.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 17.2.2018 17:44

Násada na příští rok je tedy v obecné rovině vysoká. Pokud tomu nerozumíte, zkuste se pobavit s paličema,...

Ano, úroda byla loni na udržovaných zahradách na pravidelně plodících stromcích poměrně slabá. Ovšem stromy, které předloni vynechaly, ty loni zaplodily. Ale to je dočista jedno, co bylo u nás nebo v někde alejích. Podstatné je, jakou úrodu měl pan Svoboda. Ve svém úplně prvním příspěvku píše:
   Chtěl bych si jí ponechat, jablka má dobré chuti a ač malá, vydržela doteď.
   Jsem sice méně chápavý, aled podle té věty tomu rozumím tak, že má-li jablka doteď, tak strom plodil a pokud byla malá, bylo jich zřejmě víc.  Není třeba se bavit s paličema a provozovateli moštáren. Řezat se chystá pan Svoboda svůj strom. Je úplně jedno jestli je násada v obecné rovině vysoká nebo nízká. Podstatné je, jak se v loňské sezóně choval tento konkrétní strom a ne aleje ve východních Čechách a celé Evropě.
   Opakuji, že pokud měl strom pana Svobody loni velkou úrodu, nechal bych hlubší řez až na příští jaro. Letos bych odstranil jen suché a nemocné větve. Jestli strom plodí každoročně hojně, pak je to jedno a vhodné je řezat i za měsíc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 18.236 (?), 17.2.2018 18:16

Ta poslední věta pana Vysloužila bude nejblíž potřebám stromu pana Svobody, z jehož příspěvků jsem vyčetl následující: strom má mnoho květních pupenů - letos pokvete, dle sdělení místních bývá obsypaný, vloni (přes neúrodu v kraji) nějaká jablka dal. Vychází mi z toho pravidelně plodná jabloň. Střídání středních úrod s většími není na škodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 14.170 (?), 17.2.2018 18:27

Takm to pardon, já měl zas z kontextu pocit, že jablka byla malá a bylo jich málo, přestože strom bývá jindy obsypán a že byla slabá úroda v celé oblasti.  K tomu lze poznamenat jen to, že tomu tak bylo v tak velké oblasti, že se cena jablek (což je globální komodita) zdvojnásobila.

Produkční ovocnáři samozřejmě se střídavou plodností bojují (řez, výživa, protimrazová a pomrazová opatření, volba odrůdy, posílení opylovačů ap.) Proto pokud se projeví výpadek na opečovaných plochách, je to na nehnojených a nežezaných stromech ještěn horší. Řekl bych, že největší sjednocení výpadku byl rok 2011. Dřív nebývalo obvyklé, aby mrazy poškozovaly úrodu jabloní. V posledních letech to ale běžné je a tak dochází k sjednocením střídavé plodnosti. Stačí jen koukat kolem sebe. Vnímat ty stromy u silnice v polích. Nechtěl jsem nikoho urazit, ale stromy které střídají plodnost natruc přírodě jsem tento podzim nepotkal. Tím netvrdím, že nějaké nejsou. Jen jsem chtěl poukázat na všeobecný jev.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika