Přiznejte letos pravdu s výnosem a odolností odrůd



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.68 (?)
19.9.2017 9:07

Já ne, ale nebožtík tchán v Uherském Hradišti měl dva staré polokmeny Jonathanu. Chuťově skvělé, ale jak tu bylo psáno, na starších stromek plody hodně zdrobňovaly. A to se jednalo o polohu, kde se o nedostatku tepla nedalo mluvit. V té době jsem pěstoval Jonathany taky - plody jsem měl větší, i pěkně vybarvené, ale chuť podobná Idaredu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
      
host - 168.28 (?), 18.9.2017 19:42

No krása p.Ivan, možno len klam, ale pridu mi plody skor menšie, literatura odporuča pre jonathan podpnim M7,sused ma jonathan na semenači, ale každy rok tam ma len male broky a nechce to ani zrezať, vraj,dobre že rastie... viktor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.210 (?), 18.9.2017 19:45

Pán Hlavatý ako staré máte Jonatánky? Nezačali sa vám vplyvom veku stromu zmenšovať plody? Mne sa to deje už niekoľko rokov, plody sú každým rokom drobnejšie, sucho u nás moc nebýva ani v lete, kedysi asi pred 15 rokmi bývali plody omnoho väčšie. Moje Jonatánky majú 34 rokov.     Jano 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.126 (?), 18.9.2017 20:04
Viktor, Jano: Stromček Jonathanu má niečo cez 10 rokov, tento rok som nechal plodov o niečo viac, pretože po nadmernej prebierke sú zbytočne veľké. Tento rok sú pre mňa veľkostne optimálne, nemám rád príliš veľké jablká. Zmenšovanie plodov vekom nepozorujem, aj keď ide o M9. Staršie rodivé drevo ale priebežne rezom zmladzujem. Ale aby sme tu niekoho neuviedli do omylu: Jonathan je pestovateľsky prekonaná odroda, vzhľadom na veľký sklon k chorobám (chrast., múčn., škvrnitosť plodov...) sa jej pestovanie prakticky zastavilo. V niektorých lokalitách ale môže prosperovať, a potom je to chuťovo ťažko neprekonateľné jablko. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 18.9.2017 20:29

Gratuluji pane Hlavatý k takové úrodě této podle mě nepřekonané odrůdy.Problémy neproblémy, když se vydaří je to úplně to nejlepší co může sadař ochutnat.Svěží v prosinci jako v březnu.Úplný klenot.Letos mám díky jarním mrazům ke sklizni malý košík.Byly mimo dosah parafinových svící.Je to problémista ale kdo ochutná, těžko se této odrůdy vzdá.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.126 (?), 18.9.2017 20:47
Ďakujem pán Polehla, tiež som obdivoval fotky Vašich Akane (napokon, aj tu je jeden z rodičov Jonathan). K tým jonatánkam - ja som na nich ako decko vyrástol, pre mňa to bola, je a vždy bude naj-odroda. Aj keď problémová, ale ja mám takéto výzvy rád a stále sa "trápim" (ono je to ale skôr také radostné trápenie) okrem Jonathanu aj s Goldenom či Coxovou, chuťovo sú to stále hviezdne odrody (ak sa podaria, tak ako píšete 😃). Nech sa Vám v záhrade darí. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1608) - 165.146 (?), 18.9.2017 21:16

Není co dodat pane Hlavatý.Výzvy to je to koření ovocnaření.Zahradě a Vašemu znažení zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.210 (?), 18.9.2017 21:00

Tak to máte ešte mladý strom, tie moje rodili veľké jablká aj keď mali 20 rokov. Máte niekto starý strom Jonatánky zasadený viac ako 30 rokov?     Jano 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.68 (?), 19.9.2017 9:07

Já ne, ale nebožtík tchán v Uherském Hradišti měl dva staré polokmeny Jonathanu. Chuťově skvělé, ale jak tu bylo psáno, na starších stromek plody hodně zdrobňovaly. A to se jednalo o polohu, kde se o nedostatku tepla nedalo mluvit. V té době jsem pěstoval Jonathany taky - plody jsem měl větší, i pěkně vybarvené, ale chuť podobná Idaredu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 19.9.2017 12:21

Dr.Vysloužil:  To zdrobňovanie plodov Jonathanu na starších (ale ozaj už starších) stromoch si pamätám z detstva. Pri Jonathane je potrebné stárnúce ("odrodené") rodivé drevo rezom priebežne obnovovať, tým sa zdrobňovaniu dá vyhnúť. V tomto je trochu podobný Šampionu. Samozrejme, na polokmeni alebo vysokokmeni to nie je reálne. Ja ho mám na M-9 ako taký rozložitejší zákrpok, tam to možné je. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 19.9.2017 16:00

Podobně jako Jonathan a možná ještě víc, mi zdrobňoval plody Spartan. Dokonce i na nižších tvarech. Přesto občas vídám poměrně velké a staré stromy Spartanů s plody neobvykle velkými.  Možná nejde o Spartany, ale spíš ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika