Pravokořenné stromy



Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.239 (?)
30.10.2017 15:52

Na vytvoření plnohodnotné korunky bez řezu bych na Vašem místě v žádném případě nespoléhal. Mně se pro zákrsky nejlépe osvědčil následující postup. Zastřihnu špičák na 70 - 80cm a nejvyšší očko nechám pro budoucí terminál (raději tak, aby očko směřovalo na opačnou stranu než rostl očkovanec z podnože). Pod očkem budoucího terminálu vyslepím další dvě očka (terminál si snáze získá dominanci bez konkurentů). Následně nechám dalších pět oček pro budoucí kosterní větve. Zbytek oček až dolů k podnoži vyslepím. V případě vyšších tvarů je vhodnější silnější dvouletý špičák.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
host - 135.46 (?), 17.11.2015 0:03

Také se nechtěně zabývám myšlenkou částečného zpravokořenění, postupně obnovuji a dosazuji sortiment ovoce v sadu, většinou slivoně a meruňky, stromky většinou pečlivě vybírám osobně, ale letos mi to časově nevyšlo a poprvé jsem zkusil jeden eshop objednával jsem i nějaké hrušně a jabloně, s kvalitou jsem byl spokojen, jen jsem se překlepl u jabloně Rubín, kterou jsem omylem objednal na M9, byla to moje chyba a teď tu mám pěkný cca 120 cm stromek na podnoži pro mne naprosto nevhodné, ještě není v zemi tak mě napadlo posadit ho hlouběji, aby kořeny z roubu podpořily slabou podnož, nemáte prosím někdo zkušenost s tímto postupem? Je mi líto stromek vyhodit, ale zase nechci několik let zkoušet něco co nemá smysl. Většinou pěstuji polokmeny nebo čtvrkmeny, východně od Brna, nmv. 440m mírný jižní svah, zatravněný.

Děkuji za názory Petr

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 168.85 (?), 9.7.2016 12:49
Pokud zasadim roubovanou jablon roubem 20 cm pod zem, tak odruda pusti vlastni koreny a podnoz odejde a v pripade, ze odruda nepusti vlastni koreny, tak funguje i nadale podnoz i pod zemi? Dekuji
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pata - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (109) - 54.251 (?), 13.7.2016 22:24

Ano, nějak tak.

Pokud uděláte kroužek bez kůry v místě kde chcete mít kořeny v první polovině července, do podzimu budete mít v tomto místě krásné kořeny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 14.7.2016 9:28

Rozhodující je růstová potence odrůdy. Slaběrostoucí sorty, jako Golden, Jonathan, Idared, Šampion rostou ještě slaběji, než středně rostoucí podnože typu MM 106. V této kombinaci jsou prakticky nezpravokořenitelné. Bujnější odrůdy, jako Jonagold, Rubín, Sirius tímto způsobem zpravokoření snáze.
    Je třeba počítat s tím, že zpravokořenění bujné odrůdy oddálí plodnost, zmenší plody a zvýší sklon ke střídavé plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 89.194 (?), 29.5.2017 16:50

Chcem sa spytať ma zmysel zpravokoreniť slivku jofela na myrabelane zmysel toho je aby podnož nedostala šarku a neodumrel hypersenzitivni zbytok stromu. fero

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 184.133 (?), 30.10.2017 8:47

To je dost málo pravděpodobné, zkuste se zamyslet nad tím, jak by se šarka na kořeny stromu dostala. Přenašeči obyčejně sají na listové ploše, větévkách. A pravděpodobně ani nebudete na křenový systém, část podnože nad zemí nic roubovat, abyste šarku přenesl nakaženým roubem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 37.86 (?), 30.10.2017 0:09

Zdravím,

ak sa zasadí špičiak do zeme, tak aby miesto naštepenia bolo pod zemou, čiže chceme aby "spravokorenil", potom by sme ale nemali ani zrezať vrchol, a nechať

aby sa strom rozkonáril ako "chce"?? To by mohlo zodpovedať snahe nechať strom rásť podľa vlastného genetického potenciálu.

Je to tak? Má s tým niekto, prosím, skúsenosti?

Vďaka, L

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.122 (?), 30.10.2017 8:06

Řez po výsadbě (kvůli redukovaným kořenům) nemá s podsazením stromku (a plánovaným zpravokořeněním) nic společného.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.146 (?), 30.10.2017 14:23

Len som sa chcel opýtať, že ak nezrežem na jar špičiak a nechám to rásť bez zrezania, vytvorí sa dúfam korunka sama a plnohodnotná.

Nechcem polemizovať o správnosti alebo potrebe rezu v iných prípadoch.

Ďakujem za odpoveď.

L

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 13.239 (?), 30.10.2017 15:52

Na vytvoření plnohodnotné korunky bez řezu bych na Vašem místě v žádném případě nespoléhal. Mně se pro zákrsky nejlépe osvědčil následující postup. Zastřihnu špičák na 70 - 80cm a nejvyšší očko nechám pro budoucí terminál (raději tak, aby očko směřovalo na opačnou stranu než rostl očkovanec z podnože). Pod očkem budoucího terminálu vyslepím další dvě očka (terminál si snáze získá dominanci bez konkurentů). Následně nechám dalších pět oček pro budoucí kosterní větve. Zbytek oček až dolů k podnoži vyslepím. V případě vyšších tvarů je vhodnější silnější dvouletý špičák.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika