Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chatky, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR.
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení

Pozdně zimní rezistentní odrůdy - hodnocení

Paľo. (1739) - xxx.xxx.231.124 (?)
29.3.2014 7:41

Zdravím Vás paní Daniela!

Váš zápal pre ovocné kultivary viem veľmi dobre pochopiť. Tiež som predvlani vysadil stromček ebenovníka (Nikitskaja bordovaja) do trávnika za domom. A vlani zas Schneiderovu chrupku na podložke Gisela5. Okrasná časť pomalúčky ustupuje úžitkovej. Ale niekde to predsa len musí mať hranicu. Inak sa za chvíľu namiesto behania či váľania po trávniku budeme predierať ovocným pralesom.laugh Treba myslieť aj na vnúčence...

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty

Mittwoch (308) - xxx.xxx.189.156 (?)
17.11.2012 21:14, počet návštěv: 115984
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den. Rád bych vyvolal diskuzi na téma pozdně zimních rezistentů. Dílčí názory na jednotlivé odrůdy zde jsou, ale přece jen né pohromadě. Jde mi o zhodnocení jejich chuti, pěstitelských vlastností (negativních i pozitivních) a době skladování. Jak všichni víme, literatura se různí, vesměs více chválí než kriticky hodnotí. S řadou odrůd už je několikaletá zkušenost - neváhejte se s námi o ni podělit - i v průběhu roku, jak začnete koštovat. P.S.: Ať vím, čím mám na jaře obohatit zahradu.wink Namátkou (i kvůli následnému vyhledávání): Merkur, Admirál, Otava, Goldstar, Meteor, Opal, Shalimar, Sirius, Orion...

Za mě:

Goldstar: poloha 380m.n.m., J-TE-E, letos první úroda. V porovnání s ostatními odrůdami v řadě mohu říci: odrůda je plodná, chutná velmi obalečům, trpí fyziologickou skvrnitostí. Chuť špičková - zvláštní aroma, plody šťavnaté, chruplavé, pro mě letos č.1. Vlivem poškození plodů skvrnitostí tyto uzrály dříve (4ks)..

Další zaplodí v příštích letech.

Zdraví Mittwoch

Připojit reakci   

host - xxx.xxx.153.9 (?)
18.11.2012 0:13
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Ono je dnes už asi trochu troufalé hovořit o rezistentech poté, jak vypadá např. Selena aj. 

Z Vašeho seznamu mi zatím zarodil jen Goldstar a s Vašim hodnocením souhlasím, ale přidal bych Rozelu a Topaz, které u mne zatím netrpí fyziologickou skvrnitostí jako Goldstar (ten ji u mne zezačátku taky neměl...). Jen u těchto odrůd nomohu posoudit skladovatelnost, protože ta trocha byla u nás snědena dříve, než se dalo cokoli posuzovat wink.

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
18.11.2012 9:23

Z pozdně zimních odrůd je pro mne abolutní špička v pořadí: Sirius, Goldstar, Otava, Opál a  ke kvalitním ještě lze přičíst i Melroze (není to však rezistent).

Z 11 letého vřetene Goldstaru pravidelně sklízím 30 kg kvalitních plodů (mimo loňska), i když je pravda, že je náročný na hnojení Ca.

Výborná Rozela se s nimi ve skladovatelnosti nedá vůbec srovnávat. Podobně Topaz, ve velikosti plodů i skladovatelností za nimi zaostává, i když je pravda, že třeba Otava také neoplývá velikými plody.

Dosud mi nazaplodily odrůdy Admirál a Shalimar, které šlechtitel deklaruje jako květnové.

Podobně holovouské odrůdy Andera a Benet mi také ještě nezaplodily i v důsledku loňského a letošního mrazu. Dostatečné zkušenosti zatím nemám také se Starkresou.

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.102.7 (?)
18.11.2012 11:19

Po letošním kalamitním květnu mohu jen pokyvovat hlavou a říkat, že ten Angold docela ujde.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.63.39 (?)
18.11.2012 13:22

Mne sa osvedcil Angold. Vyborna je Otava aj chutou, aj skladovatelnostou, taktiez dobry je Topaz. Asi 230mnm.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.183.140 (?)
18.11.2012 17:12

Zdravím, rád bych se nechal inspirovat, rovněž plánuji obohatit zahradu. Zatím se mi jeví ze žlutých nových nejlépe Sirius, a z červených Admirál, ač roste silně a budu ho muset dát na slabou podnož. Máte někdo zkušenosti s Merkurem a Orionem? Jsou chuťově zajímavější? Také by mě zajímal názor na Fragrance-měl jsem dobré reference z výstavy. děkuji david

Připojit reakci

18.11.2012 21:25

Letos jsem sklidil svou první úrodu plodů Fragrance (menší košík) a - zatím zklamání. Plody nikoliv červené, ale žluté, jen s růžovým líčkem.

Při první degustaci začátkem listopadu dužnina byla měkká a moučnatá a jen trochu šťavnatá.Zítra budeme v rodině chutnat další plod a vždy po 14 dnech další plody. I když si myslím, že je to zbytečné.

Prostě sklidil jsem něco jiného, než deklaruje šlechtitel.

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.189.156 (?)
18.11.2012 21:54

Děkuji všem za první ohlasy. Těší mě, že je Sirius tak vysoce hodnocen - při loňské dugustaci (ne mých vlastních plodů) byl mým osobním vítězem. Ještě že jej už mám na J-TE-E a i A2. Jsem zvědav, jak se na ní bude chovat. Vzhledem k 3n to bude časem asi strom jako stodola...

Doufám, že se někdo vyjádří i k Admirálu či Shalimaru...

Připojit reakci

18.11.2012 22:36

Když jsme u hodnocení pozdnějších odrůd, tak jsem zapomněl na další holovouskou novinku- Andego. A zde zase musím říci, že jsem docela příjemně překvapen. Ale je to také první úroda, a tak nemohu nic říci třeba ke skladovatelnosti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
18.11.2012 22:35

Sklidil jsem první úrodu Siriuse na přeroubovaném Glosteru.Nechávám jablka řádně dozrát do konzumní zralosti.První jablka byla obrovské velikosti.  AB

Připojit reakci

19.11.2012 13:08

Fragrance - po dnešní ochutnávce zpřesňuji svou včerejší informaci.

Dužnina středně tuhá, jemná, ale moučnatá, téměř bez šťávy, sladké chuti. Plod začínal kolem jádřince mírně hnědnout, nevím, jestli to bude i u dalších plodů. Každopádně to je velké zklamání, i když úplně definitivní závěry po první sklizni asi nelze dělat.

Připojit reakci

Mičurin II (931) - xxx.xxx.77.140 (?)
20.11.2012 13:48

Z uvedených odrůd jsem Goldstar a Otavu odstranil.Nenaplnily moje očekávání.Topaz - standartně dobrá chuť.Orion - výborná a originální chuť.Ostatní novinky nebudu zkoušet.Nepředpokládám u nich zvláštní chuťové ani skladovací vlastnosti.Pro mě zůstává jedničkou pozdně zimní Melrose pro svoji výbornou skladovatelnost, chuť,šťavnatost a křehkost dužniny v jarních měsících.Zřejmě nebude ještě dlouho překonána. - Mičurin II

Připojit reakci

20.11.2012 15:01

U nás, v širší v rodině, v měsíci dubnu po chuťové stránce před Melroze jednoznačně vede Sirius i Goldstar. Melroze má lepší skladovatelnost oproti Goldstaru, ale Sirius se mu v tomto vyrovná.

Mně u Melroze vadí ta silnější slupka, trochu drhne v krku.

Jinak mně osobně chutnají téměř všechny odrůdy, které v době konzumace mají chruplavou a šťavnatou dužninu, nejsou příliš kyselé a nemají silnou slupku. To jsou např. plody typu Sir Prize. Ale např. žena má raději kyselejší odrůdy, jako bývala Melodie, James Grive a pod.

Připojit reakci

KUKY (3715) - xxx.xxx.38.136 (?)
22.11.2012 19:24

Mně Goldstar taky zklamal, přeroubuju ho asi Topazem.

Florina porvé zaplodila, je dobrá, ale hodně moučná, asi dlouho nevydrží. Topaz je chutný. Vemi mně zachutnala Karmína, už je snědená.

Připojit reakci

Mičurin II (931) - xxx.xxx.161.61 (?)
22.11.2012 21:46

Naprostý souhlas pane Kuky.Vkládal jsem do Floriny velké naděje ale mám stejné zkušenosti jako Vy.Nádherné plody, krásné vybarvení i chuť ale dužnina je jak mouka, bez šťavnatosti.Již hledám nástupce. - Mičurin II

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.67.66 (?)
22.11.2012 21:49

To je zvláštní. Chápu, že každý může mít jiné chutě, ale Kukyho zkušenosti mě docela udivují.
Goldstar je každoročně snězen mezi prvními dřív, než úplně dozraje.
Florina v chladných letech někdy úplně nedozraje. Ale její skladovatelnost je skoro nekonečná.
Karmína vypadá pěkně a vydrží dlouho. Slabinu vidím v průměrné chuti. Velmi nadějně se jeví její kříženec s Bohemií, který vyšlechtil p.Kumšta.
Zkrátka kolik lidí, tolik chutí.
Topaz je chutný.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.152.7 (?)
23.11.2012 8:28

U mě se Goldstar také neuchytil. V 500mnm plodnost slabší, ve sklepě poměrně dosti hnije, a chuťově teda dost špatné. Má takovou divnou pachuť. Ale mému tatíkovi chutnají.

Připojit reakci

Petr z Pardubic (6754) - xxx.xxx.70.240 (?)
23.11.2012 17:20

Moučnatost Floriny je chronicky známá už mnoho let. Tato vlastnost ji silně degraduje, jinak by byla chuťově velice dobrá. Panu Vysloužilovi zřejmě tato její vlastnost nevadí. Také by mě zajímalo, kde pan Vysloužil mladší vzal ve svojí databázi odrůd "šumperáček", tu výbornou chuť odrůdy Primadela. Zatím potvrdili všichni pravý opak. Goldstar vítězí ve skladovatelnosti, ale jak je vidět, tak v chuti některé konzumenty a pěstitele nepřesvědčil. Opět by mě zajímal žebříček odrůd, které jsou na špici u pana Boštičky.

Připojit reakci

Milan Boštička (160) - xxx.xxx.119.49 (?)
10.12.2012 11:41

Velmi nerad se vyjadřuji k nejlepšímu jablku, neboť i ta nejlepší odrůda má každý rok jinou chuť. Ale abych se z této odpovědi nevykrucoval, lze říci, že fandím bezkonkurenčně Jonagoldu a hlavně jeho všem dostupným mutacím, dále Top Bohemia, Otava, Rubinola. Několik let pozoruji odrůdu Domino, vřele ji všem doporučuji pro výbornou chuť a bezproblémovou skladovatelnost. Dále odrůda Jonathan v mutaci Rode, Sirius, jinak ostatní odrůdy (mám namysli novinky, např. Mairac, Kanzi, Civni a některé další) zkouším. Domnívám se ale, že definitivní vyjádření lze konstatovat tak po pěti sezonách. Zde rovněž platí přísloví, není všechno zlato co se třpytí, např. odrůda Rubín Darek dle mého názoru absolutní propadák po pětileté zkoušce letos bude zrušen. Podotýkám, že toto je pouze můj osobní názor, avšak uvedené odrůdy byly mnou opravdu odzkoušeny, nikoliv přepsány z pomologií. Nutno míti pořád na mysli, že v každé nadmořské výšce a oblasti se budou tyto chutě a vlastnosti lišit. Chtěl bych poprosit, více pěstitelů o názor na odrůdu Pinova. S pozdravem Milan Boštička

Připojit reakci

Oldbek (122) - xxx.xxx.67.254 (?)
29.9.2013 12:18

Dobrý den pane Boštička. Chtěl bych se zeptat jak jste spokojen do současné doby s odrůdou Domino, s jejím růstem, plodností, chutností plodů, četností zásahu do růstu,  chem. ošetření a to s porovnáním k současným rezistetním odůdám. Děkuji za odpověď.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.19.98 (?)
1.12.2012 21:44

Nechci se nějak dotknout vyznavače Topazu ale letos jsem jej zkušebně zakoupil v Hradci Králové. Dozrál v okolí HK u soukr. pěstitele a mě nezbývá než zhodnotit chuť jakkoliv vyzrálých a zabarvených letošních kusů jako podobnou "jarové vodě".

Připojit reakci

host - xxx.xxx.59.254 (?)
3.12.2012 15:37

Z hodnocení mé rodiny a přátel z prvních letošních plodů plyne, že Topaz všem chutnal, některým velmi. Chuť je příjemně navinulá, zvláštně aromatická. Mittwoch

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.5 (?)
10.12.2012 10:04

Letos mě došla trpělivost s MELODIÍ, nechápu proč se stále nabízí ve většině školek.Jablka jsou vzhledově krásná ale nedájí se pro svou kyselost ani v prosinci konzumovat.Ještě ty červivé spadané, po vykrájení byly celkem jedlé. Plody mi letos hnily již na stromě, sklep mám celkem dobrý a přesto mi tam část shnila a část vyschla.Silně propadávají, střídavá plodnost.   

Připojit reakci

10.12.2012 14:52

Připojuji se k p. Boštičkovi s prosbou o zkušenosti s odrůdou Pinova. Už jsem se kdysi na ni zde dotazoval, ale příliš konkrétních zkušeností jsem se nedozvěděl.

K předešlému příspěvku.

Melodii jsem kdysi zrušil pro její kyselost. Má velmi slabou slupku, a proto se musí trhat opatrně ( trhal jsem ji v rukavičkách) a opatrně manipulovat, je silně citlivá na otlaky. To se potom ve sklepě kazí. Musí se sklízet probírkou, protože zralé plody hned padají, zejména za větru.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.135 (?)
10.12.2012 19:48

Pinovu pestujem od roku 2004.Rodivosť je pravidelná, veľmi vysoká, nutná prebierka.Plody sú veľkostne vyrovnané, pri veľkej násade sa iba mierne zmenšia bez toho aby sa to odzrkadlilo na kvalite.Vhodný je silnejší podpník, aspoň M26.Ja ju mám na M9 a napriek zmladzovaniu a silnejnej prebierke nemá dostatočné prírastky, takže súhlasím s Paľom ktorý silnejší podpník v jednom zo svojich príspevkov tiež odporučil.Zdravotný stav je veľmi dobrý.Napadnutie chrastavitosťou v mojich podmienkach minimálne, striekam 2maximálne 3 krát.Múčnatkou napadaná nebýva.Hrubšia šupka a bez závlahy aj málo šťavnatá dužina niektorím ľuďom vadí.V bežnom sklade vydrží asi do začiatku februára, a potom zosychá.Chuť zostáva do konca výborná.   Stano

Připojit reakci

host - xxx.xxx.31.135 (?)
10.12.2012 21:24

Na obrázku je 3 ročný stromček. Stano

Obrázky:

Připojit reakci

11.12.2012 10:53

Ještě bych chtěl požádat Stana o sdělení, v jak teplé oblasti či poloze Pinovu pěstuje. A jestli jsou plody opravdu šťavnaté. Díky.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.156.1 (?)
11.12.2012 11:59

Pinovu pestujem v 210 mnm, juh stredného Slovenska.Posledné dva roky bola jeseň suchá, a keďže stromy permanentne nezavlažujem, Pinova mala suchšiu dužinu ako obyčajne.Vedľa stojaca Fuji mala plody síce niečo menšie, ale rovnako šťavnaté ako po iné roky.   Stano

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.92.38 (?)
11.12.2012 13:50

Teplejší poloha asi bude hrát důležitou roli. Měl jsem Pinovy pouze 2 plody, souhlasí, že dužina je sušší (ale příjemně, podobně jako např. Kids) Barvu jsem ale neměl tolik červenou jako Stano a tvar plodů byl kuželovitý, vyšší než širší

Připojit reakci

host - xxx.xxx.156.1 (?)
11.12.2012 14:28

Pinovu oberám až začiatkom októbra, niekedy aj pozdejšie.Stačí len pár chladnejších nocí a jablká sa krásne zafarbia.Skladovaťeľnosť to výrazne neovplivní, ako trebárs pri Topaze.  Stano

Obrázky:

Připojit reakci

11.12.2012 14:37

Díky za reakce. Do jara mám o čem uvažovat, pokud seženu rouby.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.5 (?)
11.12.2012 21:27

Prosím o porovnání odrůdy SPARTAN a SPARJON. Je sparjon chuťově stejný jako spartan a přitom resistent? Díky Yveta

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.92.38 (?)
11.12.2012 23:28

Sparjon není rezistent a Spartanu se nepodobá.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.123.5 (?)
12.12.2012 9:39

Trochu stručná odpověď, ale díky. V Sumperáčku se píše, že chuť je podobná, ale myslímsi spolu s Vámi, že spartanu nedosahuje.Yveta

Připojit reakci

host - xxx.xxx.220.132 (?)
4.8.2013 13:19

a co třeba spalord? david

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.226.255 (?)
4.8.2013 15:44

Vedel by niekto zo skúsených jabloniarov poradiť, ktoré chutné neskoré zimné rezistentné odrody sa dobre tvarujú na ovocnej stene, tzn. znášajú pravidelný zimný a letný rez?  Ďakujem za info.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.245.214 (?)
7.8.2013 7:57

Dle mého názoru, všechny nové odrůdy jabloní se tvarují velmi dobře, nebojím se říct, že řez přímo vyžadují. Samozřejmě musí být naroubovány na správnou podnož. Tom.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.213.153 (?)
7.8.2013 8:15

Ďakujem Tome za názor. Bohužiaľ, nemám rovnaké skúsenosti. Napr. Florina na drôtenke mi málo rodí, navyše vďaka spomínanej podložke väčšinu plodov zhodí. Podobne Melodie, tú som prevrúbľoval Topazom, ale ten má tiež dosť bujný rast, takže o pár rokov vyrástla palmeta ako hrom, ale plodov iba niekoľko. Zato s jablkami Melodie o priemeru 10 cm môžem ísť kľudne na výstavu.laugh Všeobecne u odrôd plodiacich na dlhom dreve (Lord Lambourne, Rubín, Bohemia...) je problém pestovanie na drôtenke, kratším rezom sa pripravujete o kvety. Opačným príkladom je chutná a málovzrastná Rozela. Tento rok mi vrúble Rozely ukázali prvé plody. V mojích nížinných podmienkach však bude Rozela bohužiaľ dozrievať zrejme už na jeseň. Neskoré zimné kultivary majú pre záhradkára väčšiu hodnotu.

Připojit reakci

7.8.2013 11:57

Ano, každá odrůda chce svoje. Hodně závisí na podnoži a půdních podmínkách. Každý strom reaguje po svém, roste prostě jinak. I v jedné zahradě dva stromy stejné odrůdy mohou růst úplně jinak. Léty se snažím řídit se citem, U mně platí. Jestli chci udržet bujněji rostoucí odrůdu udržet v rozumných mezích, řežu několikrát v roce, hlavně zazelena i po menších částech. Odrůdu, která rodí na dlouhém dřevě řežu hlavně letním řezem. Odrůdu, která roste málo, řežu v zimě a více. (350 m n.m., pod horami Beskyd). S pozdravem, Tom.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.208.154 (?)
7.8.2013 21:55

Zdravím Vás Tome! Bez vzťahu a citu k pestovaným kultúram by sa zrejme úspešne pestovať ani nedalo. Niekedy ale prídu problémy napriek skúsenostiam. Príroda nás stále prekvapuje. Razantný zimný (predjarný) rez aplikujem tam, kde mala jabloň v uplynulej sezóne malé prírastky vďaka bohatej úrode. Príkladom je Pinova. Bujnejšie a menej rodiace odrody sa musia tiež rezať, inak byste neudržali hrúbku ovocnej steny. Snažím sa u nich presúvať hlavný rez na jún a opakovane- v závislosti na prírastkoch- počas leta. Každé zakrátenie však vedie k zahusťovaniu korún a zhoršeniu prístupu svetla a vzduchu k plodom. Zakracujem alebo odstraňujem hlavne kolmo rastnúce zelené výhony. Okrem rezu používam aj vyväzovanie letorastov k drôtom, aby som zmenil uhol rastu a spomalil tok miazgy. Napriek tejto starostlivosti ma niektoré sorty na MM104 "odmieňajú" padaním plodov. V tomto roku padaniu napomáha nielen rýchlosť rastu v horúcom počasí, ale zrejme aj sucho. Pestovať stenu na drôtenke v malej záhradke, vysadenú z viacerých odrôd, veru nie je žiadny špás. Kto neverí, nech sám skúsi. Kto skúsil, poteší nás svojími skúsenosťami. Voľné tvary korún sú menej problémové. Na druhej strane hrdlačiť v niekoľkoárovom sade by sa mi tiež nechcelo, na drinu mi stačí 230- hlavový vinohrad. laugh

Připojit reakci

8.8.2013 6:53

Děkuji za reakci. Souhlasím s vámi p. Paĺo. Někdy člověk míní, ale příroda činí. S pozdravem, Tom.

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.218.108 (?)
7.2.2014 23:55

Máme tu další rok a já horlivě vyhlížím první souhrnná hodnocení pozdně zimních odrůd jablek. Do názvu vlákna jsem sice vpašoval slovo "rezistentní" (tak jak jej obecně chápem - gen Vf), ale jelikož jsou zde i stoupenci odrůd citlivých na Venturii, očekávám i jejich shrnutí. Rok není zrovna příznivý ke skladování jablek, takže věřím, že u Vás ve sklepě nezůstala jediná neochutnaná odrůda.

První skazky se již objevily v jiných vláknech, ale jistě neuškodí jejich zopakování zde, hezky po kupě. Tak sem s těmi Admirály, Shalimary, Enterprisy, Melrosy, Siriusy a mnohými dalšími!

U mě letos znovu výrazně bodovali: Goldstar, Topaz. Ostatní nerodili nebo mi rodina první plody smíchala s ostatními a snědla bez náležitého zhodnocení.

Zdraví Mittwoch

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.31.194 (?)
8.2.2014 15:43

Topaz bude u mě hlavní zimní odrůdou, nejlépe dozrává (220 m n.m.) a vydrží i v mém teplém a suchém sklípku = přístavek na severní straně RD. Ostatní rezistenty, k nimž jsem se dostal, jsou u mě podzimní (Rubinola, Lotos, Rosana, Rajka) nebo raně zimní (do Vánoc - Resista). Topaz už roubuji na moje semenáče, doufám, že zásobím celou rodinu (10 osob). J.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.37.101 (?)
10.2.2014 19:18

Zdravím, bohužel co se týče mojich odrůd, tedy u mě pěstovaných ty jsou už snědeny. Bohužel opět veškerá úroda dostala záhlavec v podobě krup, minimálně jednou do roka tu jsou. Takže vzhled se nedal vůbec hodnotit. 

Několik málo plodů, které byly poněkud chráněny silnějšími větvemi jakž takž vypadaly.  Ze zimních rezistentů chutí zaujal Red Topaz a Karneval. Obé až po novém roce. Do té doby chuť nic moc. 

Jinak u jiných tak určitě Opál, Sirius, Admirál. Topaz. Podkud dobře uskladníte Jonagoldy jsou nyní plné šťávy a vůně. 

Juraj Kafka

Připojit reakci

12.2.2014 15:49

S hodnocením uskladněných pozdních odrůd začnu až v březnu.
  Nyní začínáme pomaličku ochutnávat jen Goldstar. Jako tradičně, nezklamal a výborná chuť. Uvidím, kdy se letos začne kazit, jestli to už bude koncem března, nebo až od půli dubna, Každý rok to u něho bývá jiné.

Připojit reakci

Mi_Nitra (31) - xxx.xxx.66.114 (?)
12.2.2014 18:54

Môžem podtvrdiť že chuť Goldstaru bola tento rok veľmi dobrá aj u nás pri Nitre, dokonca sa mi zdal lepší ako Topaz RED, žiaľ sú to iba mladé stromky tak plodov bolo stále málo - Goldstar 2 úroda, Topaz iba prvých asi 6 plodov (ale oproti Idaredu bol omnoho lepší).  Idared je taký chuťový priemer, plodí každý rok pekné plody aj pomerne veľa. Zatiaľ je veľmi dobrý aj Granny Smith, relatívne dosť tvrdý ale štavnatý plod s kyslastou chuťou.

Připojit reakci

5.3.2014 18:42

Tak, bohužel, některé plody Goldstaru se mi letos začaly kazit již nyní, to je začátkem března. Pro mne docela překvapení.
Jinak jsme dnes v rodině ochutnávali a porovnávali dvě pozdní odrůdy Goldstar a Benet (Melrose x Rubín).
I když nikdy nedám na Goldstar dopustit, dnes jsem musel uznat názor dalších členů rodiny, že Benet v této době chutná lépe. Jeho dužnina barvou a strukturou připomíná Melrose, řekl bych, že je o něco šťavnatější, jsou tam cítit kyselinky i aróma. Oproti Melrose má stravitelnější slupku i hezčí vzhled, to bude asi z toho Rubína. Uvidíme zase příští měsíc.

Goldstar stále šťavnatý, dužnina nemoučnatí, ale to kousnutí do ní je trochu jiné a chuť pro mne velmi dobrá, pro ostatní to už nebylo ono.
Někdy příště zas další odrůdy.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.36.59 (?)
11.3.2014 17:47

Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, rozhodujem sa medzi odrodami Karneval, Sirius a Meteor do palmety. Miesto už mám len na jeden stromček. Karneval ma láka krásnymi plodmi, Sirius je vychválený a Meteor by mal byť tiež výborný, ale pravdepodobne je nižšia rodivosť. Chuťovo by mali byť všetky super, neviem aká je skladovanosť Karnevalu a Meteoru, prípadne iné negatíva týchto odrôd.

Ďakujem za každú informáciu. Daniela

Připojit reakci

host - xxx.xxx.178.235 (?)
11.3.2014 18:32

"Místo už mám jen na jeden stromeček" To znamená, že máte stromků víc? Potom Vám nic nebrání naroubovat si do některého všechny, které jste zmínila, podle chuti si pak vybrat a skladbu odrůd upravit..Jeden stromek mám jako pokusný a z něj pak odebírám rouby podle potřeby. Ale to je jenom jeden způsob z více možností. AB

Připojit reakci

host - xxx.xxx.36.59 (?)
11.3.2014 19:13

Stromčekov mám viac: napríklad Orion, Admirál, Rozela, Rubinola, Selena. Rozhodla som sa zlikvidovať Šampión komplet (ak to je on), lebo má nijakú chuť a hneď je ako blato. Navrúbľovala som doňho Rubinolu, ktorú milujeme, ale asi nie sú kompatibilné, konáriky sa prijali, ale takmer nerástli, okrem toho bol stromček hlboko posadený (začiatočnícka chyba), takže som ho musela stále vykopávať, aby mi nespravokorenil- no trápenie. Vymeníme v sobotu pôdu a šup tam nový stromček, len aký. V záhradníctve zatiaľ majú všetky tri odrody nad ktorými dumem- Sirius, Karneval alebo Meteor. Už sa teším na sadenie. Zdravím. Daniela

Připojit reakci

galloway pippin (1403) - xxx.xxx.179.38 (?)
11.3.2014 19:23

Když dělali asi před pěti léty degustaci v Horní Bělé u Plzně v květnu(od podzimu každý měsíc),tak v té době vyhrál Sirius.Z toho usuzuji, že bude mít dobrou, dlouhodobou skladovatelnost.Sám mám letos první plody, a nyní je stále ještě skladuji.Karnevál, ani Meteor nemám.I když ten Meteor může být zajimavý, protože pochází z odrůdy Melrose, a někteří na tuto odrůdu nedají dopustit.

Velmi důležitá rada na závěr.Pokud chcete jablůňku pěstovat jako palmetu na drátěnce,budou vyhovovat slaběji rostoucí podnože.V zahradnictví na to pamatujte,a dejte přednost odrůdě na slaběji rostoucí podnoži.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.102.37 (?)
11.3.2014 20:47

Dobrý deň pani Daniela!

Veru je to ťažké rozhodovanie, všetky 3 majú výbornú chuť. Skladovateľnosť Meteoru a Karnevalu je o niečo väčšia ako pri odrode Sirius. V mojích podmienkach na Záhorí mi Sirius dlho v pivnici nevydrží. Karneval a Meteor majú pevnejšiu dužninu, otláčajú sa málo a netrpia skládkovými chorobami. Preto by som volil medzi týmito dvomi. Karneval je nepatrne navinulejšie a súčasne pásikovo atraktívne jablko. V chladničke mám vrúbel, skúsim naštepiť.

Připojit reakci

11.3.2014 21:25

Paní Danielo,
z Vámi uvažovaných odrůd Vám jednoznačně doporučuji Sirius. Ve sklepě vydrží klidně do května. V tom se mu Karneval rozhodně nevyrovná. Meteor má také podstatně delší skladovatelnost než Karneval, ale oproti Siriusu horší chuť, kvůli slupce.
Já dávám rodině Sirius ke konzumaci až v dubnu, když jsou spotřebovány odrůdy, keré tak dlouho nevydrží.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.102.37 (?)
11.3.2014 21:53

To je pravda, u Meteoru popisujú tlstejšiu šupku, vďaka ktorej má výhodné skladovateľské vlastnosti. Hrubá šupka ruší pôžitok z konzumácie. Pokiaľ p.Danielu zaujíma prioritne chuť, odporúčam Karneval. Je to kríženec kvalitnej odrody Pink Lady, ktorá má delikátnu chuť, pevnú šťavnatú dužninu a dlhodobú skladovateľnosť. Navyše je farebne atraktívny a rezistentný k chrastavitosti.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.36.59 (?)
12.3.2014 19:37

Ďakujem za všetky informácie. Teraz mi už iné nezostáva, len si hodiť korunu, alebo kúpiť Sirius aj Karneval a dokúpiť susedovie záhradusmiley. Zdravím. Daniela

Připojit reakci

13.3.2014 14:03

Dnes se u nás opět ochutnávaly a porovnávaly dvě pozdní odrůdy.
Shalimar.  Nevadne ani se nekazí, dužnina tuhá, středně šťavnatá, spíš rozplývavá a spíš nasládlé, než nakyslé chuti.
Sirius. Nevadne, nekazí se, dužnina tuhá, chruplavá, více šťavnatá, navinulé a kořenité chuti.
Chuť Siriusu jsme ohodnotili jako výbornou, u Shalimar jako velmi dobrou.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.41.143 (?)
13.3.2014 14:46

Děkujeme pane Vinšálek za hodnocení. Před lety jsem vsadil na Siriuse a oplatilo se.

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.149.130 (?)
13.3.2014 23:02

Zdravím Vás pani Daniela! Trochu som si na nete zalistoval v popisoch 3 kandidátov na výsadbu Vašej poslednej jablone, najmä v tých webových stránkach, ktoré vychádzajú z vlastných skúseností s pestovaním a nie iba z opisovania textu autorov odrody. Pokiaľ hľadáte najchutnejšiu z Vašej trojice, potom je to jednoznačne Meteor. Vďaka silnejšej šupke má aj bezproblémovú skladovateľnosť- dlhšiu ako Sirius a Karneval. Navyše je to vzhľadovo pekné jablko. Ak túžite po nevšednej chuti- odlišnej od prevažujúcich sladkých odrôd rubínového typu, potom odporúčam sadiť pruhovaný Karneval. Toto jablko je nielen vzhľadovo najatraktívnejšie, ale vďaka matke Pink Lady má dužninu delikátne chutnú, príjemne pevnú a súčasne šťavnatú. Sirius, Lunu aj Topaz, z ktorého boli vyšľachtené, pestujem viac rokov. Chuťou a dĺžkou skladovateľnosti radím na prvé miesto Topaz. Je to ozajstná pochúťka. Sirius, Luna aj kríženec Otavy- Orion chuťou aj lákavosťou šupky za Topazom zaostávajú. V mojích podmienkach "vianočný"  Orion je z trojice "žluťáskov" najchutnejší. Luna oberaná z tenkých konárov mi pripadá o niečo aromatickejšia ako zdravo "goldenovsko" rastnúci Sirius. Všetky tri "hvězdné" odrody však majú na môj vkus pomerne mäkkú až riedku (Orion) dužninu, aj keď šťavnatú. S konzistenciou dužniny sú na tom podobne aj Rozela a Lipno. Otec "žluťáskov" Golden Deliciouse má dužninu pevnejšiu. Výraz "pevná dužnina" je teda dosť relatívny. V porovnaní so střížovickými odrodami sú napr. kultivary Pinova, Braeburn, Pink Lady výrazne pevnejšie. Rovnako relatívne je zrejme aj hodnotenie arómy. Pinova, Topaz, Lipno aj Pink Lady mi pripadajú výrazne aromatickejšie ako Sirius, Luna, Rozela. Orion mi voní silne po anízu. Škoda, že túto triploidnú sortu predával Fytos na M26. Na teplejšiu polohu s kvalitnou pôdou je to moc bujný podpník, prepad plodíkov je silný, plody sú obrovské, s riedkou dužninou. Držím palce pri správnej voľbe odrody! Nakoniec ešte stále máte možnosť na budúci rok jabloňku prevrúbľovať tou správnou- srdcovou odrodou. Robím to tak už roky. Teraz napríklad plánujem prevrúbľovať vlani vysadený "vianočný" Blaník. V chladničke čaká množstvo vrúbľov, medzi inými Sapora, General (ÚEB 3838) či raritná augustová Zari, ktorá v pivnici udrží svoju chuť až do januára.cheeky  Pozrite na stránku Doporučené nové odrůdy jabloní pro Opavsko, Krnovsko a Osoblažsko. Skúsenosti z pestovania na severnej Morave budú pre Vás možno inšpiratívne...

Připojit reakci

25.3.2014 19:11

Dnešní odpolední svačinka u nás byla ochutnávkou dvou odrůd jablek. Shalimar a Admirál.
Shalimar- v chuti od posledního hodnocení se nic nezměnilo. Rodina mu vytýkala méně kyselinek, já však ne.
Admirál byl významně šťavnatější, dužnina tuhá a chruplavější než Shalimar, s více kyselinkami. Chuť Admirála byla vyhodnocena jako lepší.

Z odrůd, které mám dosud ve sklepě a nekazí se, to jsou: Admirál, Benet, Melrose, Opal, Shalimar, Starkresa. Rychle začaly ubývat, a tak nevím, co uchráním pro květnové hodnocení.
Jonalord už se letos silně kazí, minimálně o 3 týdny dříve než obvykle, podobně dopadl Goldstar.

Připojit reakci

Daniela Bentschova (22) - xxx.xxx.36.59 (?)
25.3.2014 20:01

Pán Paľo, ďakujem za toľko užitočných informácií. Stránku "Doporučené nové..." som už mala naštudovanú pri rozhodovaní sa, ktorú odrodu kúpiť. Táto stránka ma inšpirovala uvažovať o Meteore, je tam vychválená. Dílo je ale už dokonáno, kúpila som do palmety odrodu Karneval a kúpila som aj Sirius, ktorého som si objednala už minulý rok, ale dodali mi omylom Orion. Pri nákupe už Meteor v záhradníctvach nemali, tak som už nemala dilemu. Na Sirius už manžel hrozne frflal, lebo sme ho museli umiestniť do okrasnej časti záhrady, nikde inde sme už miesto nemali. laughNateraz som už sľúbila, že tento rok už žiadny stromček nekúpim. Topaz mi zarodil minulý rok prvý krát, ale spanikárila som koncom septembra, keď hlásili niekoľkodňové mrazy, tak sme tie 3 ks obrali. Boli ešte nevyfarbené a chuť nič moc. Potrebovali ešte asi tie tri týždne dozrievať na strome.Zjedli sme ich niekedy v decembri, keď už sme dojedli ostatné jablká.   Zdravím. Daniela

Připojit reakci

Paľo. (1739) - xxx.xxx.231.124 (?)
29.3.2014 7:41

Zdravím Vás paní Daniela!

Váš zápal pre ovocné kultivary viem veľmi dobre pochopiť. Tiež som predvlani vysadil stromček ebenovníka (Nikitskaja bordovaja) do trávnika za domom. A vlani zas Schneiderovu chrupku na podložke Gisela5. Okrasná časť pomalúčky ustupuje úžitkovej. Ale niekde to predsa len musí mať hranicu. Inak sa za chvíľu namiesto behania či váľania po trávniku budeme predierať ovocným pralesom.laugh Treba myslieť aj na vnúčence...

Připojit reakci

8.4.2014 20:30

Z dnešní ochutnávky pozdních odrůd.
Admirál - nevadne, zatím se nekazí, dužnina chruplavá, stále hodně šťavnatá, slupka dobře stravitelná.
Benet - nevadne, dužnina tuhá, už méně chruplavá, oproti Admirálu i méně šťavnatá, konzistence dužniny připomíná Rubín na konci ledna, slupka dobře stravitelná.
Shalimar - nevadne, dužnina tuhá, už méně chruplavá, pro ženskou část rodiny spíš sladší chuť, pro mě je chuť navinulejší, slupka dobře stravitelná.
Sirius - nevadne, více šťavnatý, asi jako Admirál, dužnina chruplavá, ale ne už tak tuhá, chuť už spíše sladší než navinulá, slupka dobře stravitelná, první dva plody se začaly kazit.

Připojit reakci

8.4.2014 22:33

Z odrůd, které uvádí pan Václav nemám nic. sad , takže se musím spokojit s obyčejným Topazem. Kupodivu ve sklepě stále "drží", ale jistě již ne dlouho. Navinulejší chuť je výhodou, protože se to rovná chuti osvěžující a nahrazuje to už horšící se konzistenci dužniny, která už místy "kapku" měkne.

Připojit reakci

Tibor z UH (47) - xxx.xxx.222.63 (?)
9.4.2014 16:50

Paní a pánové, mám bedínku Topazů od pana Tondy (jižní Morava) a tuto odrůdu jím tuto "zimu" poprvé. A moc nám chutná. Opravdu MOC, protože jsme celá rodina naladění na Rubín. Ale co musím zde vyzvednout je kondice jablek. Jsou jako utržené před týdnem, některé před měsícem.

Tak nádherně šťavnaté a osvěžující... Díky pane Tondo, díky páni šlechtitelé.

Tibor z UH.

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.102.201 (?)
12.4.2014 7:54

Skladovatelnost odrůdy je jistě podstatné. Neméně důležitou roli hrají skladovací podmínky - teplota, vlhkost a cirkulace vzduchu ve sklepě. Tiše závidím kamarárovi sklep, v němž mu na podlaze stojí spodní voda. Chodit pro jablka po kamenech je výkon hodný kaskadéra, ale svěžest jeho jablek jakou má ještě v červnu, nedosáhnu ani po Vánocích. Svou roli hraje i poloha, tvar stromu a doba sklizně. Znamená nto tedy, že zkušenosti jednoho pěstitele s trvanlivostí odrůdy jsou nepřenosné. Konspirace o agentech šlechtitelských firem je samozřejmě úsměvná.

Připojit reakci

12.4.2014 19:08

Náhodou jsem dnes ve sklepě narazil na dva plody Topazu, které byly v mnohem lepší kondici, než ty o kterých jsem psal minule. Byly pevnější a šťavnatější. Škoda, že nemohu Topaz porovnat se Siriusem, ale jinak se skláním před takto trvanlivou a chutnou rubínovou odrůdou jako je Topaz.

Připojit reakci

Vinšálek (1862) - xxx.xxx.220.242 (?)
18.4.2014 13:14

Z dnešní ochutnávky.
Admirál, nevadne, některé plody se už začaly kazit. Dužnina stále dostatečně šťavnatá a chruplavá, slupka dobře konzumovatelná.
Melroze, nevadne, nekazí se, dužnina o poznání méně šťavnatá a chruplavá než Admirál, ale stále velmi dobrá a dobré kozistence, slupka o trochu hůře konzumovatelná.
Starkresa, nevadne, nekazí se, dužnina tuhá, ale o něco méně chruplavá a šťavnatá, než obě předešlé odrůdy. Slupka opravdu pevná a tudíž hůře konzumovatelná.

V letošním roce mají z loňské sklizně u mne nejlepší skladovatelnost Melroze (z plné bedýnky jsem vyhodil v lednu jeden nahnilý plod, jinak nic), Starkresa (žádný plod se dosud nezkazil, ani ten otlačený mezi kůlem a kmínkem). Opal - u něho jsem však sklidil jen pár plodů.
Pořadí skladovatelnosti se s každým ročníkem trochu mění, navíc Admirál a Starkresa měly první úrodu, Starkresa  velmi bohatou, takže to letos na ní bude znát.

Připojit reakci

host - xxx.xxx.192.253 (?)
19.4.2014 18:17

Také jsme dnes degustovali s rodinou pozdní odrůdy jablek a tady je naše hodnocení:

Admirál-výborná chuť, svěží,šťavnatá dužnina, nevadne,slupka nevadí.

Shalimar-svěží, chuť výborná, dužnina chruplavá, šťavnatá,slupka nevadí, nevadne.

Topaz, Topaz Red-výborné jablko, chuť velmi dobrá, svěží,nevadne.Není rozdíl v chuti u obou odrůd.Slupka nevadí.

Kanzi-zajímavá chutˇpo jižním ovoci, svěží,nevadne, dužnina chruplavá, slupka nevadí.

Jazz-velmi pěkně voní, chutˇvelmi dobrá, dužnina slabší-moučnatí, končí.

Goldstar-velmi dobrá chuť, sladší,dužnina chruplavá, šťavnatá,nevadne, slupka nevadí.

Pink Lady-chruplavá dužnina, svěží,nevadne, chuť velmi dobrá, vadí silnější slupka.

Meteor-chuť velmi dobrá, dužnina svěží, nevadne,slupka nevadí.

Valašská reneta/H-500/-chuť velmi dobrá, svěží dužnina chruplavá, slupka nevadí.

Rubimeg-chuť velmi dobrá, dužnina svěží, chruplavá, nevadne, slupka nevadí.

Fuji, Granny Smith a Breaburn-moučnatí a podle toho vypadá také chuť.Už jsme nehodnotili.

Luna, Sirius,Opal a Heliodor-začaly také moučnatět, ale v chuti vypadá vypadá z těchto žlutých jablek nejlépe Luna..Orion je také velmi dobrý, ale už je na něj pozdě. 

Starkresa, Melrose a Melrouge-zde se shodujeme s hodnocením p.Vinšálka.S ohledem na velké množství jablek ve skladu jsem měl také velmi malé ztráty při jejich skladování.

Jižní Morava       Tonda  

Připojit reakci

25.4.2014 15:08

Z dnešní rodinné degustace OPAL,  SHALIMAR,  SIRIUS.

Opal, sladší, dužnina tuhá, ale už méně chruplavá a méně šťavnatá.
Shalimar, dužnina tuhá, o poznání už méně šťavnatá a chruplavá než posledně, slupka z těch tří nejlépe konzumovatelná.
Sirius, dužnina tuhá, dosti šťavnatá, s kyselinkami a stále ještě dostatečně chruplavá.

Pořadí v hodnocení v rámci rodiny bylo naprosto rozdílné. U sestileté vnučky to vyhrál Opal, u vnuků 12 a 20 let vyhrál Shalimar, u dospělých to bylo napůl, Sirius i Shalimar. Hodnocení 13 leté vnučky neberu příliš vážně, její filosofie je - dobroučké jablíčko=červeňoučké jablíčko, tedy Shalimar měl za jedna.
Já preferuji více šťavnatá jablka, u mě vyhrál Sirius.
Ve skladovatelnosti letos vede Melrose se Starkresou, ale už nemám ani Admirál, ani Opal. Goldstar se kazí a už také vadne.

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.218.108 (?)
25.4.2014 20:30

Díky za velmi cenné informace. Myslím, že nejen mně budou sloužit při budoucím rozhodování, které z pozdních zimních odrůd zvolit při výsadbě.

Nějaké favority již mám.cheeky

Velmi obdivuhodné je též spektrum odrůd hodnocených panem Tondou! Mám několik dotazů - Vaše poloha, podnože, kolik roků je pěstujete a jak je to s odolností Kanzi a Jazzu ke strupovitosti? Mohl byste jejich chuť (zejména obsah kyselin) porovnat s rodičovským Braeburnem?

Díky, s pozdravem Mittwoch

Připojit reakci

26.4.2014 13:55

Jihovýchodní Morava, Strážnická oblast,170m nad mořem.V sadě vyšší hladina spodní vody, ideální pro jabloně, horší pro broskvoně a meruňky.Většina odrůd je na J-TE-E a M9,část na M26,vyjímečně na M106.V neoploceném sadu mám vysázené rezistenty na A2 a M106,starší odrůdy Idared a Jonagoldy-mutace na semenáči.Odrůdy Kanzi a Jazz pěstuji čtvrtým rokem, zatím rodily 2x.Kanzi na M26,Jazz na J-TE-E nejsou zvlášť citlivé na strupovitost, při dvou postřicích před a po odkvětu byly absolutně čisté.Při srovnání s Breaburnem jsou vzhledově pěknější a mají o něco více kyselinek než Breaburn, který je taky chuťově velmi dobrý.ale je více citlivý na strupovitost.Pokud se týká pozdně zimních rezistentů tak bych vsadil na Shalimar, Admirál,Topaz, Goldstar,Sirius.  Tonda 

Připojit reakci

2.5.2014 10:28

I teď začátkem května se najdou plody Topazu, které jsou stále ještě chutné a poměrně šťavnaté, i když se jich už dost kazí.

Připojit reakci

jarda7 (641) - xxx.xxx.43.85 (?)
2.5.2014 13:00

Topaz jsme už zkonzumovali a zůstala nakonec Florina, sice vadne a chuťově zaostává za hypermarketovými hvězdami, taky nemá jejich 15 postřiků, ale mě pořád chutná! J.

Připojit reakci

Wimpi (2108) - xxx.xxx.109.116 (?)
2.5.2014 13:06

Krom toho, že nemá 15 postřiků, také neležela půl roku ve skladu s řízenou atmosférou. wink

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.102.201 (?)
2.5.2014 15:29

Letošní teplá zima se podepsala i ne teplotě ve sklepě, takže v tuto dobu mám jablka oproti jiným rokům dost zavadlá a velké ztráty jsou i hnilobou. Třeba Otava už se hodí akorát na křížaly, Topaz je na tom líp, ale dlouho to nebude.

Připojit reakci

Mikeš13 (1898) - xxx.xxx.26.21 (?)
2.5.2014 20:21

Topazy z místních zdrojů z chlaďáků jsou stále výborné - pevné, šťavnaté, řízné chuti, ale po vylifrování do místního hypermarketu se v běžné teplotě začínají brzy kazit. Nynější snížení venkovních teplot teď alespoň doma umožňuje jejich uchování po trochu delší dobu.

Obrázky:

Připojit reakci

14.5.2014 19:53

Tak jsme udělali poslední degustaci jablíček z loňské úrody a budeme se těšit na novou úrodu a stanovili toto přibližné pořadí: Admirál, Topaz,Valašská reneta, Shalimar,Luna, Meteor,Sirius, Jazz,Melrose, Pink Lady a Goldstar.Ostatní odrůdy už nehodnoceny-oteplení ve sklepě-doba po uzrání.Zdravím a přeji mnoho pěstitelských úspěchů.  Tonda 

Připojit reakci

15.5.2014 21:15

Po otevření tohoto vlákna mi to nedalo a došel do sklepa obhlédnout situaci, přinesl některé plody a ochutnal.
Co se týče skladovatelnosti. Ve sklepě už je minimum plodů. Téměř žádné plody se nezkazily u odrůd Melrose a Starkresa, minimum u odrůd Shalimar a Admirál (ale ten už před nedávnem došel). Od konce dubna se začaly kazit některé plody Sirius. Teď začal mírně  vadnout Opal a Melrose.
Co se týče chuti. Ta už je u všech odrůd někde jinde, než byla ještě v dubnu.
Chruplavost dužniny se také vytratila, její konzistence už je jakoby blátivá, i když výrazně neměkne. Největší šťavnatost si podržely Sirius a Melrose. Starkresa má dužninu nejtužší, ale s minimem šťávy, Shalimar ji má blátivou a hnědne. Goldstar už je dávno povadlý, či načnutý hnilobou, podobně Otava.
Letos nekvetl z těchto odrůd Opal a Starkresa.

Připojit reakci

Mittwoch (308) - xxx.xxx.47.253 (?)
23.7.2015 10:18

Letos příliš mnoho příspěvků na zhodnocení zimáků nebylo. U mě vévodil Sirius.

Klidné jablečné vody se pokusím rozvířit vložením holovouské pozdní degustace.

Zdraví Mittwoch

Obrázky:

Připojit reakci

vyslouzil (17240) - xxx.xxx.236.1 (?)
23.7.2015 10:43

Zajímavá tabulka. Soudím, že rozhodujícím kritériem v tuto dobu byla kvalita uskladnění (viz umístění Goldenu). Tabulka je plná čísel holovouských novošlechtění, které málokdo z laiků zná. O kvalitách Admirála netřeba pochybovat.  

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4131) - xxx.xxx.234.87 (?)
10.3.2018 16:38
Trvalky - Top 06. Táto šestica odrôd je na tom na konci prvej dekády marca najlepšie - čo sa týka skladovateľnosti. Všetky vyzerajú akoby boli krátko po obratí a zachovali si aj chuťovú kvalitu (v prípade Shalimaru by som to formuloval diplomaticky: (ne)kvalita sa nezmenila). Ostatných 5 odrôd je ale naozaj chutných aj v túto dobu. Na fotkách sú odrody (v abecednom poradí): Admiral, Braeburn, Fuji, Lucy, Shalimar a Topaz. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4131) - xxx.xxx.234.11 (?)
11.3.2018 18:39
Ešte doplnenie k môjmu predchádzajúcemu príspevku - zabudol som (ako som len mohol?!?) ešte na jednu odrodu s výnimočnou dĺžkou skladovateľnosti a výnimočným "shelf-life". Je ňou tak často podceňovaný a prehliadaný (ale stále hromadne pestovaný!) IDARED - na fotkách. Takže dopĺňa šesticu "trvaliek" na sedmičku - samozrejme ide o spektrum mnou pestovaných odrôd. A Idared nie je hocijaký člen tejto sedmičky, pretože v máji-júni kedy pôjde ohľadom dĺžky skladovateľnosti už naozaj do tuhého, tak s ním bude držať krok už len Admiral. IH (Pridá niekto svojich premiantov v dĺžke pobytu v pivnici?).
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4131) - xxx.xxx.234.177 (?)
17.4.2018 19:48
Asi to už nikoho nebude zaujímať, ale predsa len ešte jeden príspevok o dlhšie skladovateľných odrodách jabloní: V súčasnosti (fotené 16.4.) mám v pivnici ešte týchto 14 konzumovateľných sort (na foto postupne v radoch zdola nahor a zľava doprava) - Red Chief, Shalimar, Rubinola, Lucy, Braeburn, Golden Delicious, Topaz, Heliodor, Jonagored, Jonathan, Fuji, Admiral, Idared a Florina. Na poslednej fotke sú 2 odrody, ktoré vo sviežosti ostatné prekonávajú o hlavu a pre ktoré polovica apríla nie je žiadnym míľnikom - je to (zľava) Admiral a Idared. IH
Obrázky:

Připojit reakci

roni (166) - xxx.xxx.130.150 (?)
28.5.2018 15:09

Mna by velmi zaujimalo ako sa drzali neskore odrody jabloni v maji. Hlavne novinka Lucy dokedy bola kvalitna?

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4131) - xxx.xxx.234.15 (?)
28.5.2018 21:55
Roni: V súčasnosti mám v pivnici ešte 11 odrôd jabĺk (z nich 9 je na fotkách). Jedna vec je dokedy jablko vydrží (teda nezhnije alebo sa nerozpadne), kritériom ale musí byť (resp.mala by byť) jeho kvalita. Teda aby aj v máji bolo konzumne kvalitné - chuťovo, konzistenciou dužiny a aspoň čiastočnou šťavnatosťou. Z jabĺk ktoré sú na fotkách to spĺna Braeburn, Fuji (napriek už zreteľnému vädnutiu šupky) a čiastočne Topaz. Rubinola je tu ešte stále skôr náhodou, sú roky ako tento kedy vydrží do mája, je to ale skorá zimná odroda a dlhú skladovateľnosť od nej nečakáme. Jonathan je chuťovo už len tieňom Jonathanu spred 2-3 mesiacov. Heliodor je už takmer nekonzumovateľný, Florina málo šťavnatá. Taktiež Red Chief síce vydržal prekvapivo dlho, ale kvalitou je to už slabučké. Osobitnou kapitolou je Shalimar, ktorý stále vyzerá skvele a sviežo, diskvalifikuje ho ale jeho podpriemerná chuť (to platí od jeho obratia zo stromu, nielen teraz v máji). Čo sa týka Lucy, posledné plody som dojedol niekedy koncom apríla, inak by v pohode tiež vydržala doteraz. Chuťovo ale už od konca marca strácala glanc. Prednosťou Lucy je atraktívny vzhľad a výborný zdravotný stav, chuťovo je nadpriemerná, ale nie oslňujúca. Dĺžkou skladovateľnosti príjemne prekvapila, ale nie je to jablko na dlhé skladovanie (takto napokon ani nie je prezentovaná) - odporúčal by som skonzumovať ju do konca marca. Pripomínam, že mám úplne obyčajnú pivnicu umiestnenú pod domom, málo vhodnú na extrémne dlhé skladovanie. Ak chcete odrodu jablone za účelom dlhej "životnosti" a zároveň pri zachovaní kvality do mája, tak môžem plne odporučiť Admiral (ak máte záujem, písal som o ňom nedávno na rovnomennom vlákne) a Idared. Tieto 2 odrody (na fotkách chýbajú) sú extratriedou v kategórii "shelf-life". Ďalej môžem odporučiť Braeburn, Fuji, čiastočne Topaz (pri ňom veľmi závisí od sezóny, niekedy vydrží len do začiatku marca, inokedy do konca mája). Z odrôd ktoré nepestujem, resp. mi ešte nerodia, sa dajú dlho skladovať Melrose a Sirius (snáď niekto pridá svoju skúsenosť s nimi). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Ivan Hlavatý (4131) - xxx.xxx.234.246 (?)
18.10.2017 17:14
Niektoré zimné odrody jabĺk mám ešte na stromoch. Konkrétne sú to Karneval (foto 1-3), čiastočne Ligol (foto 4-6) a kompletne Shalimar (foto 7-9). Z ďalších je to Idared, Fuji, Boskoopské, Pinova, Jonalord a asi polovica Jonagoredov. IH
Obrázky:

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Prima 923.8.20194966
Jadroviny 20192923.8.20193211
Kvalitní letní jabloň6022.8.201933063
Delikates720.8.20193981
Napadení jabloňe 919.8.2019607
Pinova2719.8.201926979
Zatrávnenie sadu 6218.8.201924006
Letní jablka dozrávají 15716.8.2019107377
Zničené listy u mladých rezistentních jabloní 2913.8.20192439
Jabloň Lucy10213.8.201968504
Red Cap 1813.8.201910454
Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 201910512.8.201918077
Odrůda Admiral9211.8.201937568
Jaké tvary stromů?2210.8.201922552
Jabloň - zdroj ovoce a zdroj stínu119.8.2019851
Kam mizí holovouské šlechtění328.8.20196904
Pravokořenné stromy1407.8.201973593
Akane - perla podzimu 777.8.201954388
Mantet 407.8.201924048
Red Delicious mutant 46.8.20192053
Srpnové 35.8.2019276
Určení jablka dle fota 785.8.201930939
Určenie odrôd jabloní po dedovi 224.8.20195695
Roubování na pařízek 322.8.20193086
Kam se poděl Šampion?1172.8.201990871
Letní červené jablko - Astrachán červený? 41.8.2019436
Florina7131.7.201937866
Doporuceni jablone - zacatecnik1331.7.20191276
Topaz nepřekonaný 25530.7.2019115574
Rosette 429.7.20191627
Juno, nebo jine skore jablko328.7.2019350
Opad plodů Admirálu3128.7.20194857
"Boule" na kmenu jabloně 522.7.2019505
Desert 4521.7.201917553
Zanedbaná jabloň 121.7.2019204
Poškozená kůra a dřevo na mladé jabloni 719.7.2019730
Usychajuca mlada jablon 519.7.20191018
Vzdušné potápanie - zakoreňovanie ovocných stromov 717.7.20191430
Sušení jablek6117.7.201964464
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)8116.7.201962304
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Roční kohout padá do sedu, nohy ho neunesou21.8.2019
Záchůdek catgenie 120+20.8.2019
Chov krůt16.8.2019
Nemocná chodidla slepic15.8.2019
Chov pstruhov12.8.2019
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů