Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, mery, pilatky, obaleči... na jádrovinách 2019



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?)
5.7.2019 14:30
Máte pravdu pane Hlavatý. Vloni to bylo trochu jinak :-). Ale stejně mě to připadá jako věštění z křišťálové koule. Vědět, že v chladnějších polohách bude postřik až začátkem srpna. Počasí se může mnohokrát změnit. Velkopěstitelé stejně mají vlastní monitoring. Ale, kdybych neměl vlastní lapák, tak žiju celý zahrádkářský život v bludu :-) :-) :-).
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 5.7.2019 14:30
Máte pravdu pane Hlavatý. Vloni to bylo trochu jinak :-). Ale stejně mě to připadá jako věštění z křišťálové koule. Vědět, že v chladnějších polohách bude postřik až začátkem srpna. Počasí se může mnohokrát změnit. Velkopěstitelé stejně mají vlastní monitoring. Ale, kdybych neměl vlastní lapák, tak žiju celý zahrádkářský život v bludu :-) :-) :-).
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.68 (?), 5.7.2019 15:09
Kuky: Uvažujem nad tým, že by som niektoré stromy nechal neošetrené (myslím tým insekticídom proti 2.gen. obaľovača). Ako kontrolu čo sa stane, ak sa strom neošetrí, a porovnať to s ošetrenými stromami. Samozrejme, je tam viacero ťažko kontrolovateľných premenných (rozdiely v "obľube" rôznych odrôd týmto škodcom, faktor presného načasovania postreku, výber prípravku a pod.). Predsa len ma to láka - posúdiť do akej miery sú nečervivé jablká výsledkom našej starostlivosti, resp. do akej miery si to len nahovárame. Dilemou je, ktoré stromky vybrať ako potenciálne "obete"... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 166.150 (?), 5.7.2019 15:58
Mně by to bylo líto a zase tak moc stromků nemám. Já můžu mrknout přes plot k sousedům. Mají nějakou starkrimsonovitou, ještě za socíku sázenou odrůdu, a ta je koncem léta tak ze 3/4 červavá. Viditelně obaleči chutná. Jsou vidět díry i trus, ale jablka drží. Ontario viditelně chutná méně. To mají zase druzí sousedi.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.103 (?), 5.7.2019 23:20
Ja mám na záhrade túto sezónu 9 lapačov na obaľovača - skúšam ich iba odchytávať, nestriekam. Pred týždňom som dal na stromy celkom 22 pásov z vlnitej lepenky + štandardne zbieram padanky spod stromov, ponáram v sude s vodou a potom dávam na kompost. Minulú sezónu bolo jabĺk celkom dosť a obaľovača bolo málo, ale táto sezóna je dosť zlá. Takmer všetky jablka mi pomrzli po tých vlnách mrazov čo boli - až na jednu jedinú no name jabloň, ktorá je od pôvodného majiteľa a jablká z nej mi až tak nechutia. Ale tak, vravím si, že zabojujem aspoň o tých pár jabĺk. Dnes som ten strom obzrel, že to trošku preberieme, a obaľovača je tam celkom dosť. Neviem, či sa celá família obaľovača sústredila na ten jeden biedny strom, keďže na iných nič nie je, ale vypadá to blede. Uvidím aký bude opad poškodených plodov. Možno túto sezónu ani jablká nebudú. Igor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 6.7.2019 1:43

Hledal jsem a našel. Vajíčko obaleče jablečného.

Druhé generace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 7.7.2019 20:52

Dnes som striekal Lepinoxom, na časti jabloní mám v pláne zhruba o týždeň postrek zopakovať.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 7.7.2019 22:03

Dnes jsem našel tohle. Těžko řící, jestli je živé, mrtvé nebo už vylíhlé. Integro ničí jen vajíčka čerstvě nakladená na ošetřenou plochu (můj případ). A nebo to je zbytek z první generace. Nejvíce vajíček je nakladeno do hustého chumlu listů a plodů.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 55.168 (?), 8.7.2019 12:47

Vyhodnotil som svoje dáta ohľadne obaľovača na základe svojich feromónových lapačov a u mňa bol max. odchyt motýlov 1. vlny obaľovača cca 22.6.2019 a pretrvávalo to až do 29.6., potom nastal pokles. ÚKSÚP pre 1. vlnu pre moju polohu (3. signalizačné pásmo) odporúčal postrek ovocídom 11.6.-14.6.2019, takže počítam, že takých 8-10 dní je u mňa posun oproti prognóze ÚKSÚP. Ale asi to bolo dané tým, že máj bol veľmi studený a daždivý - u mňa na záhrade v máji spadlo 170 mm zrážok, čo bolo na jednej strane veľmi pekné, ale asi sa vlna obaľovača natiahla. Dôležité ale asi bude, že moje odchyty (obaľovača sledujem zatiaľ iba druhý rok, čo mám záhradu) sú zatiaľ na úrovni asi 0,7 - 0,8 ks/deň/lapač... a prah škodlivosti obaľovača je vraj 3 ks/deň/lapač, takže ak je to skutočne tak, som dosť hlboko pod prahom škodlivosti. Minuloročná realita by to mohla potvrdzovať. Napriek tomu, že som sa iba hrajkal s feromónmi a robil si nejakú štatistiku a nestriekal som - bol som schopný bez chem. zásahu mať nečervivé jablká, čo bolo super, ale asi to nebolo dané nejakým mojim superefektívnym bojom proti obaľovačovi. Ešte to budem pár sezón sledovať, ale zatiaľ to asi vyzerá tak, že CP je u mňa minoritný škodca ktorý ma významne neohrozuje. Možno po nejakej dobe upustím aj od lepenkových pásov - uľahčím si život. To je taká mala kompenzácia, keď už u nás veľmi nepestujeme marhule či broskyne, tak aspoň jablká možno budú viac bio :) Igor

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.26 (?), 12.7.2019 14:43
Dobrý den, můžete mi prosím někdo poradit, jak je myšlena ochranná lhůta u Lepinoxu Plus? Mám malou zahrádku, kde mám v blízkosti broskvone, švestky a jabloní vysazeno drobné ovoce (maliny, ostruziny, angrešty). V době letu obaleču toto drobné ovoce už dozrává. A je problém trefit úplné bezvětří při postřiku. Nicméně Lepinox Plus má ochrannou lhůtu AT, pokud provedu postřik broskvone, tak po letu druhé vlny obaleče do cca 10-14 dnů budou při příznivém počasí už dozrávat. Budou se moci broskve sklízet? Bude i taky u toho drobného ovoce stačit 10-14 počkat se sklizní? Díky. Happy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.29 (?), 12.7.2019 16:11

Happy: Lepinox je pre stavovce (a teda aj ľudí) neškodný. Ochranná doba nie je žiadna (= 0 dní). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika