Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatky a obaleč na jádrovinách 2014



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?)
13.5.2014 18:16

Vážený 112 58, zčásti jste odpověděl sám a možná dal i návod. Já jsem podobně stříkal stromy do roku 2000. V tom roce   jsem jaro strávil za mořem a ošetřovat zahradu jaksi neměl kdo. Na podzim toho roku jsem sklidil jablka bez jediného stroupku, červivých bylo stejně jako jindy. Od té doby stříkám 3x broskvoně na kadeřavost, 2x meruňky na monilii, 1x švestky na pilatku. Výsledkem je, že broskvoně se kadeří ostošest, bitva s monilií dopadá sotva nerozhodně, násada švestek nepřímo kopíruje úrodu loňského roku a nejvíc plodů je nahoře, kam nedostříknu. Nejkrásnější ovoce plodí neošetřované jabloně..  Sousedi za to nemůžou, moje zahrada s nikým nesousedí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 112.58 (?), 13.5.2014 8:07

To máte štěstí, že vidíte sousedy starající se o ovocné stromy. To já mám smůlu, u nás na to všichni kašlou. Nějaká monilioza, nebo mšice, kadeřavost je vůbec nezajímají. Nechápu na co ty stromy vlatně pěstují. Jen šíří nemoci kolem sebe a já abch se zbláznil. Stříkal jsem 3 krát proti monilioze a stej ně ji zčásti mám, stříkal jsem proti kadeřavosti na podzim a 2 krát na jaře a taky ji na stromech najdu. Loňská puchýřivost švestek se zatím neprojevila. Pilatka i proti postřiku ničí plody ryngle Proti strupovitosti jsem sříkal rovněž 3krát. Mám všude na kmenech lepící folie proti mravencům, aby nevynášely mšice do stromů. Už mě to stálo všechno spoustu peněz a práce a nakonec mi meruňky zmrzly na Velký pátek, ryngle zničí pilatka a jablka v červnu opadají. Tak snad zbydou alespoň ty švestky do kvasu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 13.5.2014 14:41

Já si nemyslím, že postřik = starání se. Starání by mělo začít tím, že zlikviduju spadané listí, otrhám mumifikované plody, včas ořežu monílií napadené větve nebo celé stromy, očistím kůru, prosvětlím stromy, aby do nich mohl vzduch a slunce... Je to jako s nemocí u člověka - ideální je odstraňovat příčiny (stres, stravovací návyky a zloyvyky..) a prevence (pohyb, zdravá strava..) a až pak přijdou na řadu léky (postřiky smiley).

Ale pravdu máte, že když je v okolí vysoký infekční tlak nebo mimořádná nepřízeň počasí, nepomůže 100% nic. Nakonec bude lepší utratit peníze na postřiky za ovoce na trhu, ale to by nás tak nebavilowink

Letos jsme na tom taky bídně - v brzkém jaru nic pořádně neodkvetlo, meruněk je na stromě 7, jablek taky pár co nesžral květopas a už se objevuje strupovitost, padlí i obaleč. Snad to zachrání sad na chalupě, kde loni nebylo nic a letos násada květů veliká...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 13.5.2014 18:16

Vážený 112 58, zčásti jste odpověděl sám a možná dal i návod. Já jsem podobně stříkal stromy do roku 2000. V tom roce   jsem jaro strávil za mořem a ošetřovat zahradu jaksi neměl kdo. Na podzim toho roku jsem sklidil jablka bez jediného stroupku, červivých bylo stejně jako jindy. Od té doby stříkám 3x broskvoně na kadeřavost, 2x meruňky na monilii, 1x švestky na pilatku. Výsledkem je, že broskvoně se kadeří ostošest, bitva s monilií dopadá sotva nerozhodně, násada švestek nepřímo kopíruje úrodu loňského roku a nejvíc plodů je nahoře, kam nedostříknu. Nejkrásnější ovoce plodí neošetřované jabloně..  Sousedi za to nemůžou, moje zahrada s nikým nesousedí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 23.98 (?), 14.5.2014 7:15

Z jiného soudku - zeptám se hlavního chemika KUKYho nebo dalších: Můžete na základě zkušeností porovnat proti strupovitosti a padlí Syllit - Zato - Topas - případně Thiram a Dithane a Decis (to je moje výzbroj nalezená ve skřínismiley)? Na Zato údajně je již značná rezistence, nevím, zda plošná, nebo jen tam, kde byl postřik často používán? Na jaře jsem stříknul 2x tuším Dithane nebo spíš Decis (skleróza). Nestříkám pravidelně, ale jen když se mi zdá počasí vhodné pro rozvoj chorob nebo když se objevují první známky onemocnění (nyní). Včera jsem zvolil Syllit, že by měl být i eradikativní a pronikat systemicky do pletiv (bohužel mi to po půl hodince lehounce zmoklo). A teď dumám, co použít z uvedeného dál asi za týden či později??

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 155.121 (?), 14.5.2014 10:14

Určitě kombinace, zlepší a prodlouží se účinek a omezí se vznik rezistence.

Zato nebo Topas + Thiram nebo Dithane (padlí a strupovitost)

Syllit jen samotný, sráží se snad se vším (jen strupovitost)

(Decis je insekticid)

Účinnost těchto fungicidů je asi 10 dnů.

Teď budu stříkat Zato + Mythos, chtěl bych to stihnout ještě do ohlášených lijáků, takže asi dnes.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.98 (?), 14.5.2014 13:20

že se Syllit sráží jsem měl naštěstí v povědomí. Ale myslel jsem, že je i na padlí.

Decis jsem zaměnil s Discusem.Mythos nemám "skladem", ale někde ho chválili...?

U nás už prší. Takže příští týden po deštích zkusím kombinaci asi Zato+Thiram a zase pátrám v paměti - normálně se mísí 2 poloviční koncentrace (?), ale u strobilurinů někde doporučovali ponechat koncentraci obvyklou z důvodu snad právě rezistence (?), tedy Zato normál koncentrace + Thiram 1/2 koncentrace?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.7 (?), 14.5.2014 14:44

Syllit je kationovy tenzid, cize aj tvrda voda moze robit problem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 14.5.2014 17:06

Ne, ne. Použít obvyklou koncentraci, nic nesnižovat. Snad jen použít nižší dávku v doporučeném rozpětí. Mythos je novější látka vhodná na prostřídání.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 15.5.2014 21:25

Včera jsem vyvěsil feromonový lapač na obaleče jablečného a chytili se hned dva, i když jim chladno a větrno nesvědčí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 8.117 (?), 15.5.2014 22:26
Hezky vecer. Mel bych dotaz. Obalec mi letos zlikvidoval vetsinu urody. Nestrikam proti nemu, protoze ho povazuji za dobrou probirku. Pokud chci sklidit aspon nejaka jablka, chci letos resit i prvni generaci obalece. Pouzivam calypso. Jak tedy co nejefektivneji zvladnout obe generace? Sledovat ams set a strikat hned pri letove vlne a opakovat? Na rubinu odhaduji skodu obalece na 90 %. Oblast Blansko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika