Padlí, strupovitost, mery, mšice, svilušky, květopas, pilatky a obaleči na jádrovinách



host - 43.70 (?)
23.5.2012 18:53

Lze na uvedené škůdce použít Calypso?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 14.22 (?), 20.5.2012 0:15

Zdravím všetkých ekologicky rozmýšľajúcich jabloniarov! Rád by som sa opýtal, aké máte skúsenosti s použitím prípravku Biobit XL v boji proti obaľovačovi jablčnému?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 62.91 (?), 22.5.2012 23:20

Že by se nenašel nikdo s praktickou zkušeností? Já si jej sice někdy v roce 2000 koupil, už jsem jej tehdy ale nějak neměl příležitost použít. Je to vlastně bílkovinný toxin, produkovaný daným virem. Hlavní výhodou je nulová ochranná lhůta a naprostá selektivita na cílové organismy. Co jsem ale četl, tak účinnost je snad asi 70%. Biologický původ má dnes ale mnoho přípravků, vlastně i dobře známé pyrethroidy jsou kopií jedu z kopretin. U toho Biobitu bude asi trochu problém s používáním, prška to pravděpodobně smyje a taky to nebude stabilní na sluníčku. Z těch hodně eko frendly bych se proto ještě kouknul např. na přípravky Spintor, Integro a Steward, všechny jsou dnes dostupné běžně v malém balení.

Doporučuji ještě kouknout do Metodiky SISPO - Tabulky, jsou tam postřiky rozdělené dle reziduí v ovoci (z hlediska ovoce pro dětskou výživu). Obaleč se ale sříká v červnu, tak to všehny posledně uvedené přípravky vyhoví. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 15.27 (?), 23.5.2012 8:23

Ďakujem pánovi Milanovi za cenné info. Keď už mám Biobit doma, tak ho nevyhodím a budem sledovať predpoveď počasia. Pre účinnosť prípravku je dôležitá teplota nad +15, ale nie extrémne dlhodobé horúčavy. A aby aspoň 2 dni po aplikácii Biobitu nepršalo. Já myslím, že to by sa dalo zvládnuť. Vlani som ničím nestriekal, jablká neboli červivé, akurát u Floriny mi plodíky  "ktosi" navŕtal malými vpichmi do hĺbky max.1 cm. Väčšina plodov opadala.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 62.91 (?), 22.5.2012 23:18

Dodatečně děkuji za odpověď. Dnes jsem zkusil obvolat místní zahrádkářkské potřeby v Českých Buďějovicích a měl jsem štěstí. Stál mě nakonec 179 Kč. Měli tedy jen na obaleče švestkového ale to nevadí. Za tu cenu bych na obalče jablečného asi stejně nekupoval. Toho už po letech praxe celkem snadno vyhmátnu, na rozdíl od toho švestkového klade jen za klidných a teplých večerů a stačí (u nás) stříkat jen první dobře ohraničenou vlnu.

Lapák není nic levného ale za rok se vlastně dokoupí jen vábidlo a případně ještě ty lepové papíry. Tak je to investice do budoucna. Samotný domeček je plastový, takže snad vydrží.

Zdravím, Milan.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 43.70 (?), 23.5.2012 18:53

Lze na uvedené škůdce použít Calypso?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 62.91 (?), 23.5.2012 19:21

Určitě lze, jen se to ale musí udělat před líhnutím červíků. To víte, takový driák, jako například starý a dávno zakázaný methation to není. Ke správnému načasování právě napomohou ty feromonové lapáky. Jen pro info, včera od cca 18 hod do rána se v lapáku chytilo 5 samečků obaleče švestkového. To už je celkem hodně, uvidíme jak to bude vypadat dál.

Nejsem si ale jistý, jak dlouho postřík Calypsem dokáže působit. Je to systémový preparát, vstřebává se tedy do pletiv stromu. Možná bude potřeba postřik na obaleče švestkového po čase opakovat. Pak by asi bylo vhodnější použít už něco jiného, to kvůli předejití vzniku rezistence. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 155.121 (?), 15.6.2012 12:48

Jak letos bojujete s obalečem jablečným?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 234.191 (?), 15.6.2012 14:52

Ukazuje sa konečne počasie bez prehánok, pustím sa do aplikácie ekologického prípravku Biobit XL. Proti voškám som jablone nestriekal, iba letným zakracujúcim rezom odstránil konce výhonov s voškami. Cez víkend som pozeral, že larvy slniečok zbaštili zrejme všetky zvyšné vošky a púšťajú sa aj do mravcov prilepených na páske s Chemstopom. Sú to neuveriteľní pažravci a dobrí pomocníci v záhradke. Myslím, že majú právo na život. Čo poviete, páni chemici? wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
P.Z. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (717) - 148.21 (?), 15.6.2012 16:45

Ja som dnes na jablone, aplikoval "chemiu", konkretne Calypso, myslim ze slnieckam neskodi, no ich larvam asi ano.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 62.91 (?), 15.6.2012 16:48

Jo. jo, kvetou u nás lípy, tak to už přišel obalečů čas. Mrknu na ně a zřejmě co nevidět budu stříkat přípravkem integro. Je v zelené skupině SISPO, tak by měl být pro sluníčka jakž takž stravitelný.

Sluníčka jsou opravdu pozoruhodní tvorové. Jednou jsem pozoroval zápas jedné larvy s hejnem útočících mravenců. Bylo to celkem vyrovnané ale sluníčko mělo překvapivou zbraň. Když se do něj někde zakousl mravenec, sluníčko tam z těla najednou vyfouklo takovou oranžovou bublinu a dotklo se jí útočícího mravence. Na to ale mrevenec úplně okamžitě dostal šílenou křeč a začal se svíjet a cukat jak pominutý. Zíral jsem na to a nevěřil svým očím. Mšice jsem jim ale letos postříkal Mospilanem společně s pilatkou sad. Uvidíme, možná budem za rok zas o trochu poučenější a půjdem na to lépe. Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika