Padlí, strupovitost, svilušky, květopas, pilatka a obaleči na jádrovinách 2018



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?)
12.5.2018 23:11

U nás už je podle Ametu počátek líhnutí na 81%. Mám koupený Lepinox, na kolika procentech ho mám použít, když se má použít nejlépe při líhnutí? Předpokládám, že tak na 95%? Jinak pilatka jablečná mi na některých jabloních zlikvidovala většinu násady, slivoně jsem stihla ošetřit, tak jsou na tom zatím dobře (postřik jsem udělala pozdě, až když všechno odkvetlo, ale stačilo to).

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 11.5.2018 9:25

můžete mi vysvětlit co tedy znamená těch 211%..?

Já bych tomu rozuměl tak, že pokud počet odchycených samečků nedosahuje prahu škodlivosti (100%), není účelné chemicky zasahovat.Ale s ohledem na způsob a intenzitu pěstování či postoje a potřeby pěstitele je to vyjádřeno kvantitativně. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 12.5.2018 9:52

Abych se přiznal, tak jsem výše uvedenou tabulku ani nazaregistroval. Zběžně jsem na to koukal a asi prahem škodlivosti je jeden (?) úlovek samečka (=100%???). Já se řídím tímto:



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 12.5.2018 10:07

Pro nás jsou důležitá ta oranžová procenta. Až se budou blížit ke stovce, provede se postřik. Nejdříve to bude ovicidem (na vykladená vajíčka), NEBO pak larvicidem (na vylíhlé housenky). To bývá za cca týden po nakladení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 12.5.2018 10:15

No, a aby toho nebylo málo, tak tohle jsou čerstvá data z AMETu, stanice Želí, pár km od HK - Svobodných Dvorů. Líhnutí je na 74 %. Do toho mám vlastní lapák, kde se denně 1 - 2 samečci chytí. Bližší je mému pozorování AMET.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.5.2018 14:46

Letošní počasí v době kvetení a opylovací poměry byly enormně příznivé, takže všechny jabloně jsou doslova obaleny "ježky" plůdků. Ani květopas moc nepomohl.
Kacířská otázka: Je skutečně potřeba plošně zasahovat proti časné červivosti pilatkou a první generaci obaleče? Neušetříme jen několik desítek (stovek) plůdků, které beztak budeme pracně odstraňovat probírkou? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 12.5.2018 15:32
Nevím, nevím... Snad jen ve vyšších, chladnějších polohách, kde druhá generace nebývá silná. Ale i tam má příroda díky letošnímu horkému jaru náskok a druhá generace se tam v pohodě může vyvinout..Pak třeba kroupy... U mně v HK, co nezničí první generace, dorazí druhá. A zaznamenal jsem u sousedů první příznaky strupovitosti na listech. Neošetřují. Minulé dny pršelo. Cca 7 mm.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 12.5.2018 17:13

Jasně, kroupy, to může být pohroma. Pak taky moniliová hniloba, ta mi působí citelné ztráty.
   Co se týče strupovitosti jabloní, sleduji listy enormně náchylných odrůd - Mantet, Holiday, aj. Zatím jsem kouřové skvrny neviděl. Tipuji, že letos se choroba možná vůbec neprojeví. Drtivá většina jablek beztak skončí jako mošt, křížaly a dětská výživa, tedy menší výskyt by nevadil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 12.5.2018 17:25

Já jsem je zaregistroval u sousedů na Ontariu. Zrovna Ontario je méně náchylné. Druzí sousedé mají za plotem něco jako Starkrimson, a ten je zatím čistý. Bývá napadený hodně. Moniliovou hnilobu plodů omezují postřiky proti padlí, strupovitosti i proti obaleči. Čili nespoléhat na vrtkavé počasí! A byl jsem se podívat na ošetřovaný Golden Delicious a na severní straně sem tam skvrnka strupovitosti na listech je.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 217.209 (?), 12.5.2018 20:56

Tady strupovitost zatím, díky absenci srážek, nezjištěna. Květopas nečekaně razantně probral násadu u některých odrůd a teď to dodělává pilatka.

Ošetření slivoní jsem podcenil a u některých netrefil úplně vhodný termín - pilatka zdecimovala Chrudimskou, ZR, Malvazinku, Oulinskou, dost i Těchobuzickou (kvetly později, postřik přišel asi moc brzy) a i u ostatních je výskyt poměrně velký. Sucho také teď moc plůdkům neprospívá. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 12.5.2018 23:11

U nás už je podle Ametu počátek líhnutí na 81%. Mám koupený Lepinox, na kolika procentech ho mám použít, když se má použít nejlépe při líhnutí? Předpokládám, že tak na 95%? Jinak pilatka jablečná mi na některých jabloních zlikvidovala většinu násady, slivoně jsem stihla ošetřit, tak jsou na tom zatím dobře (postřik jsem udělala pozdě, až když všechno odkvetlo, ale stačilo to).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika