ovocnictví v polit. okr. kutnohorském dle stavu z r. 1910-11



mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?)
22.2.2008 21:31

Půjdu se jim na ní podívat, jestli si to již někdo nekoupil. V těch antikvariátech jsem teď koupil kvalitní monografii o pěstování lísky. Dozvěděl jsem se jednu velice podstatnou věc. Leština je sad lísek 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 148.240 (?), 20.2.2008 21:22, zobrazeno: 13591x

Píšu to pouze jako zajímavost, stále mne totiž okouzluje, jak nadšení ovocnáři u nás byli. Dali si totiž práci a díky podpoře c.k. okr. hejtmana JUDr. B. Pecky sečetli všechny ovocné druhy, které se na Kutnohorsku nacházeli, a to ve všech obcích. Přidali k tomu i počet včelstev, možnosti nových výsadeb konkrétně v každé vesnici. Takže díky jejich úsilí, před kterým smekám, vím že se v těchto letech pěstovalo asi 50 druhů jabloní, 30 druhů hrušek, 20 druhů třešní a višní a 6 druhů slív. Nasleduje jejich seznam, doplněný názvy lidovými a místními. Sčítali i meruňky, broskve, ořešáky, lískové keře. Z této, alespoň pro mne, okouzlující knížky jsem se dozvěděla i to, jaké bylo průměrné množství ročně vypěstovaného ovoce, jeho cenu a vývoz. A opět každá vesnice extra, a že jich bylo. Je to radost číst, protože z každé stránky je cítit to zaujetí pro ovocnářství, pro zvelebení každé obce a krajiny. V knize je vyjmenována velká řada odrůd, které samozřejmě spláchl čas, ale jedna mě zaujala, hojně se pěstovala, jmenovala se PODĚBRADKA a byla to prý výborná hrušeň. Jenom pro zajímavost, nevíte někdo, co to bylo vlastně za hrušku? Děkuji Jitka

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 20.2.2008 21:43

Můžete, prosím, uvést autora název, vydavatelství a rok vydání té knížky? Zkusil bych se po ní podívat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 20.2.2008 22:28

Dobrý večer, mohla by jste uvést jaké odrůdy sliv autor jmenuje?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 215.8 (?), 20.2.2008 23:22

Poděbradka byl prý místní název pro Dielovu máslovku

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 180.133 (?), 21.2.2008 19:48

Jojo taky jsem o této knize uvažoval. Kdyby jen byla levnější.

Za 800Kč to mají v WWW. antikvariaty.cz

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 22.2.2008 21:31

Půjdu se jim na ní podívat, jestli si to již někdo nekoupil. V těch antikvariátech jsem teď koupil kvalitní monografii o pěstování lísky. Dozvěděl jsem se jednu velice podstatnou věc. Leština je sad lísek 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 180.133 (?), 23.2.2008 3:29

Neboj, za 800 ti to nikdo nevyfoukne.  A to mívají rozumné ceny. Před rokem jsem tam kupoval několik dílů Českého ovoce okolo 200Kč/ks, což bylo víc než přijatelné.

Vítek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mikej1 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (185) - 179.196 (?), 23.2.2008 13:27

Tahle knížka je okrese kde bydlím, tak tím je zajímavá...  Ovšem České ovoce od Říhy, to je zajímavější, to sháním...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 180.133 (?), 24.2.2008 19:13 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 148.240 (?), 24.2.2008 20:20

Název knihy: Ovocnictví, včelařství a zalesňování v politickém okresu kutnohorském. Autor: JUDr.Bohumil Pecka, c.k okresní hejtman v Hoře Kutné. Rok vydání 1912, nákladem vlastním, tiskem Karla Šolce v Kutné Hoře. Já ji koupila v antikvariátě v Domažlicích, stála celých 35 Kč. A v Domažlicích se ocitla jako dar českého odboru rady zemědělské pro království České pro hospodářskou knihovnu. A teď ty slivoně: švestka domácí, švestka dolanská(dolanky), švestka vlašská či francouzská, švestka eslingenská, švestka Sv. Annenská (aničky), Královská ranná (ryngle zelená), Královská velká, Královská Athanova, Malvazinka červená(merhulány), Mirabelka žlutá, malá (strom malého vzrůstu, velmi úrodný, ovoce výtečné na zavařování) Mirabelka velká, Flitova. Děkuji za odpověď na můj dotaz ohledně hrušky. Trefil jste se 100%, kdybych totiž lépe četla tabulky uvedené v knize, tak jsem ji tam našla. A pěstuje se ještě? Jitka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika