Obrývání stromů



Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?)
7.10.2018 12:42

Také to tak děláme, jako paní Lída. U nás jdou ale po žížalách krtci, takže to máme kolem mulčovaných a podle potřeby zalévaných stromků od nich hodně podryté.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
blahutaj - (2) - 159.30 (?), 5.10.2018 12:46, zobrazeno: 8897x

Mám dotaz, zejména na zkušené matadory, M. Vysloužila a I. Hlavatého.Obrýváte na podzim všechny své ovocné stromky? Když ano, tak rýčem nebo motykou a do jaké hloubky a v jakém kruhu kolem stromů? Mám 29 stromů (staří 3-4 roky) a zdá se mi pracné každoročně obrývat všechny.

Děkuji za odpověď, Honza 

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 182.44 (?), 5.10.2018 14:12

Nie som síce ani p. Vysloužil a ani p. Hlavatý, ale skúsim odpovedať za seba. Časť stromov pestujem ako ovocnú stenu a tie okopávam podľa potreby motykou, kruh o priemere okolo 60-70 cm. Do roka to vychádza 3-4 razy. Závisí to aj od toho, ako často stromy zalievam. Potom mám stromy, ktoré sú v zatrávnenom sade prevažne na slabo až stredne silno rastúcich podpníkoch a tie neokopávam vôbec. Iba kosím a zalievam. Nejaký výraznejší rozdiel, čo sa rastu a rodivosti týka, nepozorujem. Vo všeobecnosti, pri starších stromoch a silnejších podpníkoch okopávanie nie je nutné. No pri mladých stromčekoch sa odporúča prvé 2-3 roky udržiavať okolo kmeňa bezplevelný kruh.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.154 (?), 5.10.2018 20:31

Také jen za mne : okolo mladých stromků mám udělané mísy pod celým obvodem koruny, přes léto je mulčuji posekanou trávou. Na zimu shrábnu mulč do kompostu a ke stromkům přidávám kompost, neokopávám - díky mulči mají stromky kořínky dost u povrchu země a nechci je moc porušovat. Starší stromy mám většinou v trávě, takže také neokopávám.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.154 (?), 5.10.2018 20:36

ps - okolo stromků starých /mladých 3-4 roky bych určitě ještě udržovala pás (mísy) bez plevelu s mulčem. Při použití mulč se bezvadně ručně tahá plevel, okopávat není třeba, zem pod mulčem je načechraná wink.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mino BA - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (149) - 54.10 (?), 6.10.2018 7:08

Rád by som sa pani Lída opýtal, či takýto mulč nie je vhodným prostredím pre zvýšený výskyt rastlinných škodcov, najmä vošiek, s ktorými je pomerne veľký problém. Vyzerá to totiž lákavo, možno by som to budúci rok aj vyskúšal..     mino BA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.154 (?), 6.10.2018 12:09

Nepozoruji žádný zvýšený výskyt jakýchkoliv škůdců, nedávám ale velkou vrstvu, jen tak do 5cm čerstvě posekané trávy, ta se ještě po zavadnutí slehne. Navíc dřív se plevel z mís stromků (hlavně vytrvalé plevele) špatně odstraňoval, teď po zamulčování to "jde samo"... Jen je nutné kolem kmínku nechat cca 5cm mezeru kvůli případné krčkové hnilobě kmene. Ale nemohu si to vynachválit.. Zmenšuje to odpar vody, ulehčuje případné pletí, dodává to humus do půdy - budete se divit, jak nastýlka rychle mizí, žížalky si ji zpracují... Na podzim případné zbytky shrábnu, hodím do kompostu a místo nastýlky dám ke stromkům vrstvičku kompostu.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Štěpánka.3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (133) - 28.101 (?), 7.10.2018 12:42

Také to tak děláme, jako paní Lída. U nás jdou ale po žížalách krtci, takže to máme kolem mulčovaných a podle potřeby zalévaných stromků od nich hodně podryté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.58 (?), 6.10.2018 7:39
Honza: Zo mňa si príklad neberte. Je to tak ako Vám napísali p.Lída a Marek. Ja udržiavam bezplevelné kruhy okolo všetkých stromkov. Nemám ale vysokokmene. U nás je v podstate permanentný deficit zrážok a preto musím často zalievať. Mulč nepoužívam, ale tým netvrdím že nie je vhodný. Po zalievaní sa vytvori časom "krusta", ktorú rozrušujem jemne motykou, len povrchovo, aby som nepoškodil korene, toto robím cca raz za 4-6 týždňov. Do hĺbky nerýľujem. Motykou tiež bránim tráve prerastať do kruhu, keďže herbicíd nepoužívam. Väčšinu stromkov mám v zatrávnenom sade (fotky), udržiavanie takýchto kruhov je prácne a raz ročne (na jar) si vyžaduje väčší zásah ktorý tu nebudem rozpisovať (viď vlákno "Totálne neškodný herbicíd"). Ešte raz opakujem - až takto precízne to robiť nie je potrebné, pokiaľ nie Ste postihnutý pedantizmom ako ja. Rozhodne ale prvé 2-3 roky je vhodné pezplevelný kruh či pás udržiavať, najmä pri stromčekoch na slaborastúcich podpníkoch. Jemne motykou, nie rýľom. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.10.2018 9:07

Velmi záleží na tom, jakou máte půdu, jaké pěstujete stromy a na jakých podnožích.
  U vřeten na zakrslých mělce kořenících podnožích je třeba udržovat úhor nebo mulč. Pěstovaný trávník bude spojen s nižší úrodou.
   U polokmenů na semenáči záleží na půdě. U dobré, hluboké, propustné je obrývání jistě dobré, ale rozdíly oproti trávě nejsou takové, aby to stálo za námahu. Já stromy obrývám a zapravuji do půdy kompost, protože půdu mám chudou. Ale jen několik stromů, kolik stíhám. Samozřejmě špičatým rýčem. Motykou či rycími vidlemi bych se do půdy nedostal. Ideální je až tam, kam sahá koruna. 
   Obrývání někdy nahradím vyvrtáním děr zemním vrtákem 3/4m hluboko po obvodu koruny. Ty pak zaleju slepičinci, zasypu kompostem s pískem a vrátím drn.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.201 (?), 6.10.2018 15:09

Četl jsem, že na základě nových výzkumů a poznatků je nynější směr neobrývat — neokopávat a ponechat půdu pod ovocnými stromy co nejvíce v klidu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika