Novinky roka



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?)
2.1.2018 16:33

Kde jsou ty časy, kdy odrůd bylo pár desítek, každá chutnala jinak a když člověk sehnal Zvonkové, Čistecké nebo Breuhahna, získal úplně jinou chuťovou kvalitu. 
   Generování nových odrůd nabralo takové tempo a uniformita tvaru a chuti takové dokonalosti, že zkoušet v domácích podmínkách odrůdy zcela neznámé ztratilo smysl. Nemluvím o obrázcích z fotoshopu a popisech odrůd poplatných pouze marketingu.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.202 (?), 2.1.2018 16:18
121.6: Len pre poriadok: v tom mojom príspevku o novinkách z 13.8.17 je nesprávne uvedený pôvod odrody Bonita. Je to chyba, správne má byť, že vznikla krížením Topaz x Pink Lady. K tomu pokušeniu "vyskúšať všetky" - mňa to už prešlo, a trebárs nové odrody z južných krajín (Austrália, N.Zéland, Taliansko...) mi už nezvyšujú pulz. Aj keď - samozrejme - všetky sú "crunchy, juicy and crispy" 😃. Istý čas som mal takú ideu, že by mohla vzniknúť v SR/ČR nejaká "inštitúcia", či už štátna, alebo súkromná s podporou štátu, ktorá by tieto nové odrody z celého sveta koncentrovala, pestovala a vyhodnocovala (predovšetkým z hľadiska vhodnosti pre naše podmienky). Ale reálne - asi by to stroskotalo na financiách, alebo na korupcii ("táto odroda je super, tú musíte mať"), alebo jednoducho na limitovanej možnosti objektívneho posúdenia tej-ktorej odrody (mikroklíma, ľudský faktor a pod.). Takže reálnejší je scenár chaotického zháňania nových odrôd hobíkmi a akýsi "voľný trh" ktorý vygeneruje (naozaj?) kvalitné a našim podmienkam vhodné odrody, ktoré sa potom presadia v širšom meradle. Táto cesta bude zrejme dláždená kvantami vykopaných stromčekov ktoré "sklamali" a kvantami hobíkov ktorí sa sklamali. Ale možno je to tak dobre. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.1.2018 16:33

Kde jsou ty časy, kdy odrůd bylo pár desítek, každá chutnala jinak a když člověk sehnal Zvonkové, Čistecké nebo Breuhahna, získal úplně jinou chuťovou kvalitu. 
   Generování nových odrůd nabralo takové tempo a uniformita tvaru a chuti takové dokonalosti, že zkoušet v domácích podmínkách odrůdy zcela neznámé ztratilo smysl. Nemluvím o obrázcích z fotoshopu a popisech odrůd poplatných pouze marketingu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.202 (?), 2.1.2018 16:49
Dr.Vysloužil: Za starými časmi s rádovo menej odrodami mi až tak smutno nie je. Problém je ale teraz v tej záľahe odrôd sa orientovať, pravdou je ako píšeš že mnohé (väčšina?) sú na jedno kopyto. Hlavne aby to bolo červené, sladké a chrumkavé (a chutilo mimoriadne deťom 😉). Ale určite aj medzi tými najnovšími sa skrývajú poklady, ako boli svojho času Rubín/Bohemia, neskôr Rubinola, Topaz, ešte neskôr Admiral, Sirius... Len tie perly vyloviť z hlbín a vylúpnuť z ulity. Že by v tom trochu pomohlo aj toto fórum (?). Mám pocit, že čo sa týka českej odrody Admiral, tak dosť záhradkárov si ju zaobstaralo aj na základe dobrých referencií tu na fóre. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 16.38 (?), 2.1.2018 22:12

Nových odrůd všech ovocných druhů je taková záplava, že člověk na jedné zahradě nemůže vyzkoušet ani všechna tuzemská novošlechtění (ještě nevyzkoušel starošlechtění), o zahraničních novinkách ani nemluvě. Ano, je dobré, když má více lidí s danou odrůdou dobrou zkušenost, protože to usnadní rozhodování (Admirál mám naroubovaný). Kupodivu je v tom nepřeberném množství novinek stále velký zájem o historické a klasické odrůdy (zajména jádrovin).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 3.1.2018 8:09

"Mám pocit, že čo sa týka českej odrody Admiral, tak dosť záhradkárov si ju zaobstaralo aj na základe dobrých referencií tu na fóre"

Pan Hlavaty, neni to len pocit :)  na jesen som vysadil Admiral, 2x na MM111 a 3x na M7. Viem o nom z tohto fora, tak som dal na hodnotenia skusenejsich.

Len som zvedavy ako dopadne tvarovanie spiciakov na stromceky - uz davnejsie spominana pasova vysadba/palmeta alebo uvidime aky "skvost tvarovania" (Vase slova??) z toho nakoniec bude :D 

Tom

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 3.1.2018 16:13
Tom Tom: Admiral je fajn, ale 5 stromov z jednej odrody -??? Keď sa Vám to na uvedených podpníkoch plne rozrodí, tak môžete očakávať úrodu cca 300kg sezónne - iba Admiralov. Dokážete to spotrebovať? Vhodnejšie je (podľa mňa) mať z každej odrody 1, maximálne 2 stromky a odrodovo to skĺbiť tak aby Ste mali jablká od júla do mája nasled.roku, ale v primeranom množstve (a chuťovej pestrosti). Inak to buď rozdáte, alebo vyhodíte. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 129.168 (?), 4.1.2018 7:44

chutovo boli darovane plody admiralu hodnotene v rodine ako vyborne, uvadzana skladovatelnost je velmi dlha + je mozne ho konzumovat uz aj hned po zbere. mne z toho vychadza ze spolu s topazom to bude nosna odroda v zahradke..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6490) - 9.135 (?), 2.1.2018 16:53

Kde jsou ty časy...

Máte recht, jako obvykle. A není to jen u jablek. Firmy se předhánějí aby zaujaly novinkou/new/neu. Ale nejen v jablkách, viz vedlejší vláka o rajčatech. Lidi se předhánějí z jak exotického webu nebo shopu sehnali nějakou ultra specialitu. Málokdy se ale stane, že ten zázrak je k něčemu. Například šlechtění paprik. Sortiment obrovský, každoročně několik novinek. Kvalita osiva bídná, názvy lákavé (ale zavádějící), nároky rostlin vysoké. Starou dobrou Amy překoná máloco.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika