nové odrůdy jabloní



tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?)
17.10.2008 7:51

ad host 130.20: s tím kupováním nemáte tak docela pravdu. V zavedených školkách v Moravskoslezském i Olomouckém kraji většinu těchto novinek neobjevíte (snad Meteor nabízí v Droždíně) a jezdit 500km do Plzně kvůli stromku se mi přeci jenom nechce...
No a tak uvažuju - má ta neochota školkařů - v širší míře akceptovat novinky - nějaký racionální podklad? Nějaké větší zkušenosti s nimi přece nikdo nemá...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 197.143 (?), 19.4.2008 0:40

Tak to bohužel nemohu sloužit, neviděl jsem je. Rosela je snad kříženec bohemie a vandy? takže asi bude po chutové stránce výtečná, dle fotky celočervené jablko.

ty zbylé dvě odrůdy neznám vůbec.

J. Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 176.253 (?), 28.4.2008 19:58

Viktoria jak píší je kříženec Rubínu v registraci rok 2002.Kulaté jablko, slupka drsná, suchá základní barvy zelenožluté překryté z větší části červení.Jablko křehké, štavnaté,dobré.Skladovatelnost do března, odrůda rezistentní.S pozdravem Faltová Hana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 236.76 (?), 6.10.2008 11:29
zdravim.. mam dotaz... babicka mela zahradu a ta mela kolem 30 az 40 ovocnych stromu, ale vetrinou ruzne druhy jabloni... byly stare uz asi pres 40let. Plodili hodne.,. pak zahradu dostala teta a ta to dala pokacet... je hola zahrada... a je odpurce stromu... ja jsem se rozhodla zalozit na svem pozemku mit take svuj ovocny sad jako babicka mela.,, jenze na ty starsi odrudy byly vysoke a dlouho se cekalo nez zacnou plodit.,,, Jenze mi nekdo tvrdi, ze ty nove odrudy nebo spise ty stromky co ted jsou na prodej jsou nizsi a plodi celkem rychle.,,, tak jsem si objednala 30 stromku z Polska... a nevim jak dlouho jim bude trvat nez poprve zacnou plodit a opet bude tradice sadu,,,, Muzete mi nekdo poradit... nevim na tuto otazku.odpoved... jsem z okoli Ostravska... odrudy jablek nebo svestek a tresni vim v polskem jazyce a nektere nazvy znam od babicky a proto jsem je take objednala... dekuji predem pokud muj prispevek dobre pochopit.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.10.2008 12:19

Stromky z Polska jsem nikdy neobjednával, jednou jsem koupil jeden na tržnici v Nyse, 2x u polského stánkaře na Floře Olomouc. Už to víckrát neudělám. Slivoně byly infikované šarkou už ze školky, jabloň jiné odrůdy než deklarovalm prodejce. Jistě, není prodejna jako prodejna, přesto věřím víc tuzemským zdrojům.
   Nemám nic proti polským ovocnářům, naopak. Produkce jablek (mimochodem největší v EU) je v Polsku zhruba 20x vyšší než v ČR.
    Nebylo lepší si napřed nechat poradit a potom teprve objednávat stromky?   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 17.10.2008 7:18

Kupovat stromky může každý, kde chce a má možnost. Dost informací o nových odrůdách však najdete na stránkách firmy Fytos, které občas používám místo hledání v pomologiích. Nevím o jiných podobných, uvítal bych informaci. Samozřejmě obsáhlá internetová pomologie, to by bylo něco úplně jiného, ovšem o tom si můžeme asi nechat jen zdát.

Jinak uvedenou firmu nepropaguji, myslím, že by pro drobné zahrádkáře mohla dělat víc. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 228.179 (?), 17.10.2008 7:51

ad host 130.20: s tím kupováním nemáte tak docela pravdu. V zavedených školkách v Moravskoslezském i Olomouckém kraji většinu těchto novinek neobjevíte (snad Meteor nabízí v Droždíně) a jezdit 500km do Plzně kvůli stromku se mi přeci jenom nechce...
No a tak uvažuju - má ta neochota školkařů - v širší míře akceptovat novinky - nějaký racionální podklad? Nějaké větší zkušenosti s nimi přece nikdo nemá...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 130.20 (?), 17.10.2008 9:24

ad tomast: Chtěl jsem jen upozornit, kde lze najít popisy některých nových odrůd - mimo dvou brožur, které vlastním. Sám zkouším Rozelu, Lipno, Orion, Topaz, Rubinolu, Angold a Jonagold Marnica. Už nekupuji jinde, než ve Fytosu, i když vstřícnost této firmy úplně echválím.Netroufám si posuzovat způsob zavádění nových odrůd do "výroby", ale jsem rád, že je výběr a mohu zkoušet. Na téma odrůda a její vhodnost do konkrétních podmínek i pro konkrétního pěstitele -konzumenta již bylo napsáno mnoho, nemá smysl opakovat. Jinak existují i školky, které stromky zasílají (kdysi jsem využil Střílky na Moravě), nějaká kvalitní zasilatelská služba mi v tomto oboru však není známa. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 197.143 (?), 17.10.2008 21:12

Zdravím, myslím si, že je lepší si stromek vybrat osobně. Na zásilkovou službu bych nespoléhal, že dodá to co chci. Stromky nejsou neživé zboží, které si lze objednat po internetu (i to je risk), stromky mohou dojít odřené olámané pupeny a pod. v neposlední řadě záměna odrůd. I když i ta u osobního výběru není vyloučena a to i v zaručené školce. Ale je fakt, že všichni nemohou dělat všechno a tak ani západočeská školka nemůže nabídnout vše. Chutná jablka Desert koupíte jinde stejně tak sladké meruňky s předponou Le- nebo Ve- tam, kde zase neprodávají Rondo a Sonet, že? Jinak zkuste si založit školku sami a jet jenom na drobný prodej. To vás neuživí, dříve či později se přeorientujete na velkoodběratele nebo krachnete. Fytos spolupracuje s UEB Střížovice a chytá tak poslední "šlágry" z první linie. Sempra Praha zase spolupracuje s Holovousy. Plantex ve Veselém pri Piešťanoch taky není k zahození a nabízí kvalitní stromky. Doufám, že jmenování více jak jedné firmy smazává nádech reklamy.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tomast - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (572) - 5.19 (?), 18.10.2008 9:36

Pane Kavko, v obecné rovině naprostý souhlas co se týče osobního výběru stromku a díky za tipy na Slovensku.

Už se mi ale stalo, že jsem pro konkrétní odrůdu na konkrétní podnoži měl buďto 100km někam jet, nebo využít zásilkové služby. Těch 200 Kč za druhou možnost jsem velmi rád využil, ušetřil jsem daleko více a byl jsem příjemně překvapen, jak dokáže stromek zabalit rodina Kubáčkových, kteří tady již byli zmíněni...
Co se týče Vaší poznámky o spolupráci určitých firem - podvědomně jsem čul, že tam bude hrát nějakou roli marketing. Chápu to tedy správně, že jistá setrvačnost, s níž většina školkařů zůstává u starších odrůd je podmíněna poptávkou velkopěstitelů a větších obchodníků, kteří pro školku představují podstatný zdroj příjmů?  Tuto teorii by podporovala i skladba podnoží. U školek, jejichž sortiment systematicky sleduji poslední 3 roky, postupně mizí silněji rostoucí podnože...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 18.10.2008 11:15

S těmi podnožemi mám trochu opačný pocit. Silně rostoucí podnože z nabídky vymizely snad v 70. či 80. letech s boomem zahrádkaření a popularitou nízkokmenných tvarů. V posledních letech se nabídka jakž takž pomalu lepší.  Přesto stále výrazně převažují podnože M9 a J-TE - E, které považuji za vhodné pouzte do intenzivních výsadeb a do zahrádek jen v optimálních půdách a polohách. Málokde se taky setkám se školkou, která by nabízela jednu odrůdu na více podnožích.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika