Náhrada za Idared



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?) 
20.10.2008 7:51

Vedle Karmíny se mi osvědčil i Jonalord.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 191.35 (?), 23.10.2008 18:25

Já jsem Idared sháněl letos na jaře. I když mně slibovali, že bude - nebyl, že prý se už nemnoží. Byl ideální na skladování. Přežil troje krupobití. Ale musí se stříkat. Mám dva 30ti leté stromky. Tak jsem koupil Karmínu, ještě nic neměla, ale letos to ještě zkusím s tím Idaredem. Jestli někde nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 23.10.2008 20:59

Idared spočátku byl dobrý ale čím dál víc po letech bylo ovoce strupatější až nepoužitelné. Tak jsem všechny stromy nahradil a to těmito odrůdama. Rubinola, Bancroft Red a nejnověji doplnil Angold. Ta ještě nerodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 146.26 (?), 25.10.2008 10:07

 Dobrý den!

  Děkuji vám všem za podnětné příspěvky. Mám nad čím do jara přemýšlet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 130.20 (?), 4.11.2008 8:41

Pokud jde o novou výsadbu, což je radikální a a mně osobně blízké řešení, provedl bych to ještě teď na podzim. Novým stromkům prospěje, když je nedáte na stejné místo jako staré, mohou i několik let utěšeně růst v sousedství starých a až přijde čas, staré odstraníte. Trochu tím dočasně utrpí vzhled zahrady, ale už jezuité říkali (a po nich podobně jednali i mnozí další až do současnosti), že účel světí prostředky. A účelem je zajistit si plynulé zásobování ovocem, že? Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.20 (?), 4.11.2008 8:58

Ještě k odrůdám. Idared není chuťově špička a strupovitost snad přitahuje. Jeho nejlepší vlastnost se někdy nazývá plasticita - velmi dlouhý čas konzumní zralosti. Jablka z klimatizovaných skladů jsou v květnu jako čerstvě utržená.

U nových odrůd pozoruji nepříjemnou vlastnost. V případě nadúrody se z plodů stávají "broky" - nepoužitelná a nechutná jablíčka velikosti ořechu. Výjimkou je Angold.  Já vím, chce to řez, zálivku, probírku plodů, ale to bych pak mohl na plodech ještě štětečkem domalovávat červená líčka. Počkám, snad se to u větších stromů srovná. Ale na zakrslých podnožích je to už jasné. Karmína, Topaz, Rubinola...

Všichni hledáme ideální, pozdně zimní odrůdu. Já už hodně roků. A tak nevím - existuje vůbec, nebo to byla některá z těch, co už jsme zavrhli? Co třeba Bláhovo oranžová reneta? Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 4.11.2008 10:49

Já tedy pod pojmem plasticita rozumím než skladovatelnost spíš použitelnost a přizpůsobivost v rozdílných stanovištních podmínkách. V tom tedy Idared příliš nevyniká.
    Myslím, že zdrobňování plodů není výsadou nových odrůd. Mistrem v této nepříznivé vlastnosti je starší Spartan. Naopak Aneta, Vanda, Angold, Zuzana, Produkta, Jonalord dosahují velkých plodů i na vyšších tvarech a při velké úrodě. Pravda, Karmína, Rubinola, Klára, Resista, aj se tím chlubit nemohou.
   Bláhova oranžová (reneta) je má srdeční záležitost. I když oranžová nijak zvlášť není. Pamatuji její slavné doby, kdy patřila mezi Top našeho sortimentu. Dodnes jsem se nedokázal se starým polokmenem rozloučit. Cením u ní dlouhou skladovatelnost a chrupavou dužinu sladké chuti. Nemohu si stěžovat na houbové choroby ani nevhodné nasazování větví v ostrém úhlu. Jediné, co   Bláhově oranžové opravdu vyčítám,  jsou - jak jinak - drobné plody při větší úrodě. To vadí i při krájení křížal, kterým se jinak máloco vyrovná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 53.50 (?), 4.11.2008 12:14

K tomu zdrobňování plodů dávám za pravdu p.Vysloužilovi Mám Spartan i Idared. Idared se s nadúrodou klidně popere, vytvoří i celé hrozny velikých a středních plodů. Když se ale neudělá probírka u Spartanu, Vyroste pár slušných jablek a spousta broků, dokonce i bročků. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.20 (?), 4.11.2008 13:46

Samozřejmě i starší odrůdy "zbrokovatí", u Spartanu jsem to viděl ale až u staršího čtvrtkmenu a plodů nebyl nějak obrovský nadbytek, spíše zapracovala chudá půda, když jáma po výsadbě už nestačila. Bláhovo jsem sázel v roce 1968, první tři jablka byla zelená jak brčál. Později přišly úrody, lámající i podepřené větve a plody o málo větší než pingpongové míčky, ale také rád vzpomínám.

Tu plasticitu mám určitě z knih, sám bych to nevymyslel. Ale zkusím to najít. Obecně (podle slovníku) je to schopnost organismů přizpůsobit se cizímu prostředí, p. Vysloužil má tedy pravdu. Z.E.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 15.147 (?), 4.11.2008 18:17

co vím tak z nových odrůd má sklony při nadúrodě a silné podnoži Topaz, jinak nekorunovaný král zimních jablek současnosti. Velké plody si uchová Rubín, protože plodí jednotlivě na koncích a nikoli ve shlucích, takže každý plod má pro sebe dost listů na výživu. Jinak pokud budou suché roky jako posledních pár let, tak se závlaha asi bude muset řešit, a ne jen přijet o dovolené na chalupu a sebrat jabka a víc se o ně nezasloužit.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika