Náhrada za Idared



Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?)
20.10.2010 9:49

V pomologii se skutečně píše o odrůdě Bancroft Red  "dužina křehká, rozplývavá, šťavnatá, sladkovínovastej slabě aromatické velmi dobré chuti".

Zde foto z letošního mimořádně nepříznivého roku.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 20.10.2010 9:49

V pomologii se skutečně píše o odrůdě Bancroft Red  "dužina křehká, rozplývavá, šťavnatá, sladkovínovastej slabě aromatické velmi dobré chuti".

Zde foto z letošního mimořádně nepříznivého roku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 20.10.2010 10:27

Melrose mají oproti Bancroftu u kalichu naznačené žebrování. Foto přiložím později

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 160.82 (?), 11.2.2011 13:51
Chtěl bych se také podělit s jednou zkušeností s odrůdou MELROSE.Tuším, že to bylo v roce 2007,přišli v půli května mrazíky.Totálně zničená úroda, všechny květy zmrzly mimo jediného stromku s odrůdou MELROSE (štíhlé vřeteno).Nevím, čemu to přisuzovat(snad pozdější kvetení) ale tato odrůda normálně zaplodila.Tuto odrůdu každému doporučuji pro svoji skladovatelnost a chuťové vlastnosti.Má i nectnosti, ale strupovitost lze eliminovat 2.postřiky a často proklamovaná dlouhá vegetační doba se všeobecně přehání.Pěstuji ji ve výšce 470 m na trebíčsku a většinou musím sklízet kolem 10.října.Osobně si myslím, že tato odrůda je neprávem opomíjena. - Mičurin II.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 11.2.2011 15:34

Mám podobné zkušenosti s Melroze. Ono tolik snad ani nezáleží na nadmořské výšce, ale i na stanovišti stromku. Kdysi jsem měl Melroze jako zákrsek na podnoži M4 v nejosluněnější a přitom chráněné části zahrady a sklízel jsem ho asi po 1O dnech po Václavu. Nyní ho mám jako štíhlé vřeteno na J-TE-E na konci zahrady částečně vystavené studeným severových. větrům a sklízím ho po 15.říjnu (samozřejmě podle počasí daného roku).

Stejnou zkušenost mám i s pozdními jarními mrazíky. Melroze raší, když některé odrůdy už mají myší ouško a také pozdě kvete, což je v tomto smyslu výhoda.

Skladovatelnost u mne je minimálně do konce května a asi i o něco déle, odzkoušet se mi to nikdy nepodařilo, prože později, na rozdíl od Idaretů, už " není na skladě".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 133.163 (?), 20.10.2010 10:45
Měl jsem čtyři stromky Idaredů na drátěnce, dva na slabších podnožích které hlavně rodí a dva na silně vzrůstných, které hlavně rostou. Nechávám si dva rodící Idaredy protože za těch sedm let co je mám mne nikdy nezklamaly, a mnohdy to byly jedinné rodící stromky. Objevuje se na nich padlí ale v přijatelné míře (konečky odstřihnu), ostatní choroby bez problémů. Obměňuji postupně odrůdy ale je otázka zda bych Idared nahradil zase Idaredem, zatím je to 50/50, uvidím příští rok jak se projeví nové rezistenty. Mirek
Idaredy, v pozadí pahýl Goldenu Del. určený k vykopání.
Idaredy, v pozadí pahýl Goldenu Del. určený k vykopání.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 20.10.2010 11:47

Docela podobné Idaredu je Švýcarské oranžové a taky méně známá odrůda Roanoke.
   U nás vyšel nejlíp ze zimních odrůd Angold. Veliké plody a mimořádná úroda. Škoda, že nechutná třeba jako Goldstar nebo Rubinola


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 210.6 (?), 12.2.2011 21:12

Taky jsem začínal s Bláhovým oranžovým, Coxovou, Jonathanem, pak přšel Dukát, Šampion i Švýcarské oranžové , Roanoke a další odrůdy i různá novošlechtění, která se neuplatnila.Ze starších zůstal pouze Idared, který je stále velmi prodený.Pan Zavřel se zmiňuje o Meteoru, který mám už několik let.Určitě je chutnější jak Idared, taky dobře vypadá, ale v loňském roce trpěl větší strupovitostí než Idared.Byl prakticky neprodejný.Stejně tak mně zklamal Rubimeg.Loňský rok byl s nadprůměrným tlakem strupovitosti, tak uvidíme co bude letos.V posledních letech se proto více zajímám o rezistentní odrůdy, které pěstuji v podmínkách Jižní Moravy. Chuťově zatím vedou Topaz, Sirius,Rubinola, Orion,Rozela, Goldstar a některé další.Pokud se týká odrůdy Melrose, ta loni taky trpěla strupovitostí, ale ne tolik jako Idared.Lepší a odolnější se mně jeví mutace Melrouge, která je lépe vybarvená a nebyla tak strupovitá jako Melrose. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.2.2011 10:46

Právě kvůli citlivosti Meteoru k strupovitosti jsem ho nesázel. Na druhou stranu jsem ale vysadil např. Anderu a Benet, což jsou také novější odrůdy z Holovous. Jsou to právě kříženci Melroze a Rubina, dosud ještě nezaplodily, tak jsem zvědav, jak moc budou do budouna na strupovitost citlivé. Holovousy je prodávají jako konformní rozmnožovací materiál a zatím je mají přihlášeny pouze k právní ochraně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 181.194 (?), 13.2.2011 12:29
Melrose som v minulosti pestoval tak, že som prevrúbľoval stromček Spartana (dozrávajúce jablka pri vetre padali). Vrúbľe som objednal v ovoc.ústave v Klčove pri Levoči. Melrose mala veľké plody, zfarbené na smutno hnedočervenú farbu. Chuť obyčajná. Rubín kúpený od certifikovaných predajcov som tiež vysadil. O pár rokov predstihol všetky jablone, kmeň ako špalek. Na jar strom obalený kvetom a do jesene postupne jabĺčka poopadávali a ostalo iba pár. Konáre vyholené(pamiatka po otcovi Lord Lambourne), ale jablka chutné, aj keď som už jedol chutnejšie. Trápenie som nakonec vyriešil pílou a sekerou. Odvtedy sa vyhýbam Rubínu a jeho novším mutáciám a krížencom. Nemám rozľahlý sad v podhorskej oblasti s chladnými jesennými rány, kde by sa plne uplatnily jeho rastové schopnosti a vyfarbenie plodov. Do záhradky v nižších polohách a na prísne tvary absolútne nevhodné. Paľo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 13.2.2011 13:59

Rubíni, ale drží na stromě docela dobře, ale patří mezi odrůdy, které jsou nejvíce napadány škůdci. Otázka zní, jak a jestli vůbec, jste ošetřoval proti napadení pilatkou a obaleči.

Vyholování větví je také otázka vhodného řezu, příp. i letního.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika