Mám vysadit Spartana?



sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.76 (?)
8.4.2013 0:35

Zdravím

Musím se přiznat, že jsem u Spartana ještě padlí ani neviděl. On je hlavně citlivý na strupovitost. Tato odruda je hlavně určena do teplých oblastí kde dosahuje plné kvality. Což poslední teplé roky jenom potvrzují. A v posledních suchých letech se obešel i bez postřiku na strupovitost což mi i okresní výstavy potvrdily.Jestli máte problém s padlím tak na to stačí úplně hadice s vodou a stromek sprchovat. Padlí silně decimuje voda je na to citlivé. Padlí je houbová choroba suchých dní. Musíte, ale dát pozor na rychlé osychání větví kvuli strupovitosti. Padlí a strupovitost jsou houby opačných mantinelú a pěstitel se musí pohybovat někde uprostřed.  A nehledě na to žádný rezistent mi nenahradí chuť a zvláštní barvu Spartanu a jeho matky.

sadař vlada

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Štěpánka Rytířová - (2) - 55.208 (?), 23.3.2013 11:26, zobrazeno: 11650x

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu při výběru jabloně. Od malička mi moc chutnal Spartan. Bydlíme v Belgii 100 mnm. Spadne tu více srážek než u nás, půda úrodná. Mám si tady vysadit Spartana, nebo byste mi poradili jinou odrůdu s podobnou strukturou plodu a chutí? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
jarda7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (641) - 20.96 (?), 24.3.2013 17:18

Spartan není špatná volba - já ho ani nestříkám, mám hodně rezistentů, záleží na tom, jaký bude v místě tlak strupovitosti.

Komu Spartan chutná - nedá si ho vzít. Jsou ovšem i jiné kvalitní zimní odrůdy - já jsem zamilován do Topaze, není tak rudý a má nažloutlou dužinu. Pokud můžete vysadit víc stromů - doporučuji. J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4484) - 38.136 (?), 24.3.2013 17:52

Mám Spartana mnoooho let. Ze začátku to šlo jakž takž, byla to ale tehdy móda. Kvalita jablek se stále zhoršuje, už nejsou tak vybarvená. Chuť hnusně sladká /i dříve, ne až teď/. Je to odrůda, která silně padá a je náchylná ke strupovitosti a k červivosti. Na podzim skončí v moštu nebo v kompostu. Musí se fest chemicky ošetřovat. A taky to dělám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.82 (?), 25.3.2013 18:54

Zdravím

Řeknu Vam to na rovinu. Pokud ho nebudete ve vlhkém klimatu ošetřovat proti strupovitosti a nebude v teplejší oblasti tak pohužel ne. Budete se oba zbytečně trápit.  Rozhodně zkuste české rezistenty a Bohemii s Rubínem. Bylo by dobré kdyby jste tu uvedla jaké zimy v Belgii panují. Ono je to přecejenom více na sever a není tam určitě takové teplo jako v Anglii kde ji ovlivňuje Golfský proud. 

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 171.155 (?), 25.3.2013 22:17

No s tím Rubínem a Bohemií bych až tak nesouhlasil. Tím nemyslím jejich chuť, ale poměrně velkou náchylnost na strupovitost. Bez postřiků to není žádná sláva (při průměrně vlhkém klimatu)

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.116 (?), 27.3.2013 20:12

Zdravím

No ja bych také až tak nesouhlasil s tím, že Bohémie je náchylná na strupovitost. Bohemie je odost odolnější a déle vydrží než Rubín. Měl jsem na starost Bohemie v BIO pěstování v 450 m.n.m. ve taru štíhlého vřetene a řídkých korun a strupovitost byla na hranici akceptovatelnosti a dost plodů bylo pěkných.  Jestli máte u ní problém se strupovitostí tak je to v prvé řadě problém s hustou korunou.  Zvýšenou citlivost Rubínu neřeším neboť je to v posledních letech raně podzimní odruda a musí se dříve zkonzumovat a to nemluvím o silném napadání vosami a sršni.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Štěpánka Rytířová - (2) - 50.14 (?), 26.3.2013 15:08

Dobrý den Vladislave, zimy jsou tu mírnější než u nás. Obecně bych řekla, že u nás je větší sucho a výkyvy teplot mnohem vyšší. Tady je chladnější léto, častější srážky, zima mírná 5x za zimu sníh, který se dlouho neudrží, mrazy do -10, většinou kolem -5. Jsme hodně ovlivnění ještě mořem, které je 120km vzdálené.  Nemám ráda moučná jablka, když se do něj zakousnu, měla by z něj téct šťáva a odloupnout se velký kus, to je pak požitek :) Měla jsem sadaře dědu, dělal si na sadě všechno sám, měl asi 50 stromů, bohužel mi umřel a už mi neporadí... Budu sázet dvě třešně, hrušeň a měla bych si vybrat jednu jabloň, ale místo pro dvě se také najde.Děkuji za odpověď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.116 (?), 27.3.2013 19:58

Zdravím

Ono Spartan se zimou nemá vúbec žádný problém - je mrazuvzdorný. U něho jsou větší problémy s vlhkým létem. Pokud budete tuto odrudu po káždém delším dešti stříkat proti strupovitosti tak by jste mohla uspět. Spartan ve vlhkém klimatu trpí na nekrotickou rakovinu dřeva na kterou je citlivý. Pro Vás by bylo dobré se informovat u místních pěstitelů nebo na místních stránkách jaké odrudy tam pěstují. Já si myslím, že odrudu Spartan určitě budou znát nebo se pěstovala celosvětově. Moučnatá jablka nemá nikdo rád a je to známka přezrání plodů na loži.   Já si myslím, že Topaz by tam mohl dobře růst a i Rubinola, Orion,  Bohémie, Karmína, Booscopské červené, Matčino, Rajka... Je to na Vás a klidně zkuste experimentovat. Z hodně starých odrud Vám určitě vydrží Panenské, Chodské, Strýmka, Zvonkové a strupáč Idared.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.42 (?), 4.4.2013 20:52

Mám vysadit Spartan?

Neriskoval bych to zvláště v teplejší a vlhčí oblasti. Nikdo tu neřekl vysokou citlivost spartanu na padlí- v některých letech skoro jako u Jonatanu- a maximální možnost napadení vlnatkou krvavou. To znamená, že bez chemie Spartan nejde. Raději bych opravdu použil něco z rezistentů-Anetu, Angold, možná Karmínu a ze žlutých Orion nebo Sírius.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.76 (?), 8.4.2013 0:35

Zdravím

Musím se přiznat, že jsem u Spartana ještě padlí ani neviděl. On je hlavně citlivý na strupovitost. Tato odruda je hlavně určena do teplých oblastí kde dosahuje plné kvality. Což poslední teplé roky jenom potvrzují. A v posledních suchých letech se obešel i bez postřiku na strupovitost což mi i okresní výstavy potvrdily.Jestli máte problém s padlím tak na to stačí úplně hadice s vodou a stromek sprchovat. Padlí silně decimuje voda je na to citlivé. Padlí je houbová choroba suchých dní. Musíte, ale dát pozor na rychlé osychání větví kvuli strupovitosti. Padlí a strupovitost jsou houby opačných mantinelú a pěstitel se musí pohybovat někde uprostřed.  A nehledě na to žádný rezistent mi nenahradí chuť a zvláštní barvu Spartanu a jeho matky.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika