Lipno



Stránky: 1,  2,  3   
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?) 
14.10.2012 9:34, zobrazeno: 39578x

První úroda na šestiletém stromku (před dvěma léty zcela zdecimován kroupami) a velmi příjemné překvapení. Zejména jablka z "pozdního sběru" po předchozí postupné sklizni jsou nádherně vybarvená a pro mne chuťově výborná. Samozřejmě skladovatelnost se tím zkracuje, Lipno bude pro mne spíše podzimní úroda, ale chuť mne opravdu příjemně překvapila. Snad to tak zůstane. Máte někdo podobnou zkušenost?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 153.9 (?), 15.10.2012 0:09

Zdravím, letos mi Lipno zmrzlo spolu s ostatními v květnu, ale loni mi Vaše rouby už zarodily pár jablíček a musím říct, že v konkurenci např. Vitosu apod. si Lipno nevedlo špatně, bylo to velmi příjemné překvapení.

Bohužel letos stromek dostal rakovinu (ne Lipno, ale pod ním původní odrůda Rajka) a jsem rád, že jsem Lipno narouboval i jinam. To Vitos na stejném stromku budu muset spolu s několika dalšími odrůdami přeroubovat jinam, stromek do jara nevydrží :o(.

Letos mne podobně příjemně překvapil Ligol, ale chutnal nejen mně, a tak jsem si ze tří jablíček dvakrát kousnul... (vosy, ptáci a následná hniloba).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 20.246 (?), 16.10.2012 8:35

Na tříletém stromku první tři plody, poškozené mrazem.Stále drží.Včera jsem nevydržel a dva utrhl.Chuťově si dovolím říci- téměř vynikající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 16.10.2012 10:42

Vypadá to bezvadně. První úroda, několik košíků bezvadných, velkých a krásných plodů, chuť vynikající, bezproblémový růst stromu a... vždycky přijde to ale. Postupná sklizeň už zhruba od 10. září (p. Vysloužil mladší ve své databázi uvádí zrání kolem 15.9. a teplý rok, mladý strom, velká jablka... takže raději dříve, ať nám je vosy nesežerou) a teď to ale: Dužnina je opravdu měkká už teď, skoro až příliš, takže jak vydrží do března si nedokážu představit. Myslím, že se u prodejců stává pravidlem udávat trvanlivost jablek v přirozeném sklepě značně delší, než doopravdy je a to můj sklep mimo dům s hliněnou podlahou a malou jímkou na vodu patří k těm lepším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.10.2012 10:55

Ano, nikde v databázích na slovo "vynikající" u odrůdy Lipno nenarazíte. Přitom křížení Vandy a Rubinoly by tomu nasvědčovalo. Ale ne každé křížení musí vyjít tak, jak by si ho jeho tvůrci představovali. Chtělo by to nějaké hodnocení například od pana Vinšálka a Miloše.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 16.10.2012 11:17

O Lipně se vyjadřovali v časopise Receptář.Psali o něm, jako o podzimní odrůdě, což mě překvapilo.Do té doby jsem měl Lipno za zimní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 44.75 (?), 16.10.2012 11:49

Ve Fytosu, jej mají rovněž zařezeno mezi podzimními odrůdami. Takže nějakou dlouhou skaldovatelnost nelze očekávat. Bude to jablko spíše typu "utrhnout a sníst".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 16.10.2012 11:54

O ne příliš pevné dužnině a tím i horší skladovatelnosti se v databázích lze dočíst.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.10.2012 14:54

O Lipnu se nemohu vyjadřovat, protože ho nepěstuji.

Těch odrůd o kterých se šlechtitel či pomologie vyjadřují jako o zimních, se skladovatelností do ledna či února je řada.

Nejvíce mě v tomto směru zklamala Selena, která je měkká už koncem října.. V listopadu už měkla i Rosana a Sonet, Rajka v prosinci už je také měkká. Sklep na to jakž takž mám. Jsem 330-340 m.n.m.

Na té poloze také záleží. Ale třeba Rosana byla částečně zastíněná, přesto měkla poměrně brzy.

Ty plody samozřejmě jsou ještě v lednu vizuelně dobré, ale je to bláto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 16.10.2012 17:14

Loni jsem ukládal do sklepa veliké plody Lipna sklizené v 2. polovině října  - vzdáleně připomínaly vybarvenější Ontaria. O Vánocích byly zralé, v únoru už příliš. Chuťově mě tedy příliš nenadchly a skladovatelnost vysloveně zklamala. Asi jsem je měl trochu podtrhnout, pomyslel jsem si. Mám ovšem zkušenost, že plody z prvních úrod mívají vždycky kratší skladovatelnost.  Takže to nejde hodnotit. Až stromy povyrostou, uvidí se. Letos nebyl plod žádný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika