Letošní problémy s kvetením



Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?)
11.5.2010 21:40

Podobné problémy jako popisuje paní Dita mám i já. O broskvoních a meruňce ani nemluvě. I když i unás podvakráte poklesly v zimě noční teploty pod -2O°C, myslím si, že na vině jsou pozdní jarní mrazíky někdy před 2 nebo 3 týdny, kdy po 4 dny klesala v noci teplota k -3 až -4°C.

Škůdcem to nebude (ošetřoval jsem). A dnes jsem podrobně ta nerozvinutá poupata zkoumal, žádné larvy květopasa jsem nenašel. Přikláním se k těm mrazíkům.

Nejvíce jsou postiženy odrůdy Rubínového typu, možná to je jejich polohou na zahradě, nevím. Ale v podstatě to je na všech odrůdách. I tak je však násada květů bohatá(především Angold, Jonagold, Jonalord, Opál a další) a slibuje velmi dobrou úrodu.

U třešní jsem na tom jako paní Dita, švestky navzdory mému očekávání kvetly uspokojivě až bohatě.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
ditus23 - (2) - 226.202 (?), 11.5.2010 20:19, zobrazeno: 5969x
Dobrý den ráda bych získala pár informací o problémech s jabloněmi. Letos se mi v zahradě opravdu dějoí divy. Vykvetla jen jedna jabloň, ostatním, jakoby se zastavila poupata ve vývoji, jsou malá, pomalu z růžové barvy přecházejí do oranžové a nejspíš vůbec nevykvetou.Listy jsou malé, zakrnělé, pokroucené, sem tam na nich mšice-(že by takhle zdevastovaly vzrostlou jabloň???). Mam podezření na padlí, ale nevím, jemňoulinký bělavý povlak na mladých listech se mi zdá normální, nebo ne? Všechno jsem se snažila nafotit, ale není moc co fotit, v podstatě máme jen holé větve. Bohužel mi zlobí i mladá třešeň,cca 5 let. Minimálně kvete, málo listů a vůbec je celá taková "nanicovatá".Budu vděčná za jakoukoliv radu, děkuji Dita
č.1
č.1
č.2
č.2
třešeň
třešeň
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 37.31 (?), 11.5.2010 20:34

Mám to letos podobné, přičítám to mrazům, všechno je opožděno - u Prahy bylo -20st.C. Jabloně mi ale vykvetly pěkně, využil jsem těch malých poupat a vyjednotil jsem je na 1-2 (ze 7-9). Nasazeno je hodně - teď jak to dozraje.U třešní je to jako u Vás - letos 0.Snad příští rok.Jarek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 11.5.2010 21:40

Podobné problémy jako popisuje paní Dita mám i já. O broskvoních a meruňce ani nemluvě. I když i unás podvakráte poklesly v zimě noční teploty pod -2O°C, myslím si, že na vině jsou pozdní jarní mrazíky někdy před 2 nebo 3 týdny, kdy po 4 dny klesala v noci teplota k -3 až -4°C.

Škůdcem to nebude (ošetřoval jsem). A dnes jsem podrobně ta nerozvinutá poupata zkoumal, žádné larvy květopasa jsem nenašel. Přikláním se k těm mrazíkům.

Nejvíce jsou postiženy odrůdy Rubínového typu, možná to je jejich polohou na zahradě, nevím. Ale v podstatě to je na všech odrůdách. I tak je však násada květů bohatá(především Angold, Jonagold, Jonalord, Opál a další) a slibuje velmi dobrou úrodu.

U třešní jsem na tom jako paní Dita, švestky navzdory mému očekávání kvetly uspokojivě až bohatě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ditus23 - (2) - 226.202 (?), 11.5.2010 22:02
Moc děkuji za názor, také nemám pocit, že by stromy byly nějak nemocné. Vzhledem k tomu, že bydlíme na Vysočině cca 550m n.m. a mrazy -25°C zde byly několikrát za zimu, před měsícem v noci i -6°C asi 3 noci po sobě. Tak jsem asi doma a můžu být ráda, že stromy nezmrzly úplně. Ještěže babička má malý sad... zachrání nás
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 81.137 (?), 12.5.2010 13:55

Jabloně mi krásně a bohatě kvetly (Praha), ale za pár dní se květy (na jedné z nich Gold star) sbalily a zhnědly a uschly (naštěstí ne všechny). Jeden jsem rozloupla a byla v něm hnědá housenka. Asi jsem prošvihla květopase! Minulý víkend jsem jako zběsilá tedy postříkala, ale nevím, jestli to bude ještě mít nějaký význam. Taky mám na obou meruňkách moniliozu. Uschlé větvičky jsem ostříhala a pak postříkala. Zjistila jsem, že je to všude po okolí. Třešeň (Burlat) zatím vypadá zdravě, švestka kvetla bohatě a zatím taky OK, radši jsem ji postříkala taky. Broskev letos málo kvetla a i přes podzimní a jarní postřik má trochu kadeřavost. V květu jsem ji dost ořezala (podle učených knih). Prý může chytit i moniliozu. Těpic, to bych měla asi po zahradě!

Jsem začátečník, tak možná zkušení zahradníci kvílí nad mou péčí. Pokud dělám něco hodně špatně, budu vděčná za opravu a radu!!!

Díky, Šárka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.223 (?), 12.5.2010 21:33

Stříkat jabloně v době květu proti květopasu je naprosto zbytečné, protože škody způsobuje právě ta jeho larva. Samička květopase klade vajíčko do zelených poupat, ošetřovat je třeba přibližně v této době.

 Podobně zbytečné a neúčinné je ošetřovat meruňku fungicidem proti monilioze po odkvětu, nebo v současné době.Jsou potřeba dva postřiky, těsně před květem či na zátku květu a plném květu, či při dokvétání(viz vlákna v sekci meruňky).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5576) - 155.12 (?), 12.5.2010 21:53

Letos dostaly ovocné stromky (a nejen ty) po zimě řádně na frak!,zajímavé že havěti a nemocem se daří o to lépe. Dnes jsem byl obhlídnout zahradu a byl jsem docela zhnusen. Krásně kvetoucí meruňky i třešeň jsou již téměř bez plodů, broskvoně napadené kadeřavostí jako kdyby se nestříkaly, monilioza, padlí, napadení réví i přes postřik sulkou, mšice i na malinách v obrovském množství (to jsem nikdy nevidě), tlupy mravenců a stejně tolik slimáků, shora to "kontrolují" komáři, zespod krtci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika