Který z nových rezistentů se Vám osvědčil?



Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?)
9.9.2009 14:17

Dobrý den.

Nezapomeňte na Blaník.Ten bych dal nyní ve 400m.na č.1.Zatím nezklamal.

Po něm Goldstar, Topaz,Melodie, Karmína,Jonalord, ale nezapoměl bych na Florinu.Rubín a jeho mutace patří chuťově k nejlepším, ale v některých létech je trápí strupovitost.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 79.90 (?), 18.3.2009 21:12

Děkuji za odpověď, pane Prchal, pěstuji v 34O m, jihozápadní exposice.

Podmínky mám tedy příznivější, takže teď hlavně, aby se ujaly rouby.  Díky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.142 (?), 20.3.2009 0:00

K novým rezistentům bych jen uvedl svůj postřeh ze sloupové odrůdy Sonet, která mi vloni poprvé zaplodila. Plod velký, barva žlutozelená. Při konzumaci v prosinci již byla jablka přezrálá. Chuť byla sladce navinulá, osvěžující a s poměrně výrazným citronovým aroma. Domnívám se, že se jedná o podzimní odrůdu, patrně rezistent, protože ani na plodech, ani listech nebyly stopy po strupovitosti, ani padlí se neobjevilo. Tato odrůda se mi jeví jako velmi dobrá podzimní, ale podle první sklizně nelze dělat závěry. Její růst je zatím skutečně sloupovitý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 20.3.2009 10:50

Braeburn, pokud vím, není rezistent, zaujal mne však svojí "kondicí" v této době. Máte někdo zkušenosti s jeho pěstováním, případně informaci, kde jej lze koupit? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 46.80 (?), 21.3.2009 18:08

Abychom nebyli zaslepení jen tou strupovitostí, protože to je jen jedna z mnoha chorob, i když vím, že jíme především očima, tak bych rád zmínil dalšího strašáka dokonce karanténního a tím je Ervinia amylovora - spála růžovitých. Jako plně odolné vůči ní jsou podle Holovouského ústavu uváděny ´Selena´, všechny klony ´Red Delicous´(´Starkrimson´),  ´Zvonkové´, mezi středně odolné ´Šampion´, ´Golden Delicious´a další. Zajímavé je, že např. ´Gloster´ mající odolné rodiče ´Zvonkové´x´Richared Delicous´ je k spále náchylný. ´Topaz´ je také náchylný. Při výběru rezistetních odrůd je podle mě třeba zohlednit více pohledů.

Juraj Kafka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.66 (?), 7.4.2009 10:11
Ano přátelé, dle mne mají pravdu Ti, kteří píší o hlavní přednosti při výběru a to chuť. Mám zkušenosti s mnoha jablíčky, ale až nyní jsem dostal z valach jablíčko Ontario. Specifická chuť, ženě moc nejde, ale já jsem si tu nakyslost okamžitě zamiloval a sháním těžce, kde bych je koupil. Vím, že má chyby, hovoří se o rakovině apod, není rezistentní, ale ta chuť mne dostala! Takže Spartan ven, již má své roky a trpí hodně strupovitostí a náročnějším řezem, a sháním Ontario. Mám, či měl jsem GD, Rubín, Šampion, King Orange, všechny chválím.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 7.4.2009 10:29

Nebudu posuzovat chuť Ontaria, nechť každý ochutná sám. Jen bych chtěl upozornit na rozdílnost kvality plodů v závislosti na podnoži a stanovišti. Znal jsem Ontaria na "kordonech" - tvar podobný štíhlému vřetenu bez dostatku slunce nevyzrálá, která ve sklepě už chuť nedoženou. Naproti tomu vysokokmeny na zatravněném jihovýchodním svahu měly opačný problém, jablka se vybarvovala téměř do červena, avšak skladovatelnost se výrazně zkracovala - pokud nebyla uspíšena jejich sklizeň. Milovníci nakyslých jablek mohou samozřejmě vybírat z více odrůd, nových i starších. Boikovo, Watervlietské... či Melodie, Zvonkové aj., odrůd tahajících zuby je více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.66 (?), 7.4.2009 15:13

Díky za reakci, asi se dám tímto naznačeným směrem, že má Ontario dosti velké problémy jsem se již tady dočetl. Budu rád za každou další podnětnou informaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Juraj Kafka - (15) - 46.80 (?), 2.5.2009 21:13

Přikládám osobní degustační vložku několika odrůd. Plody byly skladovány v chladícím boxu. Stupňuji chuti sestupně: sladká, navinule sladká, sladce navinulá, kyselá, méně výrazná.

Opál - žluté jablíčko menší až střední velikosti. Posud pevné, nevadnoucí. Dužnina křuplavá, stále tuhá. Chuť sladká jako med. Šťavnatost menší.

Orion - žluté velké jablko, v tuto dobu již mírně vadnoucí ale nemoučnaté. Šťavnaté, s lehkou příchutí citronu. Chuť sladce navinulá - (kyselkavá málo sladká)

Rosela - červené střední jablko, v tuto dobu mírně vadnoucí ale méně než předchoz odrůda. Chuť vítečná, voňavá. Navinule sladká Ta Bohemie je tam znát. Šťavnatá, nemoučnatí.

Goldstar - žluté, lenticelované jablko, v tuto dobu již středně vadnoucí. Chuti vítečné, navinule sladké, aromatické.

Sonet - žlutozelené, střední jablko, kulovitého tvaru bez žeber. Zatím mírně vadnoucí. Silně aromatické (vůně Vandy), ale chuti nejméně výrazná z výše jmenovaných odrůd. Ani výrazně kyselá ani výrazně sladká. Poměrně dosti šťavnaté.

Toť noví rezistenti. Samozřejmě koľko ľudí, toľko chutí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.66 (?), 6.9.2009 16:01

Takže, shrnuto, podtrženo - pro mne ve výšce 400 m z této diskuze vyšel vítězně Goldstar, poté bych chtěl zkusit Karmínu, mám Šampion, Topaz a Rubín, likvidoval jsem GD, Spartan, King Orange - strupovitost. Letos zase ˇŠampion. hrůza, padá, hnije, strupovitost, také půjde, je již 15 let starý.Děkuji všem za parádní příspěvky, jen tak dále.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 9.9.2009 14:17

Dobrý den.

Nezapomeňte na Blaník.Ten bych dal nyní ve 400m.na č.1.Zatím nezklamal.

Po něm Goldstar, Topaz,Melodie, Karmína,Jonalord, ale nezapoměl bych na Florinu.Rubín a jeho mutace patří chuťově k nejlepším, ale v některých létech je trápí strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika