Konár olúpaný od kôry



host - 83.198 (?)
20.2.2014 14:18

Ako vidno na fotkách, na jabloniach sa mi rozšíril mach a lišajník... mám použiť drôtenú kefu a následne postriekať zelenou skalicou?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 83.198 (?), 20.2.2014 13:03, zobrazeno: 11709x

...čo s ním?...zlikvidovať?...alebo prežije?


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 83.198 (?), 20.2.2014 13:05

a ešte jeden obrázok


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 12.162 (?), 20.2.2014 20:20

Obávám se, že s tím moc dělat nejde. Byl silně zmlazen bez podpory "tažných" větví. Dřevo odumřelo zcela přirozeně aniž by se včas vytvořily letokruhy nového krycícho pletiva.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 194.130 (?), 20.2.2014 14:10

Ošúpať odumretú kôru, drevo a zdravú kôru dezinfikovať (CuSO4, Kuprikol, Champion...) a ošetriť hojivým balzámom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.198 (?), 20.2.2014 14:16

Ďakujem, myslíte ten bežný balzam, ktorý predávajú Záhradkárske potreby na ošetrovanie rán na stromoch? To spotrebujem aspoň 3 kelímky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 83.198 (?), 20.2.2014 14:18

Ako vidno na fotkách, na jabloniach sa mi rozšíril mach a lišajník... mám použiť drôtenú kefu a následne postriekať zelenou skalicou?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 194.130 (?), 20.2.2014 14:32

Jasne, drôtená event. ryžová kefka je najlepšia. Namiesto zelenej použite radšej modrú skalicu, alebo meďnatý postrek na vinič, rajčiny, broskyne... Stromové balzámy obsahujú prírodné živice, glycerín, etanol... Volil by som radšej taký, ktorý sa dá dobre roztierať a nedrobí sa pri nízkej teplote.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 20.2.2014 14:33

Mech a lišejník odstranit můžete, ale zdraví stromu to příliš neovlivní. . Stav stromu je vážný, jeho zapěstování od začátku nebylio nejlepší, to je patrné. Odříznutí usychající větve nepomůže, z obrázku je vidět, že dvě silné větve jste již uřízl, rána se nehojí  a usychání pokračuje. Tady bych asi volil mezi dvěma řešeními. Jak píše p. Paľo, jen očistit odumřelou kůru a zatřít rány, k tomu strom obrýt a přihnojit. Nebo druhá možnost, což radí mnozí a s čímž jindy obvykle nesouhlasím - se stromem se rozloučit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 20.2.2014 16:05

Zatřít rány můžete venkovním latexem. Je ho v kelímku podstatně více a cena je podstatně nižší. Výdrž má naprosto srovnatelnou s balzámem. Před tím ránu můžete postříkat měďnatýn fungicidem, nebo ho rozmíchat (prášek nebo mikrogranulát) přímo do latexu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 166.118 (?), 20.2.2014 18:41

Skoro ve všech případech, kdy jsem se snažil prodloužit život stromu, zasaženému rakovinou či podobnou nemocí, či stromu přestárlému, jsem posléze litoval ztraceného času, po který již mohl růst stromek nový. Nové stromky, jejich výsadba a intenzivnější péče o ně v prvních létech, tvarování, očekávání první úrody a následně její ochutnávání, výstavní kvalita prvních plodů, to všechno mi dává snad nejvíce radosti z celého zahrádkaření. "Sadař je od slova sázeti " - ač nejsem autor těchto slov, rád se pod ně podepisuji. Nechci ani vzbudit bouřlivou polemiku či obhajobu starých stromů, i krásná vznosná koruna mnohaletého vysokokmenu potěší. Stále však vidím mnoho starých, zanedbaných zahrad, jejichž majitelé už možná na práci nestačí a představuji si proces jejich rekonstrukce, které stromy bych možná po ošetření ponechal a kolik krásných mladých stromků by tam mohlo růst. A tak se přimlouvám - sázejme raději více nových stromků, je to práce pro budoucnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika