Kidd´s orange



Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?)
10.6.2016 12:33

Kidd's Orange dne 9. června - slupka některých plodů už ztrácí pružnost, ale dužnina a chuť jsou překvapivě v kondici. Plody jsou od ledna skladovány ve skříni na balkóně, takže teplota plus mínus jako venku.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 21.3.2016 13:04

"Nedobrá vlastnost bude asi jen ta málo šťavnatá dužina.."

Aby nevznikla mýlka - není to nijak suché jablko. Neřekl bych, že je to špatná vlastnost - čím více šťavnatější jablko, tím lepší, si myslím, neplatí. Naopak možná takto méně "ředěná" ona kořenitá chuť může více vyniknout. Navíc v pomologii je uvedeno u charakteristiky plodu mj.: "Dužnina je žlutobílá, pevná, šťavnatá..."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.3.2016 13:39

"Dužnina je žlutobílá, pevná, šťavnatá..."

Jenže když prolistujerte onu pomologii, zjistíte, že jako šťavnatá je dužina popsána prakticky u všech odrůd, tedy ta informace je vlatně o ničem. Já bych šťavnatost K.o. přirovnal ke Goldenu. Z něj taky při kousnutí šťáva od úst nestříká. Souhlasím, žen chuť a štavnatost nejsou veličiny přímo úměrné.   Navíc na štrůdl, povidla a křížaly hledáme (často marně) odrůdy co nejmíň šťavnaté.
    Kids orange nám dá vzpomenout na staré odrůdy v dobrém i špatném. Chuť je typická, výrazná, sladká s lehce lékořicovým aromatem. Konzumní zralost velmi dlouhá, od sklizně až do března. Co se týče růstu, ten je poměrně bujný. Poroste tedy i na slabší podnoži a na bujnější jej lze pěstovat i jako polokmen. Na vyšším tvaru se ale musíme smířit s menšími plody, na tom malém zase úroda nebude nijak mimořádná. V hustší koruně je víc malých neosluněných plodů horší kvality.
    Můj vlažný přístup ke K.o. je dán tím, že strom byl velký a celý ho otrhat byla hrozná otrava

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 21.3.2016 13:45

Zdravím Vás pane Mikeši a díky že jste se ozval. V pomologii od Dvořáka a kol. z roku 1976 ze které jsem vycházel je uvedeno, že dužina je žlutobílá, pod slupkou částečně nazelenalá, pevná, částečně zrnitá a poněkud sušší.

Dále je zde sušší dužina uvedena v nedostatcích odrůdy,  při přezrávání plodů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 21.3.2016 14:51

Dužnina není vůbec sušší, naopak bych řekl optimálně šťavnatá, ovšem dal by se taky použít pomologický pojem - přiměřeně šťavnatá, což už nezní tak dobře. I malé plody se všech částí koruny měly tentokrát svoji specifickou výrazně koncentrovanou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 21.3.2016 17:17

Já bych to obrátil. Konzistence dužiny je skvělá, takže při sušení dochází k nejmenším ztrátám na hmotnosti.
enlightened

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 57.43 (?), 21.3.2016 20:25

"V hustší koruně je víc malých neosluněných plodů horší kvality"

Ano, ale o to déle tyto vydrží při skladování a jak uvedl pan Petr, z poslední sklizně jsou i tyto plody v dobré chuťové kvalitě.

Ono se opravdu v novějších pomologiích, jak výše psal pan Miloš, moc o méně šťavnaté dužnině nepíše. Slovo šťavnatější vyznívá lépe a obecně je spotřebiteli bráno jako něco pozitivního, lepšího.

Souhlas s tou sklizní - někdy je to opravdu opruz :-).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 10.6.2016 12:33

Kidd's Orange dne 9. června - slupka některých plodů už ztrácí pružnost, ale dužnina a chuť jsou překvapivě v kondici. Plody jsou od ledna skladovány ve skříni na balkóně, takže teplota plus mínus jako venku.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 10.6.2016 23:44

Tak to máte tu skříň nějakou kouzelnickou, pane Mikeši. Byl jsem se podívat do sklepa, ale tři poslední plody Kidda jsou už na kaši.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 11.6.2016 10:31

Pozoruhodně dlouhá doba skladovatelnosti, a k tomu velmi dobrá chuť, to jsou cenné vlastnosti. Jsem rád, že jsem Kidd's Orange Red narouboval a ještě jednou díky za rouby, pane Mikeši.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.76 (?), 12.9.2017 8:03

Kidd's Orange pomalu dozrává a díky nynějším výraznějším teplotním rozdílům začíná pěkně vybarvovat. Letos docela přeplodil, i tu probírku jsem vyjímečně provedl, uvidím, co bude příští rok. Dost plodů je červivých a nahnilých, každý týden dva kýble..


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika