Kdy a čím hnojit



rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?)
15.10.2013 21:30

Pro přectavu, v mém případě mám větší množství velmi kvalitní hnojůvky, ale od poloviny léta už s ní nehnojím, a to ani pod letos přeplozené švestky.Jen jsem pod vytěžené stromy rozhodil dostatek síranu draselného, a superfosfát.Během topné sezony přihazuju pod stromy dřevěný popel.

Na jaře je možno i NPK, Cererit,a tu kvalitní hnojůvku.Na jaře, nebo na podzim je vhodné rozhodit i jemně mletý dolomitský vápenec, hlavně pod jabloně, ale i slivoně, meruňky.

Hlavně pozor u broskvoní,a hrušní na kdouloňových podnožích-nekamarádí se s vápnemfrown.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Kačer - (32) - 42.9 (?), 14.10.2013 20:52, zobrazeno: 84347x

Hezký večer, prosím o radu, jakým hnojivem a v jakém termínu hnojit ovocné stromky (jabloně, hruška, švestka, vše zákrsky.)? Nemám ani kravský ani koňský hnůj i kompostu zatím jen málo. Děkuji. Břeťa

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 15.10.2013 3:23

Z jara, hned jak sleze sníh /březen/. Třeba Cererit, Hydrokomplex, Hnojivo pro ovocné stromy /tak nějak se to jmenuje//, NPK, ale to nemá stopové prvky. Já používám jen Cererit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 15.10.2013 9:11

Pokud ten cererit není Zahrádkář (jeho složení bylo konzultováno se Zahrádkářským svazem) ale je to cererit z Agra CS (pro ovocné stromy ne zrovna vhodný poměr živin), je lepší použít Yara Mila complex (hydrokomplex) od norského výrobce Yara. Má příznivější poměr makroprvků i obsah mikroprvků. Bohužel, prodává se jen v 1 kg krabičkách, nebo 25 kg pytlích. Já si vždy na několik let koupím ten pytel.
 

Jinak Agro Cs balí Hnojivo pro ovocné stromy do 5 kg pytlíků, poměr hlavních živin je zde příznivý, ale neobsahuje mikroprvky.

U produkční výsadby hnojím stromky hydrokomplexem v listopadu, před zmrznutím půdy. V té době u ovocných stromů nehrozí vyplavení N, ostatní živiny jsou v půdě málo pohyblivé. Je také možnost hnojit časně na jaře, ale P a K už jsou spíš pro příští sezonu.
Před výsadbou hnojím dolophos, nebo amofos + síran draselný a samozřejmě, kompost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.38 (?), 15.10.2013 15:33

Nenechte se oblbovat cereritem je to hloupost ovocné stromky na podzim hnojit draslem (síran draselný) můžete přihnojit i trávník na jaře už může být i ten Cererit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 151.217 (?), 15.10.2013 20:10

Súhlasím s posledným príspevkom. Draslík na jeseň je základ- podľa typu pôdy. Čím menej ílovitých minerálov, tým rýchlejšie sa draslík vyplavuje. Fosfor stačí raz za 3-4 roky. Super vynález je fosfátové sklo. Kúpite ho v Hornbachu. Priemyslový dusík na jeseň je zbytočný, bohužiaľ Cererit a NPK- aj to jesenné ho obsahuje, aj keď v menšom percentu. Vápnik a horčík treba s citom dávkovať iba do kyslých pôd. Stopové prvky dodáte najlepšie uležaným maštalným hnojom. Kto nemá možnosť zohnať hnoj, môže si kúpiť granuľovaný. Výhoda: pri granulácii sa zvýšenou teplotou zničí klíčivosť semien burín. Iba Cereritom humusovo- ílovitý komlex, ktorý limituje úrodnosť pôdy, nevytvoríte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 38.136 (?), 15.10.2013 20:37

Dusík je pohyblivý, rychle se vyplavuje do spodiny a rostliny ho nevyužijí, proto neaplikovat na podzim. Draslík a hlavně fosfor se v půdě drží déle. Já to dělám tak, že jednou za zhruba 3 roky použiju na jaře jen dusíkaté hnojivo /močovinu/, abych nepřehnojoval N a P. A docela to funguje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kačer - (32) - 42.9 (?), 15.10.2013 21:01

děkuji za reakce. jestli jsem dobře pochopil, koupím síran draselný a cererit nechám na Březen. Díky. Břeťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 151.217 (?), 15.10.2013 21:17

Nezabudnite, pane Břeťo, aj na organické hnojivo, najlepšie na jeseň. Alebo aspoň zelené hnojenie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
rosti&slavik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1017) - 88.38 (?), 15.10.2013 21:30

Pro přectavu, v mém případě mám větší množství velmi kvalitní hnojůvky, ale od poloviny léta už s ní nehnojím, a to ani pod letos přeplozené švestky.Jen jsem pod vytěžené stromy rozhodil dostatek síranu draselného, a superfosfát.Během topné sezony přihazuju pod stromy dřevěný popel.

Na jaře je možno i NPK, Cererit,a tu kvalitní hnojůvku.Na jaře, nebo na podzim je vhodné rozhodit i jemně mletý dolomitský vápenec, hlavně pod jabloně, ale i slivoně, meruňky.

Hlavně pozor u broskvoní,a hrušní na kdouloňových podnožích-nekamarádí se s vápnemfrown.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 16.10.2013 13:53

Hnojení cereritem v pozdním podzimu není žádná blbost. To může říci někdo, kdo nemá příliš povědomí o chování iontů jednotlivých živin v půdě. Navíc, když se cererit nebo NPK v listopadu zapraví do půdy, stává se někdy, že ho tam ještě v březnu najdete částečně nerozloželý.

Hnojení jednosložkovými draselnými hnojivy se na podzim, samozřejmě doporučuje.Ale je třeba vědět, kdy aplikovat a za jakým účelem. Např.  hnojení síranem draselným někdy na konci října už v daném roce nepomůže k lepšímu vyzrání pletiv a tím k jejich případnému namrznutí Ten draslík se v půdě samozřejmě neztratí, ale strom ho využije až v průběhu následujícího roku a letech dalších.

Kdo nemá zkušenosti s hnojivy, dporučuji raději komplexní hnojiva. Např. přehnojení draslíkem u jabloní je horší, než když ho je mírný nedostatek, třeba blokace příjmu Ca, Mg. To však platí obecně. Přehnojení i dalšími živinami včetně těch stopových může působit spíš negativně, než přinést užitek.

Ještě informaci k zmiňovanému Hnojivu pro ovocné stromy.U distributora jsem dnes zjistil obsah živin NPK a Mg. Je to 9-6-16-6. Tedy hnojivo vhodné pro podzimní, či časnou jarní aplikaci. A kdo ví kolik, může na jaře, po vyrašení, aplikovat nějaký N. Třeba zálivkou močoviny, či síranu amonného, nebo rozhodit ledek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika