Kdy a čím hnojit



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Kačer - (32) - 42.9 (?) 
17.10.2013 19:12

Paľo, takže asi uplně nejlépe udělám, když si koupím granulovaný kravský hnůj, nebo slepičince a zapravím to do půdy kolem stromků, je tak?  A na jaře v Březnu použiju ten cererit..? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 17.10.2013 19:16

Ano, ten půdní rozbor je dobrá věc, ale pro zahrádkáře se nevyplatí. Když jsem před 7 lety končil aktivní službu, stál rozbor jednoho vzorku (dle Melich II a KVK)  500 Kč bez DPH. Dnes už se výluhy dělají dle Melich III, možná už Mellich IV a cena bude asi někde jinde.

Tržní pěstitelé mají výhodu. Jako všichni zemědělci, jednou za 6 let mají nárok na tzv. AZPéčka (agronomické zkoušení půd). Výsledky rozborů a jejich přehledné zpracování platí stát.
Před novou výsadbou aplikují P a K na celou dobu životnosti stromků,  případně upraví pH půdy. V produkčním období pak aplikují většinou jen dusík, případně na list hořčík a mikroprvky. často na základě listových rozborů.
Ale také vím, že jeden zdejší velkopěstitel aplikoval na základě listového rozboru na konci srpna Campofort K na odstranění akutního deficitu draslíku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 11.180 (?), 17.10.2013 20:23

Granulovany kravsky hnuj povazuji za neco naprosto neprirozeneho a vzhledem k cene se hodi tak akorat do kvetinacu ci truhliku. Snad jen velmi dobre financne situovany pan Paľo si muze dovolit kupovat granulovany kravsky hnuj ve vetsim mnozstvi. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 159.11 (?), 17.10.2013 20:45

Přesně tak, utrácet za drahé přípravky je kravina, dělám pořádnej kompost(teď už až na přítí rok) a ten touto dobou zapravuji na důkladně okopané a vyplevelené kolečko okolo stromků, cereritem nic nezkazím, ale je prostě drahej, víc se vyplatí řešit závlahu, řez atd.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Kačer - (32) - 42.9 (?), 17.10.2013 21:30

mi přijde cena kravského hnoje v granulích an mých 15 zákrsků relativně zanedbatelná, tedy,jestli není třeba 10 kg na jeden stromek. Kompost mám, ale moc se mu nedaří vyzrát, asi málo vody, je pod smrky, nebo málo slunce, nevím..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 60.30 (?), 17.10.2013 23:06

Na "navážení" p.J.R. môžem reagovať asi takto: Práve preto, že neinvestujem až tak horentné sumy do chemizácie záhradky, ktorými sa p.J.R. vychvaluje (viď vlákno Kudy monilie v sekcii Slivoně), môžem ušetrené peniaze investovať do užitočného vynálezu, akým je peletovaný hnoj. Množstvo použitých peliet je výrazne menšie ako ekvivalentný objem hnoja. Dnes mi napr. na vyhnojenie 100 koreňov vinohradu stačili 2 trojkilové sáčky. Maštalný hnoj obsahuje množstvo semien burín, ktoré nestratili klíčivosť. U peliet nič také nehrozí. Okrem N, P,K granulovaný hnoj obsahuje Ca, Mg a stopové prvky Fe, Mn, Mo, Zn, Cu. Niekto má zrejme problém vytiahnuť zo stola kalkulačku a zapojiť rozum. Príjemnejšie je strašiť vysokou cenou a odrádzať ostatných od moderných spôsobov výživy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 99.126 (?), 18.10.2013 1:33

Dobry den.Kamarat mi urobil podny rozbor a vysledok je tento:

fosfor{P} 77.5 mg/kg, draslik {K} 415 mg/kg, vapnik {Ca} 7670 mg/kg, horcik {Mg} 425 mg/kg, Nan 43.95 mg/kg.Rozbor bol robeny podla MehlII.

Mam otazku, aku zeleninu a ake ovocie by bolo vhodne pestovat na tejto pode?

Dakujem za odpovede.Peter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 18.10.2013 6:16

To není jen o miligramech prvků, ale i o poloze a podnebí. Jestli jste malopěstitel, je to jedno. Jestli velkopěstitel, informace musíte hledat jinde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.28 (?), 18.10.2013 7:06

Pane Paľo, nikdy jsem se nevychvaloval, ze investuji horentni sumy do chemizace zahrady, pouze jsem konstatoval, ze rocne utratim za pesticidy zhruba stejne jako pan Kuky a nevidim na tom nic mimoradneho nebo udivujiciho.

Kazdorocne davam na zahradu pravy prirodni kravsky hnuj, kdybych ho nemel k dispozici, ekvivalentni mnozstvi granulovaneho bych urcite nekupoval, cena mi prijde premrstena. Ale povazuji za pravdepodobne, ze to o moc levneji vyrobit nelze, vyroba evidetne spotrebuje obrovske mnozstvi energie, coz povazuji za naprosto neekologicke. Moderni mi to nepripadna, mozna spise - pro nekoho - modni. Pokud mate pocit, ze jsem se do Vas navazel, tak se omlouvam, prekvapilo mne, ze takovy zastance ekologie jako Vy pouziva granulovany kravsky hnuj. J.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 14.199 (?), 18.10.2013 11:44

Tak jsem tu kalkulačku spustil a vypočítal (3 x 2) /100. Vyšlo mi, že na jednu rostlinu révy přijde 0,06 kg  = 60 g granulí. Neumím to přesně prokázat, ale připadne mi, že takové množství v podstatě mrtvého materiálu (tepelná úprava) ta rostlina ani nepozná. Vcelku souhlasím s JR. Lopatu či dvě hovězího hnoje máloco nahradí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika