Kavkazská jedle v ovocném sadu?



host - 234.96 (?)
5.12.2023 21:34

V ktorej oblasti ČR máte tie vianočné stromky zasadené keď je tam tak vela snehu?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Lop - (3) - 228.55 (?), 22.12.2021 6:47, zobrazeno: 2951x

Dobrý den, poprosím všechny o radu/názor. Na pozemku cca 0,7 ha zakládáme víceméně extenzivní ovocný sad, kde budou převažovat jablka. Nad částí pozemku je však vedení VN, pod nímž a do 15 m kolem nesmíme mít nic vyššího než 3 metry. Jedná se asi o 2000 m2. Uvařujeme o tom, že na této ploše zřídíme jakýsi pokus o "plantáž vánočních stromků". jenže nevím, a to je i otázka, jak se kavkazské jedle snesou s ovocnými stromky...? Děkuji moc za názory, rady, nejvíce pak zkušenosti... Zdaví Lop

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.142 (?), 22.12.2021 8:57

Ty jedle vám ty jabloně klidně zadusí. Akorát počítejte, že když to neprodáte a přeroste vám to, nestačíte to včas likvidovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 142.108 (?), 22.12.2021 9:58

Děkuji, co myslíte prosím tím "zadusí"? Bude to od sebe odděleno cca 5 metry...? Nebude to mix - prostě část pozemku ovocné stromy, část jedle, pak zase ovocné... Ano, je mi jasné, že se to nemusí prodat, ale kdyžtak to rozdám :-)

 Děkuji!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.142 (?), 22.12.2021 10:05

To je řečené obrazně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.12.2021 10:32

nerozdáte, to prostě nedokážete, když už ty stromky vypipláte ze sazenic až po stromek. Samozřejmě nemusíte využít celou plochu a tak nemusíte pěstovat 1000 stromků, ale i kdybyste měl rozdat před vánoci jen stovku stromků, tak to není jednoduché a zabere to spoustu času. Celkově je z toho všeho nejjednodušší nákup sazenic a výsadba. Doba pěstování a údržby plochy už je samozřejmě těžší, je třeba obsekávat, zejména malé stromky, odstraňovat do větví zarůstající trávu. Nejtěžší bylo pro mě stromky vyřezat, odtahat na okraj plantáže, vyčistit-nevěřil byste, kolik svinstva se do stromků během růstu nachytá, listí a pavučin, zabalit, rozvézt, prodat, zlikvidovat zbytky, vyřezat pařezy. Ale samozřejmě se to někomu může zdát jako radost. Tohle jsou všechno moje vlastní, potažmo celé rodiny, zkušenosti. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.12.2021 10:20

začínal jsem pěstovat vánoční stromky před 25 lety přibližně na 2/3 vaší plochy. Tehdy jsem jich vysázel 800. Skladba bor. černá, bor. lesní, stříbrný smrk, tehdy tu kavkazskou jedli ještě nikdo nepěstoval a sadba nebyla. Spon 2x1m. Tím, že jsem dělal víc druhů, nenarostly mi všechny stromky najednou a dokázal jsem je postupně prodat. Ve vašem případě to vidím na množství něco málo přes 1000 sazenic, z toho necelá třetina jsou ztráty, zaschnutí po výsadbě, dvojáky, nepravidelný tvar. Zbytek budete muset po nárůstu vyřezat a prodat během 2 prodejních sezón. No a v tom je největší problém, pokud s tím ještě nemáte zkušenosti. Takových 400 stromků nerozprodáte po kusech, ale jen ve větším množství. Pak jde ale cena dolů. Jen namátkou jsem letos viděl velkoprodej zabalených jedlí min. množství 10 ks, 400,-/kus. Ale jestli prodali všechno, nevím. Pěstitelů je teď, oproti roku 2000 mnohonásobně víc.Když neprodáte, za 3 roky je stromek přerostlý. Samozřejmě musíte počítat s výdaji na sadbu stromků, baličku, sít, motorovou pilu, vyžínač, zahradní traktor na sekání, brigádníky, atd. Já jsem už plantáž utlumil na asi 20 stromků ročně pro radost do rodiny a přátelům, ve skladbě jedle kavkazská, ojíněná. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 5.12.2023 10:23

Letošní sklizeň vánočních stromků je v ohrožení, pokud nepřijde výrazná obleva. Walter

vánoční stromky
vánoční stromky
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.96 (?), 5.12.2023 21:34

V ktorej oblasti ČR máte tie vianočné stromky zasadené keď je tam tak vela snehu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 5.12.2023 21:45

Jižní Čechy, kalamita, během 2 dnů až 75cm sněhu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1749) - 168.103 (?), 22.12.2021 10:56

pane PP, nezadusí, toho bych se určitě nebál, spíš bych viděl problém v hnojení, protože jehličnany potřebují kyselou půdu. Ovšem kromě jehličnanů lze pod vedení zasadit i něco jiného, třeba kanadské borůvky. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika