Kanadská reneta alias kmínová



Stránky: 1,  2   
host - 226.194 (?) 
29.11.2012 17:50, zobrazeno: 11396x

Zdravím všechny přispěvatele, kdo z vás zná odrůdu Kanadskou renetu, které se také pro její bizarní lenticely říkalo kmínová? V jedné knize jsem četl že byla považovaná za lahůdku. Ač na vzhledu moc atraktivní nebyla. Ze svého vím zatím jen, že dobře roste rovně a tvoří celkem pěkné korunky. V literatuře ji doporučují spíše do teplejších oblastí. Co vy na to, kdo ji doma máte?

Díky

Juraj Kafka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 192.253 (?), 29.11.2012 20:52

Pěstoval jsem ji asi 40 let jako vysokokmen, ale předloni jsem ji musel pro poškození a nemoci vykopat. Plodila v celku spolehlivě, při velkých násadách se musela protrhávat.Strom byl skutečně velmi pěkný, podnož semenáč.Plody při protrhání většinou stejně veliké, chutné, i když v současné době je řada odrůd daleko chutnějších. Ve sklepě kolem vánoc jablka už ztrácely chuť a vadly.-Jižní Morava, Tonda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 78.10 (?), 30.11.2012 9:35

Zdravím Tě Juro, Kanadská reneta se opravdu hodí spíš do teplejších poloh, resp. do jižnějších oblastí. Své jedinečné jakosti dosahuje spíš ve vyšších, ale teplejších oblastech. vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkust, intenzivnější sl. záření. Plody z takových poloh jsou opravdové chuťové lahůdky, těžko se dají srovnat s novými odrůdami, protože se jedná úplně o jinou chuť i konzistenci dužniny. Je to klasická reneta, kořenitá a hutnější dužnina... I vsoučasné době se dost pěstuje v italských alpských údolích, plody této odrůdy dosahují na trzích nejvyšších cen, společně s Pink Lady. Výborné jakosti dosahuje i na v teplejších oblastech slovenských Karpat, kde se dost pěstuje, častá je i v rumunském Banátu. Jeden strom jsem kdysi našel i tady u nás (Opavsko), chuť byla velmi dobrá, ale přece jen horší než ze zmíněných oblastí, přesto se ji chci zasadit. Do Tvých 550 metrů lehce pošmournějších Jižních Čech asi nebude nejvhodnější, ale nemyslím si že by tam nešla... Jen asi nebude mít onu výjimečnou jakost, kvůli které získala svou proslulost...

           Ondra D.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 98.31 (?), 18.12.2012 19:05

Ahoj Ondro

Kanadská reneta je ve všech starých ovocnářských knihách vychvalována do jabloňářských pěstitelských oblastí jako hlavní tržní odrúda od zákrsku až po VK na semenáči. Podařilo se mi zistit, že je renetový triploid a geneticky spadá do této skupiny s Grávštýnem a Rubínem a Booscopské. Má i stejné neduhy jako tyto odrůdy. Akorád ve vzhledu plodu je jejich černá ovce. V chuťových vlastnostech byla hodně vychvalována.Mě osobně renety moc nejedou, ale chtěl bych ji napřed ochutnat a vyzkoušet. V Uvalně jí prodávají poměrně ve velkém. Musím přiznat, že jsem potřeboval stromek na parkoviště na přistínění auta a tak jsem spojil estetiku s užitkem a koupil jsem si Kanaďanku na semenáči jako užitkovou okrasu a dominantu. Jsem zvědavý jak si povede a jak budou chutnat její barevně nevzhledné plody. Akorád by mě zajímalo jak je na to s citlivostí na nekrotickou rakovinu dřeva.

ahoj vlada

sadař vlada 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.69 (?), 17.10.2019 21:20
KANADSKÁ RENETA - typický 'koženáč', stará odroda, dnes už zriedkavo, ale predsa len ešte pestovaná. Je to odroda, ktorej chuť výrazne dominuje na výzorom. Trhovo nie práve najatraktívnejšie jablko, preto ma dosť (a príjemne) prekvapilo, že túto odrodu pestuje aj ovocinárske družstvo (foto 3). Bola by škoda, keby táto stará odroda jablone upadla do zabudnutia. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 97.51 (?), 22.10.2019 9:21

O víkendu jsme byli na procházce starými sady. Našli jsme taky jednu "koženku", teď skoro akorát k jídlu. A další odrůdy.

Kožená reneta podzimní
Kožená reneta podzimní
Panenské
Panenské
Šípkové
Šípkové
Hrušeň Angoulemská
Hrušeň Angoulemská
Smiřické (Galloway)
Smiřické (Galloway)
Harbertova reneta
Harbertova reneta
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 40.208 (?), 22.10.2019 9:34
Ta "koženka" bude boskopské červené.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 97.51 (?), 22.10.2019 9:38

Není. Je to jablko jemnější, nemá zrnitost a ostrost chuti "Boskopu" a teď je už k jídlu. Nm. výška okolo 500 m, o Boskop si teď odřete jazyk i patro.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.203 (?), 22.10.2019 11:25

Jaderničky u nás vypadají jako Šípkové.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 97.51 (?), 22.10.2019 11:46

Můj průvodce říkal, že to budou Moraváci psát. Tohle jablko má jinou chuť a více zahloubenou kališní (bubákovou) jamku. V místě je přeroubováváno druhé století a odkud ho pradědeček sehnal už domácí nevědí. To je stejné jako u toho neurčeného. Ivan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika