Jantar



Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 102.37 (?)
11.3.2014 21:03

Zdravím Vás pane Vladislave! Východniari v Čaklove síce nemajú až tak bohatý výber, ale majú medzi jabloňkami veru aj zopár "špekov". Napr. odroda Wellant sa mi páči. Pevná a súčasne šťavnatá, navyše silne aromatická dužnina je niečo na moje gusto. Dlhodobá skladovateľnosť je veľké plus. Škoda, že plodí na dlhom dreve, na prísnych tvaroch by zrejme rodila menej.

Pár slov k typovým podpníkom: Máte pravdu, že s ušľachtilou sortou typové podložky robia hotové zázraky. Popisovať znova, ako je dôležitá nielen dĺžka kmienku typového podpníka, ale aj hĺbka výsadby stromčeka, by bolo nosenie vody do rybníka. Materiálu k študovaniu je na fóre nepreberne, stačí iba listovať v starších vláknach. Poradíte mi, ako skúsený sadár, do akej výšky narastie klubová odroda Jazz naštepená na semenáči a zasadená v úrodnej hlinito-ílovitej pôde? Dá sa bez problémov udržať v tvare vretena? Ďakujem za názor!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 15.3.2014 9:36

O popularitu Jantaru se přičinil především Chobotský, neboť mu věnoval celou kapitolu ve své knize Příběhy slavných odrůd. Až po jejím přečtení jsem začal hledat a ohýbat vlky na svém dávno přeroubovaném Jantaru a zjišťovat, že to jablko je přeci tak dobré...
    Ale vývoj se asi nedá zastavit. Odrůd přibývá geometrickou řadou a všechny pěstovat nelze. Na jedné straně se usmíváme, že Němci si drží v sortimentu již překonané odrůdy jako Boskoop či Roter Berlepsch, na druhé straně pláčeme po Čisteckém, Smiřickém a Jantaru. Naštěstí je mezi námi mnoho amatérských ovocnářů, pěstovat na zahrádce staré odrůdy není zakázáno a roubování je tak snadné...
   Horší to mají milovníci aut.  Dodnes si myslím, že dvojkový Golf nebo Peugeot 205 jsou užitnou hodnotou nepřekonbané, ale co je to platné?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 102.37 (?), 11.3.2014 21:03

Zdravím Vás pane Vladislave! Východniari v Čaklove síce nemajú až tak bohatý výber, ale majú medzi jabloňkami veru aj zopár "špekov". Napr. odroda Wellant sa mi páči. Pevná a súčasne šťavnatá, navyše silne aromatická dužnina je niečo na moje gusto. Dlhodobá skladovateľnosť je veľké plus. Škoda, že plodí na dlhom dreve, na prísnych tvaroch by zrejme rodila menej.

Pár slov k typovým podpníkom: Máte pravdu, že s ušľachtilou sortou typové podložky robia hotové zázraky. Popisovať znova, ako je dôležitá nielen dĺžka kmienku typového podpníka, ale aj hĺbka výsadby stromčeka, by bolo nosenie vody do rybníka. Materiálu k študovaniu je na fóre nepreberne, stačí iba listovať v starších vláknach. Poradíte mi, ako skúsený sadár, do akej výšky narastie klubová odroda Jazz naštepená na semenáči a zasadená v úrodnej hlinito-ílovitej pôde? Dá sa bez problémov udržať v tvare vretena? Ďakujem za názor!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.187 (?), 12.3.2014 0:11

Zdravím

Odruda Jazz pochází z rodičú matka Braeburn a otec Gala. Obě tyto odrudy mají střední rust a mají v sobě coxovu krev. Tato nová odruda má nahradit odrudu Braeburn a je na ní podobná. Takže tato odruda bude mít rust a nároky totožné s rodiči. Ja si osobně myslím, že tato odruda určitě 4m na semenáči dosáhne. Rozhodně si myslím, že bude citlivější k rakovině tak jako Gala. Tvar vřetena se dá pěstovat klidně i na semenáči, ale s tím rozdílem, že bude míti kolem 4m a více používat řez v době vegetace a vynechat zimní řez.  Jestli jste myslel udržet tvar šíhlého vřetena do dvou metru tak to bude docela deprimující s častým letním řezem se zaštipováním s určitým snížením plodnosti. Musíte počítat, že semenáč se bude za každou cenu prosazovat.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 9.10.2016 16:24

Jantar - 2016 - štíhlé vřeteno

Zřejmě definitivně zapomenutá odrůda.Plodí pravidelně a hojně.Chuťově to není úplná špička zvláště když začali plodit "cizáci" a mohu srovnávat.Jedno vřeteno jsem před týdnem vykopal, zdrobňovalo.Při páčení teminálu prasklo v místě roubování.Dostal jsem takovou po palici až jsem si sednul na prdel.Příčina degenerační změny v místě srůstu podnože a odrůdy.Druhé vřeteno si rozhodně ponechám.Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 4.10.2014 13:27

Jantar - štíhlá vřetena  -  2014

Spolehlivá plodnost jako ostatně každý rok. - Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 4.10.2015 15:22

Jantar - 2015 - dvě štíhlá vřetena - Mičurin II (470 m)







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 165.146 (?), 3.12.2016 10:46

Zravíčko ovocnáři.Počátkem října jsem nebyl vúči Jantaru spravedlivý.Sama mě vyvedla z omylu.Letos výborná chuť po zatuchlině ani památky.Prostě vynikající.Včera jsem přivezl ze sklípku poslední kousky.Je snědeno. - Mičurin II (470 m)





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 9.10.2016 16:49

Opět, jako před 3 lety musím konstatovat, že můj Jantar vypadá tak, jako na obrázku v knížce Chobotského, zatímco Jantary p. Polehly jsou dost jiné.  Typický kuželovitý tvar má plod uprostřed obrázku.  Ačkoli mám odrůdu na polokmenu bez probírky, plody odrůda nezmenšuje. Připadá mi, že pan Vlastimil nepěstuje pravý Jantar.
    Chuť Jantarů je jinak velmi dobrá, sladká, hodně připomíná Golden Delicous.

Jantar
Jantar
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1605) - 77.140 (?), 10.10.2016 11:19
Už jsem psal, rouby ze spolehlivých zdrojů.Splést se však může každý.Mám je buclatější ale vybarvení vcelku souhlasí s těmi p. Vysloužila viz.starší snímky osluněného líčka.Má někdo typ, co by to v případě záměny mohlo být? Já netuším a jsem přesvědčen, že to Jantar je.Dužnina hustá, jemná,šťavnatá, sladší ale něco mě v té chuti vadí.Jako bych u některých plodů cítil lehkou zatuchlinu.Nevím proč.Proto je mezi TOP na své zahrádce nezařazuji. - Mičurin II (470 m)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 10.10.2016 15:41

Pane Vlastimile, podle obrázků plodů na stromek bych si to netroufal tvrdit, ale jablka v lísce hned v prvním příspěvku vlákna v r. 2013 podle mě nemohou být Jantar. Typický obrázek dobře vybarvenéhom plodu má o kousek dál Petr z P. Chuť Jantaru velmi připomíná Golden D. z ideální lokality, kdo má rád sladší jablka, zamiluje si ji. Oproti Goldenu má ale jednu významnou nevýhodu. Ve sklepě zdaleka tak dlouho nevydrží, je to vlastně podzimní jablko. Já jsem již jednou tuto odrůdu opustil a zase se k ní po letech vrátil. To když manželka ochutnala plody z podrostlých větví přeroubovaného stromu a divila se, proč takové lahodné chuti nemáme plnou zahradu nebo aspoň celý strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika