Jantar



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?) 
9.10.2013 20:48

Zajímalo by mě proč sousedovi Jantar nerodí. Strom tam má už hezkých pár let a toto je jediný letošní plod na celém stromě. Říká, že je třeba Jantar přeroubovat nějakou užitečnější odrůdou.
 

Jantar (9.10. 2013)
Jantar (9.10. 2013)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 10.10.2013 13:00

Chyba asi nebude v odrůdě, Jantar plodívá dobře. Možná nesprávná podnož, výsadba, řez...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 76.213 (?), 10.10.2013 20:30

Zdravím

Prosím Vás o radu kde se dá sehnat odruda Jantar. Je to múj sen a nevím kde ho koupit.  Je to český jonagold a byl v 80 letech vychvalován.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.114 (?), 9.3.2014 21:02

Pro sadaře Vlada: tento týden mi přišly poštou stromky jabloní ze Slovenska (Zahradnictvo Čaklov) včetně odrůdy Jantar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.175 (?), 11.3.2014 0:06

Zdravím

Na stotisíckrát Vam děkuji. Hned jsem si ho objednal. Mají tam i dobré špeky. Snad to bude ok.

děkuji

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10087) - 70.240 (?), 11.3.2014 14:37

Mám takový pocit, že i když Jantar pochází ze stejného křížení jako Jonagold, tak s chutí Jonagoldu nemá mnoho společného, stejně jako Dublet. Psal o tom v některém jiném vlákně pan Vysloužil. Tím neříkám, že je horší. Mně osobně by možná chutnal více, než samotný Jonagold. To se klidně může stát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.3.2014 8:14

Z jakého křížení Jantar pochází, nevím. Ale oproti Jonagoldu spolehlivě dozrává i v horších letech a chladnější poloze. Nemá ale tak dlouhou skladovatelnost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.23 (?), 12.3.2014 21:34

Zdravím

Odruda Jantar vznikla samoopylením Jonathanu s odrudou Golden d. volně v sadu. Kriteria výběru matečného stromu jsou neznámé. Podle autora má býti odolný mrazu v květu než rodiče a údajně se má přibližovat Jonagoldu. V registraci je od roku1993 a přesto není nabízena. Jelikož tuto odrudu neznám jenom její velký příběh a miluji Jonagoldy tak už pomalu celou karieru se snažím najít Jantar. U nas na Severní Moravě jsem ho nikdy neviděl na žádné výstavě a ani v televizi není o něm nikdy zmínka.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 13.3.2014 11:09

Odruda Jantar vznikla samoopylením Jonathanu s odrudou Golden d. volně v sadu.

Pokud šlechtitelé pěstovali v sadu pouze tyto dvě odrůdy, pak to asi tak bude. Jinak je to údaj jen pravděpodobný (pokud tedy někdo nedělal genetickou analýzu Jantaru, o čemž pochybuji).  Někteří kříženci občas vykazují vlastnosti, které nebyly u žádného s rodičů. Podobně jako vcelku nenáročný Jantar má třeba i Šampion velmi teplomilné rodiče a sám snese jakoukoli polohu. Extrémem byla mimořádně otužilá (ale nepříliš chutná) odrůda Jonadel Jonathan x Delicious).
    Nezbývá věřit, že odrůdu Jantar čeká stejný osud, jako Matčina, Grávštýnského, Čisteckého, aj., tedy odrůd, které se skoro nemnoží a všichni je chtějí. V jeho opětovné zařazení do produkčních výsadeb ale příliš nevěřím. Třebaže mi chutná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sadař vlada z opavy - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (373) - 20.46 (?), 14.3.2014 20:08

Zdravím

Přeji odrudě Jantar to samé co jste avízoval a to z celého srdce přeji všem odrudám. Je ale pro mě nepochopitelné, že odruda Jantar byla registrována v r. 1993 a není doposud o této odrudě ani čárka, když vždy je po nových registrovaných odrudách mánie jak ze strany pěstitelú tak ze strany školkařů.  Je pro mě velice smutné a za to také veliké díky Slovensku, že si vzalo tuto odrudu do patronace byť je to jediný školkař. Naši školkaři by se měli za tento postup stydět a věřím tomu, že zde hrají peníze velkou roly (píši to slušně myslím si své)  Vždyť je to do nebe volající kdejaká kravina dostane prostor a o této odrudě není vúbec žádná zmínka a to je tato odruda velice dobře popisována v LPO.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů20:33
Nářadí pro průklest vysokých stromů19:15
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika