Jaké odrůdy jabloní pro 420m n.m



mona lisa - (13) - 171.60 (?)
8.10.2008 14:20

Jonathanu sa dari aj vo vyssich polohach. Len je ho uz tazko dostat kupit.

V ziadnom pripade tam nedavajte Golden Delicious a z hrusiek Boscovu flasku. Su to "fajnovky".

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 96.8 (?), 21.9.2008 14:35, zobrazeno: 16360x

Chtěla bych založit ovocný sad na pozemku ve výšce 420 metrů n.m. Poraďte mi prosím odrůdy jabloní a vůbec ovocných stromů,  které má smysl v této n.m. výšce pěstovat? Uvažuji o podzimním zasázení asi 10-ti stromků a chci se vyvarovat sadbě nevhodných odrůd. Děkuji B. Wiererová

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 254.10 (?), 21.9.2008 17:31
V 420m n. m. se jabloním může dařit dobře, pokud ovšem nejste zrovna v mrazové kotlině. Volte raději odrůdy rezistentní proti strupovitosti. Vůbec nejlepší je poradit se s místními zkušenými zahrádkáři - ovocnáři, co a jak se jim daří. Zimní odrůdy "světového sortimentu" typu Granny Smith nebo Golden delicious to asi nebudou, ale myslím, že i tak budete mít z čeho vybírat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.95 (?), 21.9.2008 20:52

Bydlím 410m a ze zajímavých odrůd mám dobré zkušenosti se Šampionem, Rubínem a Dezertem.  Poslední jmenovaný nejvíce trpí na škůdce, ale kvalita (zbylých) jablek je nepřekonatelná.

Pak pěstuju starší odrůdy jako Sparťan (drobnější plody a dost velký propad, ale plodí pravidelně a hodně) a další..   Dokonce ani Golden Delicious nebyl špatný, ale už je to mnoho let..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.250 (?), 21.9.2008 20:51

Přesně v této výšce mám sad o rozloze asi 33 arů a tak 80 různých ovocných stromů na Valašsku.  Zkusil jsem mnoho odrůd a časem "zatratil" a co mne teď přetrvává a jeví se jako spolehlivé je Matčino, Prima, Ontário, James Grieve, Stark Earlist, Bancroft Red a Rubinola. Samozřejmě u některých chuť nic moc nebo délka skladování taky, protože jsou to pozimní odrůdy. Se švestkama od objevení šarky jsou problémy. Pokus o náhradu s Čačanskými nevyšel (prosychají).  Z novějších se celkem daří Stanley a samozřejmě Jojo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 22.9.2008 3:31

Ze starších odrůd, pokud je pozemek osluněný, bych doporučil ještě Krasokvět. A z úplně starých odrůd, pokud na pozemku není příliš velká vzdušná vlhkost kvůli strupovitosti Parménu zlatou zimní.   Pro vyznavače moštových jablek Jaderničku.  Ale i ta Parména se na mošt docela hodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 22.9.2008 8:11

Krasokvět žlutý bych v chladnější poloze příliš nedoporučil, jeho kvalita tam bývá horší. Do mrazivých poloh byly spolehlivé odrůdy Croncelské a Wealthy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jerome - (18) - 71.121 (?), 30.9.2008 14:35

Já bych vysadil hlavně rezistenty (jabloně) -  Ametyst, Hana, Vanda, Rajka, Lipno,  Rubinola, Rozela, Topaz, Red Topaz, Angold, v této nadmořské výšce (nikoli v mrazové kotlině) by měly prospívat. Nejspíš vše na podnoži MM 106. Starší odrůdy bych už nesázel, rezistenty dávají jistější úrodu a ušetříte za postřiky na strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mona lisa - (13) - 171.60 (?), 8.10.2008 14:20

Jonathanu sa dari aj vo vyssich polohach. Len je ho uz tazko dostat kupit.

V ziadnom pripade tam nedavajte Golden Delicious a z hrusiek Boscovu flasku. Su to "fajnovky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jerome - (18) - 100.208 (?), 8.10.2008 21:27

Hrušně - mohly by prospívat např. Clappova máslovka, Konference, Alfa, Dicolor,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.116 (?), 19.10.2008 18:46

Pane Vysloužile ráda bych znala Váš názor na jablon LIPNO někteří o něm mluví jako o zázraku a jiní naopak byla jsem v zahradnictví v Hořicích kde ho od příštího roku mají začít prodávat, ale nevím jaké to jablko je viděla jsem ho jen v Častolovicích na výstavě.Co se týče jak tam někdo radí zakoupit odrůdu SPARTAN tak to bych nikomu nedoporučovala má málo štávy na moštování a tvrdší slupku já se ho budu zbavovat, jinak včera jsem si přivezla RUBINOLU i když si u ní nebudu vědět rady jak s pěstováním tak hlavně se stříháním.Jinak Vám opět děkuji za zaslané rouby už krásně rostou.Hana F

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika