Jaké odrůdy jabloní pro 420m n.m



host - 1.251 (?)
22.9.2008 3:31

Ze starších odrůd, pokud je pozemek osluněný, bych doporučil ještě Krasokvět. A z úplně starých odrůd, pokud na pozemku není příliš velká vzdušná vlhkost kvůli strupovitosti Parménu zlatou zimní.   Pro vyznavače moštových jablek Jaderničku.  Ale i ta Parména se na mošt docela hodí.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 96.8 (?), 21.9.2008 14:35, zobrazeno: 16342x

Chtěla bych založit ovocný sad na pozemku ve výšce 420 metrů n.m. Poraďte mi prosím odrůdy jabloní a vůbec ovocných stromů,  které má smysl v této n.m. výšce pěstovat? Uvažuji o podzimním zasázení asi 10-ti stromků a chci se vyvarovat sadbě nevhodných odrůd. Děkuji B. Wiererová

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 254.10 (?), 21.9.2008 17:31
V 420m n. m. se jabloním může dařit dobře, pokud ovšem nejste zrovna v mrazové kotlině. Volte raději odrůdy rezistentní proti strupovitosti. Vůbec nejlepší je poradit se s místními zkušenými zahrádkáři - ovocnáři, co a jak se jim daří. Zimní odrůdy "světového sortimentu" typu Granny Smith nebo Golden delicious to asi nebudou, ale myslím, že i tak budete mít z čeho vybírat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.95 (?), 21.9.2008 20:52

Bydlím 410m a ze zajímavých odrůd mám dobré zkušenosti se Šampionem, Rubínem a Dezertem.  Poslední jmenovaný nejvíce trpí na škůdce, ale kvalita (zbylých) jablek je nepřekonatelná.

Pak pěstuju starší odrůdy jako Sparťan (drobnější plody a dost velký propad, ale plodí pravidelně a hodně) a další..   Dokonce ani Golden Delicious nebyl špatný, ale už je to mnoho let..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 175.250 (?), 21.9.2008 20:51

Přesně v této výšce mám sad o rozloze asi 33 arů a tak 80 různých ovocných stromů na Valašsku.  Zkusil jsem mnoho odrůd a časem "zatratil" a co mne teď přetrvává a jeví se jako spolehlivé je Matčino, Prima, Ontário, James Grieve, Stark Earlist, Bancroft Red a Rubinola. Samozřejmě u některých chuť nic moc nebo délka skladování taky, protože jsou to pozimní odrůdy. Se švestkama od objevení šarky jsou problémy. Pokus o náhradu s Čačanskými nevyšel (prosychají).  Z novějších se celkem daří Stanley a samozřejmě Jojo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 1.251 (?), 22.9.2008 3:31

Ze starších odrůd, pokud je pozemek osluněný, bych doporučil ještě Krasokvět. A z úplně starých odrůd, pokud na pozemku není příliš velká vzdušná vlhkost kvůli strupovitosti Parménu zlatou zimní.   Pro vyznavače moštových jablek Jaderničku.  Ale i ta Parména se na mošt docela hodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 22.9.2008 8:11

Krasokvět žlutý bych v chladnější poloze příliš nedoporučil, jeho kvalita tam bývá horší. Do mrazivých poloh byly spolehlivé odrůdy Croncelské a Wealthy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jerome - (18) - 71.121 (?), 30.9.2008 14:35

Já bych vysadil hlavně rezistenty (jabloně) -  Ametyst, Hana, Vanda, Rajka, Lipno,  Rubinola, Rozela, Topaz, Red Topaz, Angold, v této nadmořské výšce (nikoli v mrazové kotlině) by měly prospívat. Nejspíš vše na podnoži MM 106. Starší odrůdy bych už nesázel, rezistenty dávají jistější úrodu a ušetříte za postřiky na strupovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
mona lisa - (13) - 171.60 (?), 8.10.2008 14:20

Jonathanu sa dari aj vo vyssich polohach. Len je ho uz tazko dostat kupit.

V ziadnom pripade tam nedavajte Golden Delicious a z hrusiek Boscovu flasku. Su to "fajnovky".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jerome - (18) - 100.208 (?), 8.10.2008 21:27

Hrušně - mohly by prospívat např. Clappova máslovka, Konference, Alfa, Dicolor,...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.116 (?), 19.10.2008 18:46

Pane Vysloužile ráda bych znala Váš názor na jablon LIPNO někteří o něm mluví jako o zázraku a jiní naopak byla jsem v zahradnictví v Hořicích kde ho od příštího roku mají začít prodávat, ale nevím jaké to jablko je viděla jsem ho jen v Častolovicích na výstavě.Co se týče jak tam někdo radí zakoupit odrůdu SPARTAN tak to bych nikomu nedoporučovala má málo štávy na moštování a tvrdší slupku já se ho budu zbavovat, jinak včera jsem si přivezla RUBINOLU i když si u ní nebudu vědět rady jak s pěstováním tak hlavně se stříháním.Jinak Vám opět děkuji za zaslané rouby už krásně rostou.Hana F

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika