Jaká odrůda jabloně je rezistentní a zároveň chuťově výborná?



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?)
22.9.2013 20:39

je zajímavé, jak rozdílné mají lidé chuti - mé matce Matčino chutná ;-) a já ho považuji za prakticky chuťově nejhorší odrůdu z cca 15, které na chalupě máme. chuť nezajímavá, tuhá slupka, brzy moučnatí, optimální chuťová zralost je velmi krátká, brzy ztrácí kyseliny nebo je ve zralosti postrádá, prostě nic, co bych na něm ocenil...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 21.9.2013 21:28

Já si vzpomínám, jak jsem měl při sklizni Matčina mastné prsty. Mně moc nechutnalo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.87 (?), 21.9.2013 22:43

Matčino je vynikající, má specifickou nezaměnitelnou chuť, ale většinou brzy moučnatí a hlavně chce spíš vyšší tvar. Minimálně čtvrtkmen, na zákrsek se nehodí.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 73.186 (?), 22.9.2013 20:39

je zajímavé, jak rozdílné mají lidé chuti - mé matce Matčino chutná ;-) a já ho považuji za prakticky chuťově nejhorší odrůdu z cca 15, které na chalupě máme. chuť nezajímavá, tuhá slupka, brzy moučnatí, optimální chuťová zralost je velmi krátká, brzy ztrácí kyseliny nebo je ve zralosti postrádá, prostě nic, co bych na něm ocenil...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 113.47 (?), 21.9.2013 22:44

Rubinola mi poprvé v loni zaplodila a byl jsem zklamaný mastnotou jablek a velmi tuhou ikdyž slabou slupkou plodu. Ta šlupka mi opravdu vadila. Jinak jablka byla vzhledově krásná a jsem 430m v podkrkonoší. Jablka celkově tady nemá nikdo nic moc, ale co mi jde suprově je pravá domácí švestka. Je ji 40 let a každý rok dává okolo metráku chuťově dobrých švestek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 21.9.2013 23:25

Ze šesti jabloní bych určitě volila více zimních. Letní jabloně stačí jeden strom, či jedna větev, pro mne nemusí být žádná. V pozdním létě je toho na zahradě tolik k zobání, že na jablko nepřijde ani chuť. Na pečení lze použít padaná jablka pozdnějších odrůd.

Mně osobně od půlky srpna do půlky září chutná nejvíce stará odrůda Grávštýnské. Chutnají mi jablka z pod stromu či utržená ze stromu, po sklizni z bedýnky je již nejím. Grávštýnské se nehodí do malé zahrádky a nejde o rezistent. Při sklizni slupka mastná.  V současné době mi nejvíce chutnají padané červivé Rubíny. Rubín je odrůda pěstitelsky problematická, nejde o rezistent, ale chuť má u nás vynikající. Matčino mám, naštěpovala jsem si strom ze zahrady rodičů, vzpomínky na dětství, dnes bych ho nesázela. Chuť je sladká, kořenitá, osobitá. Plody nejsou u mne mastné, spíše slupka drsnější.  Plody však při skladování moučnatí, pukají, hnědnou, hořknou...  Rajka je chutná, sladká, jde o rezistent, řadím mezi raně zimní odrůdy, ne podzimní.  Zde ve vláknu nebyla zmíněna Vanda, jde o rezistent, plody jsou velmi chutné, lehce navinulé, š'tavnaté, vydrží do Vánoc. Vanda bývá velmi dobře umístěna v podzimních degustacích. Tolik moje postřehy, doufám, že je to napsáno srozumitelně.  J.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 58.114 (?), 22.9.2013 8:58

Já bych volil tyto jabloně : letní - Hana, raně podzimní - Akane, raně zimní - Bohemia (není rezistent, ale je vynikající), zimní - Rubinola, Topaz a Heliodor,  pozdně zimní - Luna nebo Sirius. Ještě bych doporučil - pokud máte kousek místa - podzimní asijskou žlutou hrušku Nijiseiki, kterou jsem právě včera česal a je špičková.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.38 (?), 15.10.2013 15:28

Nemůžete nikdo poradit jaká odrůda je dobrá každému chutná něco jiného píše se tu Matčino to je stará odrůda a není to rezistent Topaz chutná odrůda a Rubinola je vynikající jen se u ní jako u Rubínu dělá jiný řez (v podstatě si roste jak chce), Lipno, Orion, Admirál, Sirius, Karneval, Merkur nejnovější chutné a hlavně rezistentní odrůdy, ale jak říkám každému chutná něco jiného a co kraj to jiné chutóvé výsledky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 22.9.2013 18:47

Mne udivila poznámka, Matčino má mastnou slupku. Pěstuji jej desítky let a nic takového jsem nezaznamenal. Dáván k dispozici foto této odrůdy utržené dnes. Co se týká uchovatelnosti, tak z vyšších poloh (u nás 450 m) a vyšším tvaru se dá jíst při správném uskladnění i po Vánocích.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4458) - 38.136 (?), 22.9.2013 19:23

A je to Matčino? Naše bylo více soudkovité a obvykle kousek od stopky šel takový vystouplý užší útvar. Trošku to má jablko vpravo nahoře. Možná, že v teplejších oblastech je mastnější, nevím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 192.99 (?), 22.9.2013 20:31

Podle mne je to na 100%. Rouby jsem bral ze strého stromu na zahradě posazeného někdy kolem roku 1940 a štěpeného na Jaderničce Moravské a nyní to mám na nějaké čtrtkmenu kde byl původně Sparťan (ještě tam jako důkaz je jedna větévka). Další Matčino bylo přeroubovaná Prima a nakonec jsem ještě přerouboval i Melrose. Zde na odkazu jsou stejné jablka.

Jablka rostou na jižním svahu v ztrávněném sadu pravidelně sečeném a tam jsou obvykle jinak vybarvena. Dokonce i Ontario se vybarví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika