Jak zabránit poškození kůry jabloní?



host - 248.5 (?)
2.11.2013 21:59

No ty místy světlé hrany odpadlé kůry vypadají spíš na to, že částečné odchlíplou kůru někdo orval, mohl to být buď "někdo", nebo třeba i strakapoud, jestli pod kůrou něco bylo. I když ten spíš seká dřevo...

Jinak ta rakovina kůry začíná většinou černými místy na kůře (jakoby spálenými), ta v těch místech odumírá a časem odpadává (většinou silnější větve, kmen). Pokud postihne po obvodu celou větev, ta pak uschne -třeba i v průběhu roku. Pokud má strom dost síly, snaží se okolí rány zahojit. V rostlinolékařské laboratoři mi řekli, že chorobu lze pouze zbrzdit, a to postřiky Kuprikolem po opadu a před rašením listí (jednalo se mi tehdy o "památeční" jabloň po tátovi).            Lída   

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
šovi - (5) - 167.194 (?), 2.11.2013 15:34, zobrazeno: 14586x

Již několik roků se mi rozšiřuje po ovocných stromcích poškození kůry. Poškozeny jsou starší větve i kmeny, nikdy ne větve tenší. Poškození je neodvislé od odrůdy, tvaru stromu i umístění stromku v zahradě. Vyskytuje se na stromcích v sousedství i mezi postiženými jsou stromky bez vady. Na zimu natírám kmeny vápnem. Poškozené stromy plodí méně, žádný jsem však dosud nezlikvidoval a poškození nemá vliv na chuť ovoce.

poškození
poškození
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.5 (?), 2.11.2013 16:18

Už se tady o tom psalo několikrát - černání kůry - nekrotická rakovina kůry - postřik Kuprikolem na podzim po opadu listů a zjara opřed rašením chorobu zbrzdí, ale již neodstraní...      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Ruben - (24) - 205.139 (?), 11.11.2013 20:47
Dobrý den, myslíte, že je to také rakovina kůry? Jedná se o jabloň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 9.2 (?), 2.11.2013 20:43

Taky bych potřebovala poradit. Přišla jsem na zahradu po čtrnácti dnech a objevila jsem takhle oloupanou kůru, na silné větvi v dvoumetrové výšce. Loňskou zimu bylo stejné poškození na vedlejší jabloni, na dvou tenkých větvích, oloupaná kůra ležela pod stromem. Zahrada je oplocená, takže vysoká zvěř to nebude. Nenapadá mě, které zvíře by to mohlo udělat. Hanča


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.5 (?), 2.11.2013 21:16

Rána už je starší, nahoře se již začíná zavalovat. Mohla ji zespodu překrývat odchlíplá kůra. Chce to očistit odlupující se kůru. Pak bych to natřela sadařským balzámem a po zaschnutí balzámu bych strom taktéž postříkala Kuprikolem teď a zjara. Původ rány je podle mne stejný, jako v předchozím příspěvku. 

V posledních letech se rakovina kůry hodně objevuje, hlavně na starších stromech. Dostane se do stromu jakoukoliv ránou třeba při řezu, dokonce i rankami po opadlých listech...        Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.2 (?), 2.11.2013 21:38

Díky, když si teď to fotku prohlížím podrobněji, opravdu je tam ten zával vidět, přímo na místě to tak vůbec nevypadalo. Stejně ale přiložím ty fotky z loňska (tedy fotky kůry pod stromem, poškození větví se mi nepovedlo vyfotit tak, aby z toho bylo něco vidět),  tam opravdu žádný zával nebyl, myslíte, paní Lído, že i to by mohla být rakovina kůry? Hanča

foto 1
foto 1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 9.2 (?), 2.11.2013 21:40

Ještě jedna fotka.

foto 2
foto 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.5 (?), 2.11.2013 21:59

No ty místy světlé hrany odpadlé kůry vypadají spíš na to, že částečné odchlíplou kůru někdo orval, mohl to být buď "někdo", nebo třeba i strakapoud, jestli pod kůrou něco bylo. I když ten spíš seká dřevo...

Jinak ta rakovina kůry začíná většinou černými místy na kůře (jakoby spálenými), ta v těch místech odumírá a časem odpadává (většinou silnější větve, kmen). Pokud postihne po obvodu celou větev, ta pak uschne -třeba i v průběhu roku. Pokud má strom dost síly, snaží se okolí rány zahojit. V rostlinolékařské laboratoři mi řekli, že chorobu lze pouze zbrzdit, a to postřiky Kuprikolem po opadu a před rašením listí (jednalo se mi tehdy o "památeční" jabloň po tátovi).            Lída   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 9.2 (?), 3.11.2013 0:37

I tohle je památeční jabloň po tátovi sad.  Odrůda mně neznámá, ale jablka vydrží do nových. Takže přeroubování nemám ani zkoušet, choroba se přenese, je to tak? Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 248.5 (?), 3.11.2013 10:46

Nevím, jestli je choroba v celém stromě, včetně letorostů (na odebrání roubů).  U nás to probíhalo tak, že začaly postupně odumírat konce hlavních větví, jak jim odumírala kůra. Protože je to -dnes 60tileté- James Grieve na semenáči a ne na krátkověké podnoži, zkusili jsme ho radikálně zmladit, zůstaly jen kmen, asi 3/4metrové pahýly kosterních větví a pár menších větviček. Rány jsme ošetřili balzámem. Postříkali a natřeli Kuprikolem. Příští rok strom vyhnal houštinu větviček a vlků. Částečně jsem to prostříhala, koncové letorosty délky přes metr jsem usměrnila pomocí přivázaných "dlah" z tyček. Další prostřihávání jsem dělala postupně ještě 2-3 roky. Občas se něco vyřízne ještě i teď. Strom prakticky udělal novou korunu, znovu plodí, rány (i na koncích původních pahýlů, kde ještě místy z boku odpadla kůra) se postupně zavalují. Už má zase pěknou korunu, takže jsme mu alespoň prodloužili život. Fotku bohužel nemám, roste na zahradě mého bratra.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika