Jabloň Zuzana - kde sehnat?



host - 80.201 (?)
7.4.2008 21:44

Bydlím na Valašsku a Zuzanu jsem měl od pana Vondráčka ještě v době, kdy byla tato odrůda pouze pod číslem a neměla ještě své jméno. Narouboval jsem ji do koruny vysokokmenu a časem byla větev tak veliká, jako je běžný zákrsek. Až jednoho jara nevyrašila a zčernala - v zimě zmrzla. Již předtím měla problémy s vyzráváním letorostů. Popravdě nikdo v rodině toho moc nelitoval, protože její chuť si nikoho nezískala. Její místo nahradila větev Vandy. Takže závěr - ani na Valachy radši ne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 250.10 (?), 6.4.2008 16:58

Teď se tu míchají 2 odlišné odrůdy - Zuzana a Otava Společné mají jen to, že jsou zimní a odolné strupovitosti. Do příznivých jabloňářských poloh patří Otava,  tam by svou chutí a příliš bujným růstem Zuzana zklamala. V horších půdních a podnebních podmínkách je naopak Zuzana vděčná - růst nebude tak silný, trvanlivost ještě delší, plody krásné a chuť - lepší asi nebude, ale určitě nepřinese nedozrálé brakovité plody jako mnohé vyhlášené lahůdky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 168.167 (?), 7.4.2008 7:36

Zuzanu mám na stanovišti s těžkou jílovitou půdou a vysokou hladinou spodní vody. Netuším, zda je to pro ni vhodné, ale snáší to celkem dobře.

Přírůstky jsou průměrné, letorosty vypadají na podzim dost nevyzrálé, dokonce část listů zůstává zelených na stromě po většinu zimy. Přesto nikdy nezmrzl ani pupen a to ji mám už asi osm roků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 80.39 (?), 7.4.2008 9:13

Těžká jílovitá půda a vysoká hladina spodní vody neprospívá žádné jabloni.  Některé však dovedou méně příznivé podmínky ustát - to je možná právě případ Zuzany. Roste mi na podobném jílovitém místě, kde 2 jabloně záhy odešly na rakovinu (naposledy Oldenburgovo). Zuzanu jsem tehdy naštěpoval na výhon vyrostlý od kořenů uschlého stromku a strom - již veliký - se těší plnému zdraví.
   Po sklizni krásných velkých plodů pěstitel čeká stejně kvalitní chuť - a ona není nic moc. Takže - do Polabí, Podyjí a na Hanou asi ne, k Valachům, na Žďársko a Šumavu dobrý.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 80.201 (?), 7.4.2008 21:44

Bydlím na Valašsku a Zuzanu jsem měl od pana Vondráčka ještě v době, kdy byla tato odrůda pouze pod číslem a neměla ještě své jméno. Narouboval jsem ji do koruny vysokokmenu a časem byla větev tak veliká, jako je běžný zákrsek. Až jednoho jara nevyrašila a zčernala - v zimě zmrzla. Již předtím měla problémy s vyzráváním letorostů. Popravdě nikdo v rodině toho moc nelitoval, protože její chuť si nikoho nezískala. Její místo nahradila větev Vandy. Takže závěr - ani na Valachy radši ne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 164.104 (?), 27.4.2008 21:17

Děkuji za řadu podnětů a rad týkajících se odrůdy Zuzana. Typy na zahradnictví, kde ji sehnat byly cenné, ale tato prodejní místa byla jaksi mimo trasy mého pohybu. Sháněl jsem ji po zahradnictvích v Brně a nejbližším okolí a pak na trase mezi Prahou a Chomutovem. Mohu konstatovat, že nabídka většiny zahradnictví, pokud se týká sortimentu jabloní je jako přes kopírák. Do čtyřlístku v Brně jsem chodil snad každý týden, jaksi jsem se zde Zuzany nedopátral, asi jsem měl mimořádnou smůlu. Inu snad na podzim to bude lepší. Také jsem se na jaře pokoušel sehnat Bohemii na zákrsku nebo čtvrtkemenu - no hotový horor a ještě k tomu neúspěšný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 200.171 (?), 28.4.2008 8:53

Reakce na poslední příspěvek. Jabloň Bohemii na zákrsku měl na jaře pan Venuta z Kadova, je to u Moravského Krumlova - tudíž Brno - venkov. Sám jsem si ji tam v březnu koupil. Mohu jenom doporučit, má velký sortiment ovocných stromků, rád poradí a ceny jsou tam velmi příznivé. Kontakt lze nalézt na internetu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 67.45 (?), 6.12.2012 17:00

Pěstuji odrůdu Zuzanu pět roků a protože s ní nejsem spokojený, tak jsem ji lletos přerouboval. Šlechtitel u její vlastosti udává dlouhou skladovatel-nost, proto jsem si ji naštěpoval. Mám dobrý chladný sklep a přesto toto jablko již začátkem února má dužninu zhnědlou a změklou. Nedoporučuji, zkuste odrůdu Karminu, ta má skladovatelnost podstatně delší a pro mně i chutnější.

Zahrádkář.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.12.2012 19:18

Karmína je určitě chutnější a vydrží déle. Ale Zuzanu lze, na rozdíl od Karmíny, úspěšně pěstovat i na vysokokmenu s minimální péčí a stále bude plodit pěkné velké plody, navíc slušně skladovatelné. Pokud bych hledal kvalitnější odrůdu podobných vlastností, volil bych Angold. Ani ten ale není žádnou lahůdkou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 6.12.2012 20:08

O Zuzaně jsem se zde vyjářil už několikrát, takže se nechci opakovat. Plně potvrzuji zkušenosti hosta 67.45. U mne, ve sklepě, vydrží do jarních měsíců celá řada běžných zimních odrůd. Ale Zuzana nevydržela nikdy a přitom v lednu či únoru se nedala ještě jíst a pak přišel ( předpokládám)  úžeh slupky.

Měl jsem s ní poměrně dlouhou trpělivost, deset let. To tržní pěstitelé ji likvidovali už po prvních úrodách.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 119.42 (?), 18.3.2013 7:39

Já mám na Zuzanu úplně opačný názor. Hodně plodí, je vynikající k jídlu už začátkem října při sklizni a ještě teď v polovině března je výborná. Pěstuji ji v nadm. výšce asi 400 m.n.m na severní straně za domem a je plně srovnatelná se Zvonkovým, které roste naopak na jihu u domu. Musím dodat, že na severu za domem nemá příliš slunce, tudíž je žlutá a načervenalé jsou plody jen ty, co rostou nejvýše. V loňském roce nám zmrzlo v květu nebo už v plůdcích úplně všechno,  jen Zuzana schovaná za barákem vydržela!!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika