Jabloň - poraďte prosím jakou?



Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?)
30.3.2009 9:40

Trochu jste pohladila moji ješitnost - kráter, Rozela, ale budete určitě spokojená. Další moje rada přichází pozdě. Platí zásada: Své děti a své stromy si řežu sám, nikomu je nenechám. Moje děti by se tomu usmály, každý z nich dostal v životě snad jen jednou, když už to jinak nešlo. U stromů mám špatnou zkušenost. Jen jednou jsem si nechal dva stromky koupit - byl jsem v době otevírání podzimního prodeje mimo republiku, dal jsem podrobné instrukce, jen mi nenapadlo, že prodavač nabídne sestřižení. Snad to nějak postupně spravím.

Z těch žlutých je asi Goldstar dobrá volba, právě jsem na něho přerouboval jeden z Topazů. Ze zkušeností jiných zatím žádná negativa.  Chuťově dost podobný Goldenu Delicius. Chutnaly mi i první jablíčka z Orionu, pochvalně se píše i odrůdě Sirius, také o Otavě, ale jde o nové odrůdy a bez zkušeností doporučuji dost opatrně. Pokud netrváte na žlutém, asi bych doporučil už dost osvědčenou Rubinolu, je trochu pozdnější, než Rozela a její plody jsou na stromě moc hezké.Ale už začínáte být vzdělaný zahrádkář a tak už víte, že nic není bez chyby a pokud Vám něco vyhovuje chuťově, má to třeba jiné nectnosti - náchylnost k chorobám apod. Tak ať se Vám daří.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 100.5 (?), 29.3.2009 9:26

Šikmé řezy jsou způsobeny stříháním ze země dlouhými nůžkami na tyči - nejlepší jsou od Fiskarse. Pro stromy to ideální není, ale zas je slušný přehled při řezu a není třeba lézt do koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 87.218 (?), 29.3.2009 10:32
Právě nůžky od Fiskarse mají natočitelnou horní část a řez (střih) jde udělat téměř v jakémkoli směru, tedy i kolmo k větvi. Jinak ten Goldstar taky doporučuji, ze žlutých rezistentů zřejmě nejlepší výběr.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 30.3.2009 9:40

Trochu jste pohladila moji ješitnost - kráter, Rozela, ale budete určitě spokojená. Další moje rada přichází pozdě. Platí zásada: Své děti a své stromy si řežu sám, nikomu je nenechám. Moje děti by se tomu usmály, každý z nich dostal v životě snad jen jednou, když už to jinak nešlo. U stromů mám špatnou zkušenost. Jen jednou jsem si nechal dva stromky koupit - byl jsem v době otevírání podzimního prodeje mimo republiku, dal jsem podrobné instrukce, jen mi nenapadlo, že prodavač nabídne sestřižení. Snad to nějak postupně spravím.

Z těch žlutých je asi Goldstar dobrá volba, právě jsem na něho přerouboval jeden z Topazů. Ze zkušeností jiných zatím žádná negativa.  Chuťově dost podobný Goldenu Delicius. Chutnaly mi i první jablíčka z Orionu, pochvalně se píše i odrůdě Sirius, také o Otavě, ale jde o nové odrůdy a bez zkušeností doporučuji dost opatrně. Pokud netrváte na žlutém, asi bych doporučil už dost osvědčenou Rubinolu, je trochu pozdnější, než Rozela a její plody jsou na stromě moc hezké.Ale už začínáte být vzdělaný zahrádkář a tak už víte, že nic není bez chyby a pokud Vám něco vyhovuje chuťově, má to třeba jiné nectnosti - náchylnost k chorobám apod. Tak ať se Vám daří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 30.3.2009 9:58

A ještě dvě poznámky:

 Koupila jste Rozelu. Tak ještě podnož - je to MM 106? Pokud ano a i po ostříhání zůstalo torzo korunky, pak se to dá do pořádku. Pokud jste snad dostala podnož M9, pak z toho nikdy větší strom nebude.

Taky nemusíte pěstovat jen jabloně. Určitě bych zkusil i broskev a meruňku, třeba i švestku (rezistentní vůči šárce), nějaký  beztrný a proti padlí americkému rezistentní angrešt, taky jahody a další zeleninu ..., vůbec nechci hecovat, záleží to na více okolnostech i na použitelných pracovních silách. V době, kdy jsme měli malé děti, měli jsme zahrádku v kolonii a moc jsme si ji užili.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 122.179 (?), 30.3.2009 19:10

A ještě jednu velmi podstatnou věc i když už o ní byla zmínka.Mohla jste ji ale jako začátečnice přehlédnout : dbejte, abyste místo roubování na kmínku tak zvaně "neutopila".Stromek bude v dobře ustlané jámě sedat a lehce se vám může přihodit to, že se z něj časem může stát místo zákrsku i vysokokmen (bude rodit později).Jde o nejčastější chybu začínajících zahrádkářů.Divit se zpravidla začnou až je pozdě a náprava téměř žádná.Kontrolujte, aby místo srůstu bylo stále nad zemí. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 10.186 (?), 31.3.2009 13:01
šikmý řez - aha, to mě nenapadlo... takže můžu být v klidu a stříhat dál rovně :) stříhání, podnože - no jo, pozdě... ale příští řezy budu dělat sama, slibuju :) Akorát teda s tou podnoží si nejsem jistá, mám M7, sháněla jsem i tu MM 106, ale nikde nic. Prostě všude mají M7 nebo M9... i když jsem to o podnožích pročítala několikrát, tak stejně pořád nevím, co je vlastně to nej... :( druh - jojo, uvažovala jsem o tom Siriu nebo ten Goldstar, uvidíme, co seženu roub - tak to jsem naštudovala u Jeromeho, protože to tam má i pěkně nakreslený... to je asi jedno z mála, co jsem snad udělala fakt dobře :) a ostatní - náhodooooou, už jsem úspěšná :) pěstitelka rybízů, angreštů, borůvek kamčatských i kanadských, maliny tu taky nějaký jsou, ale zkoušela jsem i Pepíno - nepodařilo se, nestačilo dozrát :(a teď ještě pokukuju po broskvi - asi Redhaven. A to bude tak všechno, poněvadž na našich 650 m2 už se víc nevejde :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Radouš - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (257) - 130.20 (?), 31.3.2009 13:35

K těm podnožím:  Dříve platila jednoduchá zásada: Odrůda bujně rostoucí a méně plodící na podnož málo rostoucí a hojně plodící a naopak. Teď se k tomu přidává ještě poloha, půda a způsob pěstování, stručně řečeno: málovzrůstné podnože (M9, J-TE-E.) jen do nejlepších podmínek - teplé polohy a úrodná půda, dobré ošetřování a hnojení. Málovzrůstná podnož nikdy neudělá velký strom. Také potřebuje oporu.

M7 je (prý) dost podobná MM106, čili vše dobře.

Broskev vřele doporučuji ještě teď. A hned postříkat proti kadeřavosti, je to zde popsané. Vypěstuje se snáze, než meruňka, i když ta lépe snáší sucho.           My, registrovaní (nikoliv čtyřprocentní), máme i e-mail, lze jej využít. Mladým mičurincům zdar!  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 31.3.2009 17:51

Já tedy s výsadbou broskvoní ještě vyčkávám - až ty rostoucí mají lístečky, asi tak ještě 2 týdny, ale to je místo od místa jiné.
    Co se týče kombinace podnože a odrůdy - tak, jak píše p. Radouš, je dobré kombinovat ty bujné s těmi slabšími. Ale vyvaroval bych se kombinace extrémů. Mimořádně bujná odrůda na M9 není to pravé - vyvrací se, stejně tak superzakrslá jabloň na semenáči - to je o něco lepší, ale taky často zklame.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Maty - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (976) - 97.44 (?), 31.3.2009 18:15

Pane Vysloužile, pokud nemáte svůj výpěstek broskvoně, tak si myslím, že bede lepší koupit teď, ať je možné stihnout postřik proti kadeřavosti. Tak jsem dopadl já vloni, když zakoupená broskev Redhaven měla již lístky, které se posléze ukázaly jako silně napadnuté kadeřavosti. Stromek to sotva přežil...
Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 31.3.2009 21:40

Můžete mít, pane Martine pravdu.  Já mám takovou zkušenost, že první rok je zásadním a jediným úkolem vysazené broskvoně, aby se ujmula. Kadeřavost jí odpustím. Nebudu zapírat, že se mi broskvoně semtam neujaly.
    Na druhé straně, v mých podmínkách se mi již několikrát stalo, že kadeřavostí byly postiženy, uschly a opadaly prakticky všechny listy (plůdky taky), přesto stromek pokaždé obrazil ještě téhož roku opět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika