Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy



Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?)
13.10.2018 21:06

Mám na Sirius po první úrodě zcela opačný názor, snad to tak zůstanesmiley. Chuť výborná, goldenovitá, choroby zatím žádné, velikost odpovídající, barvu nejím a ani netuším, co jí chybí? Rzivost je kosmetická záležitost po Goldenu.

Na snímku v bedničce s Admirály.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 16.2.2018 7:50

Ohledně těch starých kmenotvorných by mohl mít něco Pešek z Bojkovic (to je blíže k Slovensku, nebo Zdeněk Buzek Z Hlasiva, ale bude to na podnoži vhodné spíše do sadu pana doktora než do malé zahrádky. Ohledně zimovzdornosti Golden vydržel to co Spartan, od roku 1978 mi v zahradě odešel na mrazy jen strom Ontaria. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.24 (?), 21.2.2018 17:41
Imidž je nanič, počúvaj chuť... Koncofebruárová fotka - vľavo "otec zakladateľ" Golden Delicious, vpravo jeho "syn" Heliodor. Čas neoklameš, Golden Del. s tenkou suchou šupkou už v bežnej pivnici (a moja takou je) začína vráskavieť (foto 2). Heliodor s hrubšou a mastnejšiu šupkou si stále drží mládenecký imidž, tvárička ako po botoxe (foto 3). Ale - po zahryznutí je zrejmé, že imidž nie je všetko. Zvráskavený Golden si stále drží to svoje neopakovateľné "niečo", čo sa mu nedarí odovzdať (väčšine) svojich potomkov a kvôli čomu v pivnici ešte stále siahnem skôr po ňom, než po jeho nablýskanom synáčikovi. Legendy nestárnu. 😉 IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 3.8.2018 19:04

Sirius, Heliodor druhé patro napravo a Opal na dvou horních patrech, na jednom stromku jsou na první pohled od sebe nerozpoznatelné. Plody ztrácejí původní načervenalé zabarvení, začínají zvětšovat svoji velikost a začínají žloutnout. Zdá se mi, že v současných vedrech se tetelí blahem.

Sirius, Heliodor a Opal na jednom stromku
Sirius, Heliodor a Opal na jednom stromku
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.63 (?), 4.8.2018 6:33

Zdravím Vás pán Jiří. Nádhera. Máte na jednom strome 3 žltoplodé odrody z totožného kríženia (Golden Del. x Topaz). Chýba už len 4.súrodenec Luna (5.Shalimar nie je žltý).

K tej podobnosti plodov: rozoznať Sirius a Opál môže byť problém, snáď tvarovo je Sirius guľatejší a Opál viac kužeľovitý. Líšia sa najmä chuťou. Rozlíšiť Heliodor by malo byť najľahšie - ten má väčšinou aspoň náznak rebernatosti, plod je pri pohľade zhora trochu asymetrický a kališná jamka je priestranná, často s veľmi výraznými svalcami (dosť podobná Rozele). Tieto znaky Heliodoru dobre vidno na fotkách. Šupka Heliodoru je hrubšia, hladká a počas skladovania postupne výrazne mastná.

Vy to samozrejme riešiť nemusíte, keďže viete čo máte kde naštepené. Zároveň máte jedinečnú možnosť porovnať kvalitatívne tieto 3 odrody, ktoré Vám dozrejú nielen v jednej záhrade, ale doslova na jednom strome. O túto vzácnu skúsenosť sa prosím potom podeľte. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.95 (?), 4.8.2018 12:26
A ešte jedna žltoplodá odroda, svoj český pôvod má už vo svojom krásnom mene: GOLD BOHEMIA. Žltá mutácia Bohemie, ktorá je zasa mutáciou Rubínu. Nie je to odroda takzvane rezistentná (u mňa ale chorobami netrpí) a "hviezdna" je iba ak svojou kvalitou a atraktívnym vzhľadom. Bohužiaľ v mojich podmienkach dozrieva čím ďalej tým skôr. Na fotkách je viacročný zákrpok na M9, fotené dnes. IH






Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 5.8.2018 6:22

Také zdravím pane Hlavatý, o sklizni a zejména o degustaci určitě napíšu. Co se týká odůdy Luna, tak u ní je uváděno opačné rodičovské křížení Topaz x Golden Delicious, takže se nejedná o sourozence, ale spíše o sestřenici.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 11.9.2018 13:56

"Zlaté hvězdné " žluté odrůdy! V klidu dozrávají, sršně ani vosy nezajímají na rozdíl od červených odrůd, ani nejsou významně červivé. Jedinou nectností je rzivost na slupce u Siria a Opalu - a z toho vyplývající riziko vzniku sazovitosti při nepoužívání fungicidů. Heliodor jsem považoval do mých podmínek nevhodný, ale on mě přesvědčuje, že jsem se mýlil.

Opal nahoře, Sirius dole
Opal nahoře, Sirius dole
Heliodor
Heliodor
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 61.187 (?), 12.10.2018 20:18

Žlutoplodé odrůdy jsem sklízel před dvěma týdny, abych je mohl ukázat na místní zahrádkářské výstavce. U Opalu, Orionu a Heliodoru se jedná o plody z první sklizně. Opal a Heliodor příjemně překvapili líbivým vzhledem, z nevzhledných Orionů nedělám žádné závěry, vzhledem k první sklizni. Degustaci plánuji na vánoční období.

Žlutoplodé odrůdy
Žlutoplodé odrůdy
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 38.136 (?), 13.10.2018 20:17
Sírius přeroubuju. Chuť nic moc, vzhled taky, ale hlavně mně vadí nevyrovnaná velikost plodů. Luna to má v genech také, ale ne tak moc a není rzivá. Nechám ji ještě jeden rok.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 100.59 (?), 13.10.2018 21:06

Mám na Sirius po první úrodě zcela opačný názor, snad to tak zůstanesmiley. Chuť výborná, goldenovitá, choroby zatím žádné, velikost odpovídající, barvu nejím a ani netuším, co jí chybí? Rzivost je kosmetická záležitost po Goldenu.

Na snímku v bedničce s Admirály.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika