Hvězdné odrudy - rezistenti a žlutoplodé odrudy



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
14.2.2018 16:49

Než kupovat špičák a hned přeroubovávat, asi bych se poohlédnul rovnou po Admirálu. Jak se liší odolnost vůči mrazu Golden, Spartan a Jonathan, to nevím. Nejlepší by byla ověřená mrazuodolná kmenotvorná odrůda - Croncelské, Wealthy, Antonovka, jadernička, Ingrid Marie, Northern Spy,... Asi budou ale těžko k mání. Z novějších odrůd mi přijdou empiricky dobré (bez mrazových desek, rakoviny) Selena, Angold,  Aneta, Santana, Degas, Dublet, aj.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
                     
host - 57.54 (?), 14.2.2018 20:31

Mám Opál na zahradě u Vyškova na Moravě 240 m n.m. a červenavé líčko plody často mají, není to jen na propagačních fotkách.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.183 (?), 14.2.2018 20:48

Ako ste spokojny s chutou Opalu na Morave v 240m?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 57.54 (?), 14.2.2018 22:42

Ze žlutoplodých rezistentů má podle mě nejlepší chuť Orion, pak je Opál, následuje Sirius, Heliodor a poslední je Luna, ta je opravdu hodně pozdní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 14.2.2018 7:40

V německy mluvících státech je hodně vysoko v komerčních sadech Topaz, rouby se šíří Admirál, střížovické šlechtění pod číslem 38-38. Na příležitost čeká i Lucy, v Nizozemí koupili licenci a pěstuje jako drobnější "svačinové" - odrůda Manhatan - také ze Střížovic... 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daník - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (789) - 186.2 (?), 14.2.2018 10:05

konzumenti hodnotia kvalitu odrôd

- Koukal jsem na to hodnocení a velice se pozastavuji nad tím, že na 4.místě je Kidd´s Orange, který jsem jako nepříliš zajímavý přerouboval a naopak chuťové etalony jako Jonagold, Golden jsou daleko v závěsu. Osobně podobné žebříčky nepřeceňuji, zohledňují jen to, s čím mají pěstitelé zkušenost, s čím mohou porovnávat a taky záleží v které době zralosti degustaci provádím a jak mám nastaveny osobní chutě.

Je zajímavé, že ani do Ameriky, ani západní Evropy zatím neproniká Admirál. Z mé krátké zkušenosti s ním jsem chutí nadšen, bohužel zatím bojuji neúspěšně s fyziologickou skvrnitostí a taková jablka na podzim spadnou. Celkově se obávám, zda bude dostatečně držet na stopce, protože jsem ho přerouboval na několik stromů na chalupě v extrémně větrné poloze. Další problém jeví ve specifickém růstu triploidu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 113.117 (?), 14.2.2018 11:47

Daník: To hodnotenie by som až tak vážne nebral, sú to hlasy konzumentov, nie pestovateľov a aj tie počty sú malé. Skôr som chcel ukázať že Opal už jasne prenikol do povedomia konzumentov jabĺk v USA (a aj v Británii).

Čo sa týka Admiralu - nepochybujem že jeho čas aj v zahraničí príde, ale je to ešte dosť skoro, nie je tak dlho "v obehu". Obavy z "držania na stopke" mať nemusíte, u mňa Admiral drží na stromoch ako priklincovaný, aj keď má veľmi krátku stopku tak nepadá. K tej pehovitosti som sa už vyjadroval, mnohí ju na Admiraloch majú, ja som sa s ňou ešte (mám 3 stromy) nestretol. Možno je to len šťastná zhoda okolností. Admiral mám 2x na M-26 a 1x na M-9. (Mám pocit že pán Ivan z okénka uvádzal po poslednej degustácii na ktorej sa zúčastnil, že v kuloároch sa tam hovorilo o tom ktorý podpník sa javí byť pre Admiral najvhodnejší s ohľadom na predchádzanie pehovitosti. Túto informáciu mám sprostredkovane od dr.Vysloužila, ak bude pán Ivan z okénka chcieť tak sa k tomu vyjadrí). IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 14.2.2018 12:08

Podle pana Šimka z Pačejova nejméně pihovitosti má Admirál na podnoži J-TE-H. Jestli se usadí a nebude ve vyšším věku tolik trpět, bude to nejen tvarem solidní náhrada Idaredu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 14.2.2018 13:10

Každý, kdo pěstuje Admirál má buď mladý stromek nebo pár let přeroubovaný. Takové u náchylných odrůd vždy trpí pihovitostí. Jsem přesvědčen že s postupujícími roky bude na stromě fyziologické choroby ubývat.
   Co se týče náhrady za Idared - Idared je s Admirálem srovnatelný (alespoň u nás) jen ve vzhledu a skladovatelnosti. V chuti a citlivosti k chorobám za Admirálem silně pokulhává. Naopak v plodnosti je Idared daleko vpředu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
viktor111 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (140) - 168.28 (?), 14.2.2018 14:46

podpnik M7+golden delicious chcel by som navrublovat na ten špiciak admiral moze tam ostat ten golden?bude to cast kmena... samotne podpniky sa mi nepodarilo zohnat... niekde som tu cital ze golden je dost odolny mrazu v dreve, alebo este spartan a jonathan na M7...CO JE Z TYCH TROCH NAJLEPSIE NA PRESTEPENIE?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 14.2.2018 16:49

Než kupovat špičák a hned přeroubovávat, asi bych se poohlédnul rovnou po Admirálu. Jak se liší odolnost vůči mrazu Golden, Spartan a Jonathan, to nevím. Nejlepší by byla ověřená mrazuodolná kmenotvorná odrůda - Croncelské, Wealthy, Antonovka, jadernička, Ingrid Marie, Northern Spy,... Asi budou ale těžko k mání. Z novějších odrůd mi přijdou empiricky dobré (bez mrazových desek, rakoviny) Selena, Angold,  Aneta, Santana, Degas, Dublet, aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika