Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   
Zahradní domky.cz
Chaty, zahradní domky a domky na nářadí, dodání po celé ČR
Nábytek Vladeko
Dřevěný zahradní nábytek, doprava po ČR zdarma

Jabloně > Heliodor

Heliodor

host - xxx.xxx.54.2 (?)
14.11.2017 18:20

Jistě, jde o žluté plody... Luna mívá spíše voskově žlutou a asi ze všech nejtenší slupku a bývá nejkulovitější. Chuť - terminus "navinule sladká" znamená sladší než "sladce navinulá". Velmi dobrá až po novém roce. Opal má sytě žlutou barvu, kališní jamka je hlubší než u předchozí odrůdy. Konzistence žlutavé dužniny je již známá tedy křupavá a zase po novém roce ke konzumu. Navinule sladká, kořenitá. U velmi osluněných plodů je rozmyté oranžové líčko. Končně Sirius a Orion oba triploidy, tudíž tvoří převážně střední a velká až velmi velká jablka. Jak již bylo řečeno od pohledu zaměnitelné plody, snad u Siria je slupka bledší, nicméně podobně lenticelovaná jako u Golden del. Chuť oproti Goldenu je vyvážená (sladkost i kyselinka). O poznání navinulejší, což někomu nemusí sedět. Konzumně opět nejlepší po novém roce. Orion osobně považuju za mňamku středně zimního charakteru. Jsou tam ještě jiné příchuťové tóny. Záleží u všech na podmínkách pěstování a klimatických poměrech daného roku. Heliodor mi chutí přijde ze všech výše jmenovaných nejpodobnější Topazu nebo Goldstaru. Takže kyselinka. Konzistence dužniny tuhá.  Žebernatost či svalce u kalicha by měla být alespoň v náznacích. Letorosty mívá hůře vyzrávající a charakteristicky světle obrvené jako žádný z výše jmenovaných. No ale samozřejmě, přinese-li mě někdo žluté jablko, také bych to střílel od boku. Není-li srovnání.  V každým případě to chce ještě hodně cvičené oko, abychom ty plody dokázali spolehlivěji rozeznat. Když to člověk vidí v bedně, kde jich je povícero, rozdíly tam jsou. 

Juraj Kafka

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Jistě, jde o žluté plody... Luna mívá spíše ..., host, 14.11.2017
je vůbec možné od sebe odlišit odrůdy He..., Miloš Vysloužil, 1.11.2017
Co se chuti týče, tak třeba Sirius od Opálu ..., Mikeš13, 1.11.2017
Lucas: Heliodor by som si trúfal odlíšiť, ostatné ..., Ivan Hlavatý, 1.11.2017
Když už jsme u těch žlutých rezistentů - je ..., host, 31.10.2017

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.92.38 (?)
17.10.2013 17:30, počet návštěv: 58402
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Za popularitou  "vesmírných" žlutoplodých rezistentů - Sirius, Opál, Luna, Orion se krčí, možná neprávem, odrůda Heliodor. Pro její podrobnější hodnocení je ještě krátká doba, ale jablíčko je to kvalitní

Obrázky:
Heliodor
Heliodor
Připojit reakci   

Heliodor

Václav Vinšálek (1862) - xxx.xxx.82.212 (?)
17.10.2013 18:38
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Heliodor jsem vysadil před 6 lety u zetě a zatím spokojenost, o negativech nevím.
Takto hezky se mi letos vybarvila většina plodů Siriuse. Jenom Goldstar se mi letos nevybarvuje, Asi jsem to loni na podzim přehnal s hnojením. Protože každoročně bohatě plodí, dal jsem dost kompostu a přidal hydrokomplex. A myslím, že to je nyní důsledek.

Připojit reakci

Heliodor

Petr z Pardubic (5983) - xxx.xxx.70.240 (?)
18.10.2013 15:20

Stejně jako Topaz, tak i Goldstar zdrobňuje, naroubovaný na tom samém stromě. Už ani nevím jakou má vlastně chuť, protože je nedobrý. Škoda, že už se neobjevuje v prodejnách. Rád bych si ho připomněl. Myslím, že to nebude tak špatná odrůda, jak psal Kuky. A Kuky jak letošní Karmína? Nebyly by nějaké fotky?

Připojit reakci

Heliodor

18.10.2013 15:58

Tomu zdrobňování lze zabránit řezem a výživou. U 12 letého Goldstaru jsem ještě drobné plody neměl a poslední roky sklízím z vřetene okolo 30kg, někdy i dost přes 30.
Ani u Topazu jsem nemíval nějak drobné plody, až na loňský rok, kdy začal churavět a letos jsem ho už musel zlikvidovat.

Připojit reakci

Heliodor

KUKY (3373) - xxx.xxx.38.136 (?)
19.10.2013 18:18

Goldstar je chutově výborný, ale u mně trpí nedostatkem vápníku v plodech. Taky je už konzumně zralý, trhal jsem ho dnes. Pro uskladnění se asi musí podtrhnout. Chtěl jsem ho přeroubovat, je to docela hezký stromek, ale je rozhodnuto. Na jeho místo přijde Ariwa. Karmína letos odpočívala. Jablek byla jen jedna přepravka. Minulý rok dvě.

Obrázky:
Karmína
Karmína
Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.149.80 (?)
18.10.2013 17:18

Pre Heliodor je typický hranatý tvar plodov, aký uvádza napr. Fytos alebo stránka Zahradnictví Na Zázvorce.

Pestujete, pane Miloši, zaručene Heliodor? Pred 2 rokmi som držal stromček Heliodor v ruke a zvažoval jeho výsadbu. Nakoniec som ostal verný mäkšej dužnine a väčším plodom u Siria a Orionu. Ani Luna, po ktorej som usilovne "pídil" hneď po jej zverejnení zo strany Fytosu, ma v porovnaní so Siriom nenadchla. Zdrobňujúci Opál tiež neplánujem začleniť do sortimentu. Skôr by som skúsil nahradiť bujný chronicky pehovitý Angold prevrúbľovaním Otavou alebo Merkurom.

Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.102.201 (?)
19.10.2013 12:27

Kdo Vám zaručí jistotu pravosti odrůdy? Ani visačka renomované školky nevyloučí chybu. Položím-li vedle sebe plody odrůd Sirius, Opál, Luna, Heliodor, Orion, k tomu i ne zcela typické Otavu, Goldstar, Biogolden a zamíchám je, nevěřím, že je někdo všechny správně zařadí. Všechny jsou kvalitní, nicméně všechny by ocenily trochu teplejší klima, než mám. Na rozdíl třeba od Vandy, Seleny, Rosany, Rozely, Angoldu, Lipna či Jonalordu.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.228.38 (?)
19.10.2013 20:47

Súmerné guľaté jabĺčko na snímke, ktoré ste, pane Miloši predstavil ako Heliodor, mi z "hviezdenej rodiny" najviac pripomína odrodu Luna, ale tie červené škvrnky na šupke som u Luny zatiaľ nevidel. Ktovie, čo to vlastne v škôlke naočkovali? Najlepšie by nám poradili šľachtitelia z ÚEB Střížovice. Ja by som sa napr. od nich veľmi rád dozvedel históriu vzniku vesmírnych názvov. Väčšinu z nich spája žiarivo žltá základná farba šupky, tak ako nedávno naznačil p.Vlastimil, pripomínajúca hviezdu na oblohe. Sorta Heliodor sa však vymyká nielen názvom, ale aj tvarom plodov. Myslím si, že hranatý tvar pripomína kryštál polodrahokamu Heliodoru. Preto zrejme tvorcovia sorty zvolili tento názov. Čo myslíte?

Obrázky:
Plody
Plody "hviezdnej" Luny z r.2012 na vrcholu palmety Pinova (snímka mobilom).
Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.208.234 (?)
21.10.2013 0:09

Heliodor sa vymyká "hviezdnej" žltoplodej skupine nielen hranatým tvarom plodov, ale podľa údajov z Fytosu by mal mať najtvrdšiu dužninu, tak ako tvrdý polodrahokam. Možno práve táto vlastnosť evokovala u šikovných šľachtiteľov zo Střížovic nápad pri vymýšľaní názvu odrody. Ak niekomu rodí Heliodor, potvrdí nám, či je jeho dužnina tvrdšia ako napr. u odrôd Sirius, Orion, Luna?

Připojit reakci

Heliodor

21.10.2013 8:11

V mojí chladnější poloze mají hranatější tvar a tvrdou dužinu krom Goldstaru skoro všechny žlutoplodé rezistenty (Opál zatím neplodil a Sirius jen pár plodů), tedy Otava, Heliodor Orion i Luna. Je vidět, že teplejší klima by jim slušelo víc. Chuťově mi ale přesto (možná právě proto) vyhovují.

Připojit reakci

Heliodor

21.10.2013 8:33

Nějak se zde ujal termín hvězdné odrůdy. Řekl bych, že nejtvrdší dužninu z nich má Opál.

Připojit reakci

Heliodor

21.10.2013 8:50

Přitom Opál ani Helidor žádná hvězdná tělesa nejsou.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.11.222 (?)
22.10.2013 1:23

Opál a Heliodor vynikajú tvrdosťou. Súvislosť názvu s konzistenciou dužniny týchto odrôd je evidentná. Kto vlastne ako prvý na fóre použil termín "hvězdná skupina"? Snímky hranatého či rebernatého Orionu, Siria a Luny by som si veľmi rád pozrel. A verím, že aj Plzeňáci.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.161.216 (?)
26.10.2013 22:32

Vďaka p.Milošovi (Mohu Vás ujistit, že žádný z nich nemá tvar koule ani pravidelné krychle. Ostatně,   najdete je v databázi Šumperáček.) som prvý raz nakuknul do databáze Šumperáček a s prekvapením zistil, že okrem Heliodoru sa u všetkých odrôd "hvězdné skupiny" popisuje tvar plodov guľovitý (koule), event. plocho guľovitý. Pri popisu Heliodoru sú priložené snímky, kde Karel Braun nafotil zrejme aj iné sorty, prosto zmes žltých plodov rôzneho tvaru. Orion má zasa netypicky zelené plody- pravdepodobne nafotené na začiatku dozrievania. Na snímke k sorte Sirius sú všetky plody pokryté hrdzou. Pri všetkej úcte k autorovi databáze, z takejto neobjektívnej fotodokumentácie by šľachtitelia zo Střížovic nemali radosť. Ak by som bol začiatočník a nepoznal skutočné kvality kultivaru Sirius, po zhliadnutí tejto snímky jabloň nekúpim. Na snímkach zo záhradiek diskutujúcich na fóre ani doma som plody "hvězdné skupiny" pokryté hrdzou nevidel. Inak sa mi databáza v štýle Sempra páči.

Cestou do Uh.Ostrohu pre stromček Enterprise som si zmyslel na vzácneho jabloniara p.Vlastimila. Pred obcou Vrbovce totiž svietili na starých roky nestrihaných jabloniach pri ceste posledné citrónky. Nemal som bohužiaľ pri sebe fotiak. Tak ako krásne p. Vlastimil popisoval svietiace plody žltého Orionu v korune jeho vzorne udržiavaných vretien, presne tak žiarili citronky na tmavohnedom pozadí hustej odlistenej koruny. Nádherný pohľad. Napriek tomu, že je v posledných rokoch módou dávať názvy vesmírnych telies novým kultivarom (jadroviny, vinič), som presvedčený, že práve pohľad na svietiace presne guľaté prvé plody novovyšľachtených krížencov medzi odrodami G.D., Topaz, Otava inšpirovali šľachtiteľov pri vymýšľaní príznačných a vydarených názvov.

Připojit reakci

Heliodor

27.10.2013 0:11

Nic Vám nebrání nafotit a zveřejnit databázi vlastní. Nebo poslat správci databáze kvalitnější fotografie. Jistě je rád zveřejní. Kritizovat umí každý.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.161.216 (?)
27.10.2013 0:59

Predpokladal som, že dobre mienenú kritiku predsa len neprijmete s neľúbosťou. Veď kto z nás sme dokonalý? Ale bohužiaľ. Je mi to ľúto, sme takí akí sme- ako v tej pop- piesni. Podstatné je však podľa môjho názoru to, aby boli záujemci o pestovanie nových odrôd objektívne informovaní. V českých pomológiách a atlasoch to aspoň bývalo vždy dobrým zvykom.

Prezradíte nám pane Miloši, ako je to so vzťahom medzi teplotnými podmienkami pestovania a zmenou tvaru jabĺk od guľatých k hranatým? Vaše skúsenosti sú veru zaujímavé a podľa mňa stoja za zverejnenie. Ďakujem.

Připojit reakci

Heliodor

27.10.2013 15:12

Máš naprostou pravdu, Miloši. Navíc fotky ve zmiňované databázi jsou kvalitní a nikoliv zakalené nebo barevně neodpovídající. Vzpomínám, jak se čertil kritik fotek této databáze, když jsem upozorňoval na zakalení jeho starších fotek sem vkládaných. 

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.145.156 (?)
27.10.2013 22:20

Kvalita či zakalenie fotiek a na druhej strane ich obsahový význam, ktorý by mal sprostredkovať typický tvar a farbu vyzretého plodu, sú 2 rozdielne veci, Petře. Snímky nedozretých plodov zo zatienených častí koruny alebo plody celoplošne poznačené hrdzou nekorešpondujú s textom popisu odrôd a nepredstavujú dozreté, zberovo zrelé jablko zo zdravého stromu. Za tým si stále stojím. Ani napr. Enterprise, ktorú som predvčerom sadil, nemá v spomínanej databáze typické červené vyfarbenie- na rozdiel od iných popisov a fotografií tejto odrody na nete. Aj kvôli krásnej celočervenej farbe šupky som sa pre ňu rozhodol. Pozri napr. na snímky Enterprise p.Martina z Ostravska. 

A pokiaľ ide o "čertění", nebol si to práve ty, komu vadili moje snímky úrody nafotené mobilom? Hlavne kvôli tebe, aby si bol maximálne spokojný, som presedlal z mobilu na Full HD digitál. laugh

Připojit reakci

Heliodor

27.10.2013 23:23

Minulý rok jsem touto dobou sklízel stále ještě zelenou Otavu, nikoliv žlutočervenou jako letos, a přesto se o Otavu jednalo. Plody sice později ve sklepě zežloutly, ale chuťově to nebylo zcela ono. Ale Otava to byla, i když byla vyfocená zelená. Co se týče kritiky zakalených fotek, tak se čertil někdo jiný, já rozhodně nikoliv. Padaly zde výrazy jako "podpásovkár", "o nevinných jablkách" a podobně. To jen pro upřesnění.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.145.156 (?)
27.10.2013 23:52

Opäť si, Petře, tradične prekrútil použité výrazy, ale zmysel napísaného si vystihol. Tiež si pamätám a nezabudnem. Dnes by som to napísal rovnako.

Podtrhnuté plody, najmä tie kúpené v marketu, položené na stôl a vyfotené pre účel databáze, často nemajú správne vyfarbenie šupky typické pre danú odrodu. Doma, keď oberám Orion, Lunu a Sirius v štádiu, kedy sa stopky dajú ľahko odlomiť od plodonošov, majú jablká už žltú farbu. Ak by si chvíľu s Otavou počkal do úplného vyzretia, nemuseli byť plody v korune zelené. Tam, kde má slnko prístup do koruny, mávajú Otavy často aj načervenalé líčko. Sadil som Otavu pred rokmi u svokra, ale plodnosť má mizernú. Ostatné sorty- Prima, Rubín, Ontario, Jonathan... svokrovi rodia. Netuším, kde je chyba, ale pravdepodobne to má súvislosť s predajňou. Otavu som kúpil v "skvelej" Jukke.  Takže dobrú noc!

Připojit reakci

Heliodor

28.10.2013 8:17

Pochybuju, že by Otava minulý rok zežloutla ještě v listopadu. Bylo to zřejmě větším zastíněním stromu. Letos jsem stínící stromy částečně odstranil.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.15.171 (?)
28.10.2013 9:21

25-26.10 2013 sa v Trenčíne konala výstava Jahrada 2013 (asi Jablko

+ Záhrada ) spojená s vyhlásením súťaže Jablko roku 2013 na Slovensku.

Zvíťazila odrofa Heliodor pred Fuji.

Obrázky:
Heliodor
Heliodor
Připojit reakci

Heliodor

28.10.2013 9:23

Na treťom mieste skončil GLOSTER, na štvrtom RED JONAPRINCE, na piatom GOLDEN

Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

28.10.2013 9:40

Musíte si uvědomit, že ne všude ovoce vyzrává a vybarvuje tak jako v kn ize nebo na Záhorí.  U některých odrůd je vzhled zcela nezávislý na poloze - např Bohemia bude mít celočervené a Gold Bohemia žluté plody všude. Ale třeba Goldstar u nás nikdy není gold, sklízim jej na konci října zelený, ve sklepě mírně zesvětlá a jíme ho žlutozelený. Otavu sklízím vesměs taky zelenou, v teplejších letech žlutozelenou, uskladněním spolehlivě zežloutne. Že v databázi jsou plody jinak zbarvené, než jste zvyklý, neznamená, že je fotíme nezralé a že tím chceme zmást čtenáře, zvyklého z pomologií na obrázky z ideálních poloh.
    Co se týče hranatějších plodů z chladnějších poloh, je to vcelku běžný jev. Typické je to např. u Starkrimsonu a jiných mutací Red Delicious. Z teplých poloh jsou plody kulatější jen s hrbolky kolem kalicha, z chladných pak s žebry po celém plodu

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.12.93 (?)
3.11.2013 20:54

Počas listovania v skvelej databáze jabloní autora M.Přaslinčáka z Rýmařovska, na ktorú upozornil p.Míťa (Granny Smith), som si spomenul na nedávnu diskúsiu o hranatosti a vyfarbovaní jabĺk v chladnejších oblastiach. U niektorých kultivarov práve chladnejšie podhorské podmienky napomáhajú k lepšiemu vyfarbeniu plodov v porovnaní s pestovaním v teplej nížinnej oblasti. Autori databáz a pomologických atlasov istotne nerozdelujú svojích čitateľov na "horalov" a na pestovateľov žijúcich v nížinách. Nepochybujem, že väčšina záujemcov o vysadenie jabloní vie, alebo sa dočíta z textu, že teplomilné odrody v studených podmienkach nedosiahnu deklarované parametre a že podtrhnuté jablká nebudú tak vyfarbené a chutné ako tie na slniečku. Považujem preto za prirodzené a férové, keď sa do obrazovej časti informácie o odrode vložia plody kompletne dozreté, zdravé a bez poškodenia šupky.

Rád by som uveril názoru p.Miloše ohľadne hranatosti odrôd "hvězdné skupiny"- jabloniarskej autorite sa sluší veriť, ale teória p.Miloša sú bohužiaľ iba slová naťukané na monitori, chýbajú snímky Orionu, Luny či Siria z jeho záhrady. Databáza Šumperáček jeho myšlienku nepotvrdila. Ani plody Orionu p. Petra z "chladného" Pardubicka nevykazujú na jeho snímkach žiadnu snahu rebrovatenia. Netuším, prečo sa p.Miloš zdráha predložiť dôkazy, svôjho tvrdenia. Ale priznám sa, že nechcem nikoho do ničoho nútiť a na tvaru týchto plodov mi životne nezáleží. Zaujal ma iba zaujímavý fenomén, ktorý by sa patrilo v rámci objektivity potvrdiť snímkami. Toť vše. Keďže aj p.Milošom spomínaný Starkrimson ani v tom najchladnejšom ročníku na teplom Záhorí nemal snahu viac hranatieť ako po iné roky a pripadá mi rovnak rebernatý ako ten marketový z talianských Álp, neostáva mi ako veriť tomu, že hranatosť či rebrovitosť plodov je zakotvená v génoch a je teda typická pre danú odrodu bez ohľadu na teplotné podmienky pestovania.sad

Připojit reakci

Heliodor

4.11.2013 18:42

Nafocené plody Orionu pochází od pěstitele z Jičínska. Co se týká odrůdy Starkrimson Delicious, tak "žebernatost" plodů z horších pěstitelských podmínek uvádí například Pomologický atlas 2 (Kutina a kolektiv). Cituji: Odrůda je velmi náročná na teplo. Nesnáší příliš vlhké a uzavřené polohy, kde trpí strupovitostí. Vhodnost stanoviště prozradí znaky plodu - vybarvení a jakost dužniny, stupeň žebernatosti plodů (čím lepší jsou podmínky, tím oblejší jsou plody)....V současné době se v méně vhodných podmínkách od ní ustupuje pro fádní, sladkou, často nahořklou chuť skladovaných plodů. Ještě připomenu, že atlas byl vydán v roce 1992. Já už jsem kdysi uváděl ve vlákně "Starkrimson v Železných horách", že díky velké sladkosti plodů si podržel přijatelnou chuť i v této nadmořské výšce v mrazové kotlině. Nebyla tak sladká ani aromatická, ale zase ne "jalová". Na výskyt stupně žebernatosti plodů si už nevzpomínám

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.10.103 (?)
5.11.2013 7:41

Ďakujem za info, Petře. Zaujímal ma tento fenomén zmeny tvaru plodov v závislosti na teplote, o ktorom písal p.Miloš, aj u iných odrôd, konkrétne u krížencov G.D. (Orion, Luna, Sirius) v podmienkach chladného Svitavska. Nafotiť tieto rebernaté plody zo záhrady a poslať ich do fóra by nemal byť problém?wink

Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.249.236 (?)
5.11.2013 9:34

Nevidím k tomu nejmenší důvod. Jestli tomu budete věřit či ne, je mi srdečně jedno. Ostatně většinu Vašich úvah, např.:... že hranatosť či rebrovitosť plodov je zakotvená v génoch a je teda typická pre danú odrodu bez ohľadu na teplotné podmienky pestovania... jste snad dokládal nějakými snímky?
   Co se týče vybarvení, jak píše pan Přasličák (ne Přaslinčák) - ano, ve vyšších, ale slunečných polohách mohou být plody vybarvenější - co se týče červeného líčka, neboť se sklízejí později a stihnou tak více dní slunečního svitu. Horší poloha ale nemusí být jen s větší nadmořskou výškou, ale taky třeba kotlina, kde slunce vychází a zapadá nad kopcem a kde je tedy suma slunečního svitu naopak menší. Což je třeba můj případ.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.134.227 (?)
5.11.2013 22:32

Ďakujem p.Milošovi za pedantné upozornenie na môj preklep. Aj keď verím, že p.Miroslav Přasličák by sa na mňa nehneval, nevidím žiadnu súvislosť medzi mojou "nedokonalosťou" a problematikou hranatosti plodov odrôd Sirius, Luna, Opál, Orion v chladnej a zatienenej záhrade p.Miloše. Že sú Starkingy, Starkrimsony a podobné krížence viac či menej rebernaté vo všetkých oblastiach pestovania a takýto tvar plodov je pre ne odrodovo typický, o tom nikto nepochybuje. Netreba preto dokladať žiadne snímky, stačí zaísť do supermarketu. Či stupeň rebernatosti plodov Starkrimsonu vyvoláva iba priemerná teplota vzduchu, alebo aj iné podmienky v mieste pestovania (podpník, výživa, zloženie pôdy...), to by mohlo byť vďačným námetom napr. diplómovej práce študentov. Mňa však zaujala zmienka p.Miloše o hranatosti odrôd "hvězdné skupiny", ktorých rodičia aj prarodičia (Golden Delicious, Topaz, Rubín, Vanda) nemajú žiadny náznak hranatosti či rebernatosti. Takýto úkaz v záhrade p.Miloša by podľa mňa stál za zverejnenie. Pokiaľ je na ňom aspoň kúsok pravdy...

Připojit reakci

Heliodor

5.11.2013 22:44

Pokud je mi známo, odrůda Heliodor, údajně typická hranatým tvarem, je křížencem Golden Delicious x Topaz, tedy odrůd, které nemajú žiadny náznak hranatosti či rebernatosti. Takýto úkaz stojí za zverejnenie.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.134.227 (?)
5.11.2013 23:00

Heliodor, pane Miloši, svojím názvom nepripomína žiariace guľaté telesa na oblohe, ale nielen názvom, ale aj tvarom plodu (na snímke v databáze Šumperáček iba niektorých) a tvrdosťou dužniny pripomína skôr kryštál minerálu. Ale o tom už bola vo vlákne reč. Ak niekto pozná, prečo sa Heliodor tvarom plodov vymyká ostatným krížencom G.D. x Topaz, rád uvítam vysvetlenie.

Připojit reakci

Heliodor

6.11.2013 7:39

Helios  = slunce
heliodor = žlutý beryl (drahokam)
Heliodor = mužské juméno (generál Heliodor Píka)

Nemyslím se, že název má souvislost s tuhostí dužiny. Topaz, Rubín, Diamant jsou odrůdy, které tvrdou dužinou nevynikají a ani barvou nepřipomínají daný nerost, možná ještě tvrdší než beryl. Je to jen o lákavém názvu.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.58.114 (?)
12.11.2013 18:45

Dnes jsem sklidil jabloň Luna z volně rostoucího zákrsku na podnoži MM 106, kterou jsem úmyslně nechal " přezrát " - všechny ostatní odrůdy už mám dávno sklizené. Listí ze stromu je již samozřejmě opadané, ale plody držely stále velmi pevně. U této odrůdy si cením toho, že jablka minimálně hnijí, velmi málo padají a jen ojediněle jsou poškozeny živočišnými škůdci. Žádnou chemii během celého roku nepoužívám. Chuť nyní těsně po sklizni je příjemně sladká, dužina velmi tvrdá, šťavnatá a křupavá. 

Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.151.26 (?)
13.11.2013 1:02

Gratulujem k úrode Luny. Výborne skladovateľná Luna a chutná Rozela boli prvé 2 sorty, ktoré sa mi pred rokmi dlho nedarilo z Fytosu zohnať. Luna spolu s Orionom a Siriom patrí zrejme k tým najlepším kultivarom z "hvězdné skupiny". Heliodor však tiež nepovedal svoje posledné slovo, na výstavách a degustáciách boduje stále viac. Svoje meno Heliodor istotne nezískal podľa generála Píky, ani podľa slnka- to nie je hranaté, ale či majú jeho názov a konzistencia dužniny súvislosť s tvrdým berylom alebo krásou polodrahokamu heliodoru, to by nám objasnil už iba tvorca odrody. 

Připojit reakci

Heliodor

13.11.2013 8:00

Jaká podoba asi inspirovalo tvůrce odrůd k názvům jako Melodie, Pohoda, Kosmonaut či Vesna?

Připojit reakci

Heliodor

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.224.39 (?)
13.11.2013 9:45

Pane Paľo, nehledejte spojitost mezi názvy odrůd a jejich vlastnostmi (i když někdy se tam ta spojitost může objevit). Při výběru se často vychází z nějaké skupiny zástupců (nerosty - topaz, ametyst, diamant, rubín; místopisná jména - Lipno, Bohemia, Tábor, Blaník, Vltava, pak samozřejmě (většinou) ženská jména - Jana, Vanda, Eva, Erika... nebo třeba platidla - dukát, denár, zlaťák aj.). Stejně tak volba skupiny vesmírných útvarů je vděčná díky své neutrálnosti a možnosti výběru většího množství názvů (viz. "hvězdná skupina"). Nemyslím, že by autor názvu odrůd bral prvoplánovitě v potaz nějakou souvislost názvu s vlastnostmi odrůdy (I když se můžeme jenom domnívat, proč třeba velké buclaté plody odrůdy Jana dostaly zrovna toto jméno. Představivosti se meze nekladou.).

Pan Miloš: ten Kosmonaut to už je docela těžkej kalibr laugh - jdu si utrhnout dva Rubíny a tři Kosmonauty. Vzpomněl jsem si na sochu kosmonauta na stanici metra (Kosmonautů - dnes myslím, že je to stanice Háje) v dobách hlubokého míru, kdy někdo (zřejmě budoucí ovocnář) nacpal hrušku kosmonautovi (Remek) do rozkroku laugh. Ten pohled neměl chybu.

Připojit reakci

Heliodor

13.11.2013 12:16

Což o Kosmonauta, to je docela zajímavé jablko a škoda, že ho p. Louda neprosadil. Ale třeba jablko Slava pobediteljam, to se muselo trhat...
   Vývoj názvů odrůd je skutečně zajímavý. Některé se skutečně snažily charakterizovat odrůdu - Průsvitné letní, Červené tvrdé, Gdáňský hranáč, jiné zřejmě maličko přeháněly - Smiřické vzácné, Ušlechtilé žluté, další přeháněly ještě víc -   Mazánkův zázrak, Bláhův poklad, aj.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.51.136 (?)
26.3.2015 19:45

Krásná diskuze. A tak já přidám. Byť se to netýká Heliodoru, což takové (asi to nepíšu správně) Naftusiovo holubí a nebo Syrečkové? Kde tady se vzala inspirace?

Jinak k té Luně a jiným hvězdým pěchotám...

Odrůda Luna je voskově žlutobílá, že tím skutečně někdy připomíná tlumený svit měsíce.

Orion zase září žlutě na stromcích jako ta hvězda. Sirius to samé.

Opal je opalově žlutý a tvrdý.

Heliodor je tuším drahokam nebo je to druh křemenu?? Snad ho tvarem a tvrdostí připomíná.

Merkur svou oranžovou dužninou připomíná barvu největší planety.

Meteor?

Gold star je mezi žlutými vesmírnými odrůdami dříve narozená žlutá sestra Topazu a tak snad proto má " jen " všeobecnější název zlatá hvězda.

Opal, Topaz, Rubín, Heliodor - nerosty

Názvy sloupcovitých jabloní se odvíjejí od typu Balerina, Baletka a proto snad mají názvy tanců Polka, Valtz, Bolero,  Rondo, ale také jako barevné linie a světla... Goldlane, Redlane, Moonlight, Sunlight.

A pak je skutečné Pidi.. tedy pidistromek.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.151.42 (?)
13.11.2013 18:26

Pane Mikeši, vítam Váš zmysel pre humor, s chuťou som sa tiež zasmial. Myslím si však, že hľadať súvislosti medzi názvom a vlastnosťami plodu je naopak vďačná téma na diskúsiu. Trebárs taký pomník českého jabloniarstva- odroda Rubín s nalešteným krvavým líčkom- nemá dosť príhodný názov? Spomeňte na jeho pravidelné víťazstva na litoměřických Zahradách. Názvy planét a hviezd sú dosť obľúbené aj pri krížení nových odrôd viniča, najmä v USA. Keby sa tak pripojil do diskúsie niekto zo střížovických šľachtiteľov, to by sme veru zírali, ako došli nové odrody k svojmu menu.laugh

Připojit reakci

Heliodor

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.0.55 (?)
13.11.2013 21:06

Podle mne vymýšlení některých názvů odrůd musela předcházet alkoholová smršť wink.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.60.236 (?)
14.11.2013 0:29

Podľa lekárskych výskumov malé množstvo akéhosi "kalvadosu" vzniká aj v našom žalúdku po konzumácii jabĺk. Preto by sme sa na noc nemali nadmerne napchávať týmto ovocím. Najlepšie nápady vraj človeka navštívia pri zobúdzaní alebo na záchode. Mnohí literáti a hudobní umelci sa tým chvália. U názvov nových odrôd to bude pravdepodobne ten prvý prípad.frown

Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.57.250 (?)
14.11.2013 13:41

Myslím, že název odrůdy hraje svou roli, zejména při výběru ovocné sadby laikem. Nemám to ničím potvrzené, ale myslím si, že některým odrůdám vhodně zvolený název přidal na popularitě (Bílý nádherný, Boscova lahvice, Zlatá parména, Banánové zimní, Čistecká lahůdka, možná i Rubín, Šampion a Spartan) Na druhé straně některé méně srozumitelné a těžko přeložitelné názvy mohou odrůdě uškodit (Berlepsch, Zelenče rhodeisladské, Mutsu, Zuggalmaliova r.) Je otázkou, zda dnešní šroubované názvy s použitím zkratek rodičovských odrůd (Mivibe, Delor, Dima, Spalord) nebo názvy z kategorizačních důvodů začínající jedním písmenem (Domino, Doris, Dione, Dolores) jsou pro zákazníka dostatečně lákavé.

Připojit reakci

Heliodor

Cenzor mi zablokoval přístup (2112) - xxx.xxx.44.75 (?)
14.11.2013 14:00

Tak si představme, že jsme šlechtitelé a po několikaletém úsilí se nám konečně podařilo vyselektovat nadějnou odrůdu, o které si myslíme, že by mohla uspět. A stojíme před úkolem vymyslet pro ni nějaký pějný název. Někdo s poetickým střevem se takového úkolu asi zhostí snadno a s elegancí, jiný se bude trápit. No schválně, jak byste se takového úkolu zhostili Vy?

Pane Miloši, to s tím "Sparta"nem myslíte vážně? devilno

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.213.119 (?)
14.11.2013 17:34

Pěkný a dobře zapamatovatelný název je jistě pro prodej užitečný. Meruňka Bhart ná také název Orange red, pod tímto názvem je také prodejnější.

Připojit reakci

Heliodor

13.11.2013 14:16

Kde ste zohnali Lunu na MM106?  U nás stále jablone len M9 alebo M26. pred mesiacom som bol v Piešťanskom Plantexe všetky odrody iba M9 a M26 sem tam A2. Chcel som aj iné odrody ale nakoniec som nič nekúpil.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.58.114 (?)
13.11.2013 15:56

Luna na podnoži MM 106 pochází z Fytosu Plzeň. Podle jejich webových stránek připravují prodej přes e-shop a budou od jara 2014 posílat stromky na dobírku poštou.

Připojit reakci

Heliodor

14.11.2013 14:19

No, mě by třeba zajímalo, jak ve Střížovicích přišli na název Shalimar. Když křížení je podobné s jejich předchozími " hvězdnými " odrůdami.  Školkařská produkce této odrůdy jde hlavně do Německa a dále, možná proto ten název.
Protože němčina není má silná stránka, nechal jsem si od vnuka vysvětlit, jestli Shalimar je ten, nebo ta. Pravil, že ten.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.57.163 (?)
14.11.2013 14:51

Na wikipedii popisujú históriu slávneho parfému Shalimar. Možno, že autorov odrody zaujala vôňa plodov (pokiaľ je intenzívna?), alebo skôr potrebovali pritiahnúť klientov lákavým názvom novinky? Akú má vlastne vôňu kvalitne vyzreté jablko Shalimar z teplejších polôh?

Připojit reakci

Heliodor

14.11.2013 15:57

No, Shalimar německé slovo nejspíš není. Mám pocit, jestli to není nějaká voňavka. Každopádně za příliš šťstně zvolený název to nevidím.

Připojit reakci

Heliodor

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.55.161 (?)
14.11.2013 20:39

Název vhodný možná tak pro tureckou "menšinu" v Německu. Jinak Shalimar je parfém.

Připojit reakci

Heliodor

Paľo: (1739) - xxx.xxx.163.158 (?)
14.11.2013 22:51

Názov slávneho parfému z r.1921 bol inšpirovaný záhradou Shalimar v Lahore (Pakistan). Význam tohto arabského slova je dodnes neobjasnený, ale znie zaujímavo.wink Či bolo pomenovanie šťastné, to ukáže po rokoch predajnosť novinky. Myslím si, že skôr ako meno kultivaru o rozšírení tejto novinky viac rozhodne skutočná chuťová kvalita jabĺk.

Připojit reakci

Heliodor

milan fiala (840) - xxx.xxx.65.131 (?)
7.1.2014 17:48

Dnes som navštivil kamarara zahradkara dal mi okoštovat Heliodor ale bol vyborny.

Obrázky:
Heliodor
Heliodor
Připojit reakci

Heliodor

Petr Hauser (368) - xxx.xxx.234.226 (?)
6.10.2015 21:13

Poradí mi někdo kde sehnat Heliodor na M1 příp. na A2 - školka která zasílá?

Díky, zdraví Petr

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.50.16 (?)
6.10.2015 22:55

zkuste se zeptat v Plzni.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.135.230 (?)
6.10.2015 23:14

Zadejte hledat ve vyhledávači seznam.cz  :   jabloň Heliodor M1

Připojit reakci

Heliodor

3.2.2016 18:30

Na rozdíl od velkého Siriusu, který mě prozatím zklamal, drobný plod Heliodoru příjemně překvapil. Dužnina pevná, šťavnatá s nepatrnou leč zajímavou příchutí. Udělal velmi dobrý dojem. Ten Sirius pravděpodobně standartní chuť neměl, protože tento malý Heliodor jej v kvalitě kompletně "strčil do kapsy" a to i s pevností a šťavnatostí dužniny.

Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.67.66 (?)
3.2.2016 23:40
Myslím, že jde o chybu malých čísel - je to úroda z čerstvě zasazených či naroubovaných odrůd. Můj klasický názor -hvězdné odrůdy se mezi sebou liší jen málo.
Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.39.162 (?)
27.2.2016 23:30

Přátelé, řešíme zda je plod Heliodoru hratější nebo kulatější. Dokonce se zde zmínila záměna cedulek na stromku. Nafoťte jednoleté výhony s pupeny. Heliodor má laicky řečeno šedozelené dřevo, poměrně plstnaté ke koncům těchto výhonů, kdy nebývají často vyzrálé. Samozřejmě dle hnojení. Pupeny jsou charakteristicky silně žlutobíle plstnaté.  Celkově dřevo s pupeny nepřipomíná ani rodiče ani žluté sourozence. Jistou podobnost uspořádání taky plstnatých pupenů má Lotos, který je ovšem chutnou podzimní odrůdou s červernými znaky. 

Naopak co se rádo plete je Orion se Sirius. Oba triploidi. Luna má nejtmavší barvu dřeva se světlými lenticelami jako Golden, Opal světlejší kůru s krátkými zakulacenými a načervenalými pupeny. Sirius má dřevo dosti podobné barvou Goldenu s výraznými lenticelami ale jeho pupeny jsou větší, dosti protáhlé a tmavohnědočervené. Ani jeden z nich není tak plstnatý jako Heliodor.

Juraj Kafka

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.113.117 (?)
5.3.2016 12:48

Pán Kafka, máte skvelý pozorovací talent, skutočne tá plstnatosť a farba pupeňov sedí, aj nevyzralosť nových výhonov (niekedy z nich listy opadnú až v januári). Rozoznávať sorty jabloní podľa dreva či pupeňov je ale na mňa príliš vysoká liga, na to si netrúfam. Vrátim sa ešte k plodu Heliodoru. Pokúsim sa odoslať fotky Heliodoru ktoré som nafotil včera - 4.3.2016 (dúfam že sa mi to podarí) - takúto farbu, tvar a veľkosť malo 95% plodov Heliodoru, ktoré som dopestoval za posledné roky. Za typické považujem: nesúmerný tvar jablka, hnedasté až hrdzavé lenticely len v malom množstve, žiarivožltú farbu (ako má už v názve "Slnko zo zlata"), pomerne hlboký kalich so svalcami, len malú plôšku hrdzavitosti okolo stopkovej jamky, tvrdú konzistenciu, a predovšetkým MASTNÚ šupku (!). Táto MASTNOSŤ je najmä ku koncu skladovania na jar veľmi nápadná a mohla by byť aj diferenciálne-diagnostickým znakom oproti Orionu. Po manipulácii s Heliodormi mám ruky mastné ako od krému.

Obrázky:
Pohľad na Heliodor zhora.
Pohľad na Heliodor zhora.
Pohľad na kališnú jamku
Pohľad na kališnú jamku
Pohľad z profilu
Pohľad z profilu
A ešte porovnanie Heliodoru so stredne veľkým Admiralom
A ešte porovnanie Heliodoru so stredne veľkým Admiralom
Připojit reakci

Heliodor

Jiří II (352) - xxx.xxx.143.84 (?)
5.3.2016 13:22

Krásná jablíčka máte pane Ivane. Úplně jsem na chvíli pocítil na jazyku sladkou chuť Heliodora yes

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.238 (?)
8.8.2016 19:45
Myslím že pán Polehla tu spomínal, že niekto nazval impozantnú kališnú jamku Rozely výstižne "pečatidlom". Pri pohľade na Heliodor (foto) vidno, že sa Rozele snaží trochu konkurovať. Hĺbka kališnej jamky aj jej zvlnenie "svalcami" sú tiež dosť výrazné, aj keď parametre Rozely to nedosahuje. Každopádne je to výrazný kontrast napr. voči takmer dokonale guľovitej Bohemii. Samozrejme, na kvalitu odrody to vplyv nemá :-) IH
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

29.2.2016 9:08

Můj názor je takový, že na snímku p.Vysloužila jsou plody odrůdy Orion. Typické plody Heliodoru jsou na snímku p. Milana Fialy a odpovídají popisu tvaru plodu "kulovitě kuželovitý a mírně žebernatý".

Připojit reakci

Heliodor

29.2.2016 15:09

To by musely být Oriony dva. Jablka se od sebe přeci jen trochu liší.

Připojit reakci

Heliodor

29.2.2016 16:55

Osobně jsem takové zbarvení neviděl, usuzuji však z podoby zde.

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.221 (?)
5.10.2016 18:44
Heliodor - dnes obratý. Ako správny "rezistent" bez jedinej chrastičky (stroupku). Tento rok aj bez výraznejšieho ružového líčka. Na fotkách to najlepšie zo stromu + pár detailov Heliodoru. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.92 (?)
8.3.2017 19:46
Heliodor sa tento rok snaží. Akoby počul že som ho tu párkrát kritizoval a označil za iba priemernú odrodu. Teraz - na konci prvej dekády marca - je v prekvapivo výbornom stave (výzorom, konzistenciou a nečakane aj dobrou šťavnatosťou). Ale počkajme si na ďalšie roky, je možné že to len priebeh tejto zimy spravil z priemernej pivnice nadpriemernú... (na fotkách Heliodor dnes- na MDŽ, gratulácia a želanie toho naj- všetkým dámam na fóre 😃). IH
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.21 (?)
27.11.2016 16:02
"...táto odroda by mohla v budúcnosti nahradiť Golden Delicious...". Toľko citát z pomológie o Heliodore. Dnes som vybral z pivnice jeden H. a jeden GD. Dovolím si podeliť sa s Vami o svoje pocity. Najprv porovnanie výzoru (na prvých 3 fotkách je H., na ďalších 3 fotkách je GD). Heliodor je o trochu väčší, viac "hranatejší" a tvarovo trochu asymetrický. Pri pohľade zhora nie je okrúhly, kališná jamka je o poznanie väčšia a hlbšia, výrazné sú "svalce" ktoré ju robia hrboľatou. Šupka H. je oveľa hrubšia a mastnejšia než u GD. Farbou je H. jasno žltý, GD o trochu tmavšie žltý a tento rok aj s oranžovým líčkom (a mnohé plody aj s chrastavitosťou). Jablká pestujeme najmä na jedenie, takže to najdôležitejšie: porovnanie chuti. H. je sladkokyslý, pomerne harmonický, ale málo výrazný, chýba mu "dlhý chvostík" ako hovoria vinári. GD je viac sladký, s nezameniteľnou a pre mňa neopakovateľnou arómou, chvostík chuti je dlhý ako anakonda. Šťavnatosť a konzistencia dužiny sú u oboch veľmi dobré, veď je len koniec novembra. Závery (moje a teda subjektívne): H. je krajší a určite aj neporovnateľne odolnejší voči chrastavitosti, ale chuťovo je GD minimálne o level vyššie. Pravdou je aj to, že GD začne v bežnej pivnici po Vianociach rýchlo strácať na kvalite, kým H. si svoj štandard udrží dlhšie. Mňa asi nemožno podozrievať zo zaujatosti voči H., ale ak mám úprimne odpovedať na prvú vetu tohto príspevku, tak musím povedať : Sory Heliodor, ale NIE. IH P.S.: Toto hodnotenie sa týka teplej nížinnej oblasti, pre vyššie polohy môžu výhody Heliodoru pretromfnúť GD s jeho nepopierateľnými slabinami.
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.103 (?)
30.8.2017 21:07
K "plničom pivnice", teda jabloniam s najväčšou úrodou budú popri Florine tento rok patriť Heliodor a Boskoopské červené (na fotkách). Je to dané veľkosťou stromov, jablone pekne zarodili takmer všetky, ale "chuťovky" ako Coxova, Jonathan, Rubinola, Admiral, Bohemia, Jonagored, Fuji či Golden Del. vzhľadom na veľkosť stromkov alebo alternáciu budú mať predsa len o niečo menej plodov. Časť úrody skončí premenená na jablkovicu, tak ako každoročne. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

jan starší (87) - xxx.xxx.3.199 (?)
16.10.2017 7:47

žluté jsou podle vzhledu podle vás rovnaké a co chuť taky stejná, které je top, Goldstár anebo ta novinka Heliodor krome Goldenu samozrejme.

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.245 (?)
30.7.2017 8:07
Heliodor mám na MM111. K ambícii "nahradiť Golden Delicious" ktorá v súvislosti s ním (za čo ale Heliodor nemôže) bola prezentovaná len toľko: vizuálne určite áno (foto 1,2), plodnosťou určite áno (foto 3,4), chuťovo asi (určite) nie. Je to ale rezistent, takže v tomto smere (chrastavitosť) Golden Del. jasne prekonáva. Ale tá chuť Goldenu, to je niečo kde tá latka zatiaľ leží na privysokých stojanoch. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.6.165 (?)
1.9.2017 9:21

Dal jsem si tu práci a zjistil jsem nejlepší zimný rezistentní jabka v pomologii : Rubinola, Sírius,Orion, Luna, z novinek jsou to Biogolden, Shalmar,Karneval, Admirál,Resi, a s odstupem za nimi Hedliodor. Tohto sa držte to je zákon.

Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.236.1 (?)
1.9.2017 11:40

Dal jsem si tu práci a zjistil jsem nejlepší zimný rezistentní jabka v pomologii :... Tohto sa držte to je zákon.

Moc práce jste si nedal, žádný takový zákon neexistuje. Držet se jakéhokoli podobného dogmatu by bylo velkým omylem.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.6.165 (?)
1.9.2017 12:06

Vy máte prí A2,dejte sem foto jak ten strom vypadá ale komplet kmen i korunu a napište rozmery a vek nebo nekdo jiný kto má A2.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.6.165 (?)
1.9.2017 12:10

Možná ješte tam by se nejaké stromy vešli jako Topáz, Rozela ale jinak nic. Hlavne to foto A2 sem dejte.

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.41 (?)
1.9.2017 13:37
6.165: Vy zisťujete v pomológii, ja zisťujem v praxi. V záhradkárčení neplatia žiadne "zákony". Vy Ste tie odrody vyskúšali? Lebo ja áno, a taký Shalimar ktorý spomínate je chuťový prepadák. Karneval zasa len do lepších podmienok. Zákonov sa držím v trestno-právnej oblasti. V mojej záhrade je ale absolutistická monarchia, zákony určujem ja!😉 Ale pravdou je, že Heliodor (aj keď "Jablko roka 2016" na Slovensku) je chuťovo len priemerná odroda. IH
Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.236.1 (?)
1.9.2017 14:16

Hlavne to foto A2 sem dejte.

Fotka stromu na A2 sama nic neřekne. Záleží na odrůdě, půdě, poloze, výživě, řezu,...

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.4.142 (?)
1.9.2017 18:19

O Heliodoru to rika i pomologie že je to prumer.Karneval jen do dobrých podmínek á to jsou jaké podmínky. Rubinola, Sírius, Luna jsou vhodné do jižných poloh.Orion do stredných.Tito odrudy jsou už osvedčené a jsou výborné chuťove a odolné voči chorobám.A z novinek že by se Shalimar nevydaril, Admirál rikáte sám že je top.Dobré odrúdy jsou to.Musíte takové odrudy sadit co je psáno že jsou,,Veľmi dobré až výborné, vynikajíci,,oni pisatelé nemužou klamat.

Připojit reakci

Heliodor

Tom Tom (80) - xxx.xxx.129.168 (?)
18.10.2017 8:20

Ahojte, na skladovanych plodoch heliodoru sa mi vyskytli taketo flaky, o co sa jedna? aky je dovod? ako tomu prechadzat? dakujem

Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

KUKY (3373) - xxx.xxx.175.49 (?)
18.10.2017 8:53

Ca-deficientní skvrnitost.

Připojit reakci

Heliodor

18.10.2017 10:38

dakujem Kuky,

cize viac postrekov vapnikom?..tento rok boli dva (spolu s dimilinom proti obalovacovi). 

je moznost znizit potrebu postrekova vapnikom aj hnojenim pody? mate s tym niekto skusenosti?

Připojit reakci

Heliodor

18.10.2017 12:48

Hnojením spíš ne, vápněním ano.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.205.204 (?)
18.10.2017 13:14

Moja skusenost je taka, ze (pri podpniku M9) zakladom je vyrovnany vodny rezim, poda nesmie preschnut ani pocas najvacsich horucav cez leto. Musi sa udrziavat vlhka, ale nie premokrena. Neda sa to riesit inak ako kvapkovou zavlahou. Ak je toto zabezpecene, pri odrodach nenachylnych na pehovitost nie su postreky vapnikom potrebne, ale pre nachylne odrody (napr. Braeburn) postrek je aj tak nevyhnutny. Ak nastal stres zo sucha, je problem sa pehovitosti zbavit aj s viacnasobnymi postrekmi.

Toto leto kvoli technickym problemom bol moj kvapkovaci system dlhodobejsie odstaveny, co som sa neskor snazil skokovo dohnat. To asi nebol tiez najlepsi napad. Suche a horuce leto ma za nasledok pehovitost na vacsine Golden Delicious (objavila sa az pri skladovani), a na prakticky vsetkych Sampionoch (silne poskodenie uz na stromoch). Fuji a Granny Smith zatial vyzeraju na strome OK, ale uvidim co prinesie skladovanie. Po minule roky som problemy maval len s Braeburnom, preto som ho zlikvidoval. Tento rok ani niekolko poslednych som nepouzil postrek vapnikom na list.

Je to dalsi dovod, preco nepouzivat slabe podpniky - silnejsia korenova sustava sa lepsie vyrovna so stresom zo sucha.

Trnavsko 145 mnm

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.113.117 (?)
18.10.2017 14:28

205.24: "...nedá sa to riešiť inak ako kvapkovou závlahou...".

Ja to riešim inak - kvapkovú závlahu nemám. Väčšinu stromov mám v trávnatom sade v záhrade pri dome. V suchom období musím zalievať trávnik a pri tej príležitosti polievam samozrejme aj stromy (pod nimi mám kruhy bez plevelu a bez trávy). Súhlasím s tým, že nie je dobré nechať preschnúť pôdu pod stromčekom na M9, neznamená to ale samozrejme že tam musí byť trvale bahno. Polievam hadicou, netvrdím že je to ideálne, práve naopak - je to časovo náročné, najmä ak je sucho a horúco a treba polievať každé 2-3 dni. Ak má niekto záhradu ďalej od domu a dostane sa tam len cez víkend, tak je to problém.

Tento rok som postrek kalciom dal len tuším 2 či 3x, pehovitosť bola/je trochu na Gold Bohemii, inak zatiaľ nie. S tým Braeburnom som trochu prekvapený, dával som tuším včera fotky na vlákne "Braeburn", ak by bola neskôr v pivnici pehovitosť tak to by som bol sklamaný. Momentálne tie Braeburny vyzerajú ako odliate z ocele a budia dojem že tá šupka zostane nepoškodená až do ďalších Vianoc.   IH

Připojit reakci

Heliodor

18.10.2017 17:28

"neznamená to ale samozrejme že tam musí byť trvale bahno" - ved preto som pisal, ze ma byt poda vlhka ale nie premokrena. Kvapkova zavlaha je pre mna jedina moznost z viacerych dovodov:

1.) Akonahle je spravne nainstalovana, staci len podla potreby otvarat ventil a zavlazuje sa. Pre mna je kazda minuta draha, ale aj ak si niekto az tak svoj cas neceni, kvalita zavlahy kvapkovym systemom je ovela vyssie nez pri akomkolvek inom sposobe (bod 2).

2.) Poda sa zavlazuje homogenne a do velkej hlbky, pricom sa nevytlaca podny vzduch a nevyplavuju sa ziviny. Tento efekt je u mna o to podstatnejsi, ze mam tazku ilovitejsiu podu, ktora ma sklon k utuzovaniu a nedostatku podneho vzduchu.

3.) Nedochadza k ovlhceniu listov, a iba minimalne riziko vzniku rannej rosy.

Ja mam skusenost s Braeburnami zlu, ale to najma kvoli tomu, ze nemam chut, no najma cas postrekovat vapnikom. Braeburn to potrebuje. Ak Ste mu ale vapnik dodali, a aj vdaka Vasej lepsej pode, predpokladam, ze problem nebudete mat. Navyse, je to dost slabo rastuca odroda (50% oproti Fuji, cca 70% oproti Goldenu), preto predpokladam, ze keby som namiesto M9 pouzil aspon MM106, bolo by to lepsie. Ale ani idealne plody mi nechutili, lebo mam rad sladsie jablka, takze uz Braeburn za inych podmienok skusat nebudem.

Připojit reakci

Heliodor

KUKY (3373) - xxx.xxx.38.136 (?)
18.10.2017 20:55

Nesmí se přehnojit dusíkem, více jsou postiženy velké a osluněné plody, bujně rostoucí a zmlazené stromy, některé odrůdy jsou náchylnější atd. Skladováním se projevy ještě zhoršují. Já to mám letos trochu na Goldenu a hodně na jednom Idaredu, který odpočíval a měl jen pár obrovských jablek. Vápníkem jsem stříkal jen malý Admirál, kterému zůstalo nakonec jen jedno jablko, a to je naprosto zdravé. Od začátku července asi 5x Harmonií Vápník. V tomto případě se jedná o akutní nedostatek vápníku, který lze řešit jen postřikem, ne vápněním půdy. Vápník se v rostlině od kořenů nahoru pohybuje pomalu.

Připojit reakci

Heliodor

30.10.2017 7:50

pan Vyslouzil, cim, kedy a ako povapnit? co by ste odporucil? rozbor pody nemam, podpniky nezname. vapnene ani hnojene to nebolo minimalne 10 rokov, zatravnene, prerasta tam pupava (pampeliska). kompost nemam. vedla heliodoru je rubinola

planoval som zrylovat okolie s troskou cereritu..

Připojit reakci

Heliodor

Miloš Vysloužil (15344) - xxx.xxx.11.122 (?)
30.10.2017 8:04

planoval som zrylovat okolie s troskou cereritu..

To není špatný nápad. Pampeliška je kyselomilná, takže povápnění nebude na škodu. Můžete současně s cereritem použít vápenec nebo za rok prachové vápno. Vápno současně s cereritem by vytěsnilo dusík, který by vysmrděl (např. formou čpavku) do vzduchu. 

Připojit reakci

Heliodor

30.10.2017 9:28

Naozaj púpava preferuje kyslejšiu pôdu? Ja som bol v tom, že skôr ťažšiu a vlhšiu. Presne takú mám, navyše zásaditejšiu a púpavy je tú neúrekom... A nie je to len moja záhrada. Žltá farba pastvín (po meliorácii už polí) sa premietla aj do názvov dedín či erbov.

Trnavsko 145 mnm

Připojit reakci

Heliodor

30.10.2017 22:43

Možná není Smetánka (púpava) kyselomilná jako řeřišnice, přeslička či šťovík, každopádně kyselou a těžší půdu snáší velmi dobře. Zřejmě toleruje dobře každou půdu.

Připojit reakci

Heliodor

30.10.2017 12:09

dakujem, takze okolo zakopem cererit uz teraz na jesen.

a na sneh rozhodit nehasene vapno? alebo na jar liadok amonny s dolomitom? (obe mam v mnozstve nie malom)

Připojit reakci

Heliodor

30.10.2017 22:45

Nechcete si nejdřív nechat udělat rozbor půdy a hnojit podle jeho výsledku? Takhle je to věštění z koule.

Připojit reakci

Heliodor

31.10.2017 9:03

podny rozbor by pomohol, no v mojich podmienkach prakticky nerealizovatelne.

zahrada bola delena na casti, niekde sa x rokov pestovala zelenina a pravidelne hnojilo hnojom, slepacincami, npk, niekde bol roky cierny uhor, ine miesta roky zatravnene. najvacsi problem je, ze som na skale, navezenych 20 cm pody, ale velmi rozdielna z roznych zdrojov, navezena na etapy stylom co sa zohnalo, o 2 metre dalej a poda je uz na pohlad uplne ina..

takze mi zostava len vestenie :) 

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.168.17 (?)
31.10.2017 23:37

Když už jsme u těch žlutých rezistentů - je vůbec možné od sebe odlišit odrůdy Heliodor, Luna, Opál, Sirius, když jsou všichni kříženci Golden Delicius a Topaz?

Lucas

Připojit reakci

Heliodor

Ivan Hlavatý (2426) - xxx.xxx.234.250 (?)
1.11.2017 0:47
Lucas: Heliodor by som si trúfal odlíšiť, ostatné asi nie. Heliodor má hladkú a mastnú šupku s menším počtom hnedastých lenticel. Tvarovo je asymetrický, niekedy až mierne rebernatý. Kališná jamka je hlboká, výrazne zvlnená, so svalcami (podobná napr.Rozele). Hrdzovitosť býva len veľmi diskrétna v stopkovej jamke, inde nie. Mastnosť šupky sa stupňuje s dĺžkou skladovania, tiež aj intenzita zlatožltej farby. Na fotkách pekne vidno tieto typické znaky Heliodoru. IH
Obrázky:

Připojit reakci

Heliodor

Mikeš13 (1510) - xxx.xxx.224.76 (?)
1.11.2017 8:14

Co se chuti týče, tak třeba Sirius od Opálu určitě poznáte. S Lunou a Heliodorem zkušenosti nemám, ale třeba velice podobná je chuť odrůdy Sirius a Biogoldenu ač ten pochází z jiného křížení.

Připojit reakci

Heliodor

1.11.2017 10:34

je vůbec možné od sebe odlišit odrůdy Heliodor, Luna, Opál, Sirius...

Jde to obtížně, i když drobné odchylky jistě jsou. Heliodor je díky mastné slupce a kališním hrbolům trochu jiný, ale u nás ani ten rozdíl není velký. Odrůda Orion z jiného křížení Goldenu (myslím s Otavou) se od Siria odlišuje velmi těžko, vzhledem i chutí. Přiznám se, že větší rozdíly vidím u jedné odrůdy v různých letech než mezi odrůdami navzájem.

Připojit reakci

Heliodor

host - xxx.xxx.54.2 (?)
14.11.2017 18:20

Jistě, jde o žluté plody... Luna mívá spíše voskově žlutou a asi ze všech nejtenší slupku a bývá nejkulovitější. Chuť - terminus "navinule sladká" znamená sladší než "sladce navinulá". Velmi dobrá až po novém roce. Opal má sytě žlutou barvu, kališní jamka je hlubší než u předchozí odrůdy. Konzistence žlutavé dužniny je již známá tedy křupavá a zase po novém roce ke konzumu. Navinule sladká, kořenitá. U velmi osluněných plodů je rozmyté oranžové líčko. Končně Sirius a Orion oba triploidy, tudíž tvoří převážně střední a velká až velmi velká jablka. Jak již bylo řečeno od pohledu zaměnitelné plody, snad u Siria je slupka bledší, nicméně podobně lenticelovaná jako u Golden del. Chuť oproti Goldenu je vyvážená (sladkost i kyselinka). O poznání navinulejší, což někomu nemusí sedět. Konzumně opět nejlepší po novém roce. Orion osobně považuju za mňamku středně zimního charakteru. Jsou tam ještě jiné příchuťové tóny. Záleží u všech na podmínkách pěstování a klimatických poměrech daného roku. Heliodor mi chutí přijde ze všech výše jmenovaných nejpodobnější Topazu nebo Goldstaru. Takže kyselinka. Konzistence dužniny tuhá.  Žebernatost či svalce u kalicha by měla být alespoň v náznacích. Letorosty mívá hůře vyzrávající a charakteristicky světle obrvené jako žádný z výše jmenovaných. No ale samozřejmě, přinese-li mě někdo žluté jablko, také bych to střílel od boku. Není-li srovnání.  V každým případě to chce ještě hodně cvičené oko, abychom ty plody dokázali spolehlivěji rozeznat. Když to člověk vidí v bedně, kde jich je povícero, rozdíly tam jsou. 

Juraj Kafka

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Jabloň Lucy5620.11.201735580
Prosím o radu jakou jabloň do mrazové kotliny619.11.2017537
Jmelí7119.11.201734711
Jakou odrůdu jste vysadili nebo naroubovali?7717.11.201716703
Sparjon 717.11.2017527
Goldstar 2517.11.20171690
Heliodor 9714.11.201758403
Sirius4214.11.201714587
Pravokořenné stromy12814.11.201749491
Jaké ovocné stromy pěstovat v kordonu414.11.2017479
Angold4413.11.201730949
Sloupovité vs. zakrslé513.11.2017603
Delor 2012.11.201711076
Solax na slabo rastucich podpnikoch v 480 m.n.m712.11.2017407
Kanzi 2712.11.201711389
Kvalitní letní jabloň4111.11.201720464
Granny Smith 6611.11.201747855
Pink Lady7711.11.201739473
Delikates2910.11.20171767
Odrůdy jabloní - Slovácko19.11.2017157
Co je to za odrudu jablek 449.11.20174683
Moravská jadernička459.11.201712595
Rubinola 118.11.20171993
Koncentrácia Kuprikolu198.11.20171802
Coxova reneta (Cox´s Orange Renette, *1825 M.R. Cox v Colnbrook-Lawnu)687.11.201748241
Ovocné stromky nerostou 363.11.20174441
Jaké jabloně do 540 m.n.m43.11.2017724
Prosím aká je to odroda? 12.11.2017268
Neznámá stará výtečná podzimní odrůda jabloně142.11.20171633
Nemoc jabloně191.11.20172016
Máte někdo zkušenost s odrůdou Ligol?3531.10.201727991
Karneval 3830.10.201711455
Pacific Rose 430.10.2017399
Chrastavitosť: "rezistenty" versus "nerezistenty"6230.10.20177331
Kde koupit jabloň Pinova1229.10.20171085
Angold, Andego, Antonovka1029.10.20178883
Sklízet či nesklízet? 529.10.2017662
Prosím doporučte odrůdu dle požadavků529.10.2017605
Admirál5328.10.201718362
Merkur, Shalimar1828.10.20178921
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Fórum pro chovatele - domácí miláčci, psi, drůbež, králíci, včely, krmiva, pelíšky
Antištěk - máte zkušenost?17:08
Krmivo14:36
Krmivo10:48
Krmivo19.11.2017
Kurník - izolace?18.11.2017
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama | Podněty a připomínky
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2017
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů