Gascoigneho šarlatové



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?)
11.1.2012 18:02

Mám možnost každý rok kupovat od ekopěstitele jablka odrůdy Gascoigneho šarlatové. Že nejsou chemicky ošetřována je samozřejmě výhoda, ale hlavně si cením, že tuto odrůdu s originální, specifickou příchutí vůbec pěstuje, kromě komerčních odrůd, které seženete na každém rohu. Ani mně tím pádem nemrzí, že dosud nerodily rouby Deligy, což je kříženec Gascoyneho šarlatového (Mr.Gascoyne v Sittingbourne, Anglie 1871). Samozřejmě, že důkaz o absenci chemie na plodech nemám, zvlášť když se jedná o odrůdu citlivou ke strupovitosti a monilióze. Hlavní je, že jsou jablka této odrůdy díky tomuto pěstiteli k sehnání.

Gascoynés Scarlet
Gascoynés Scarlet
Gascoynés Scarlet
Gascoynés Scarlet
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 141.40 (?), 22.3.2008 18:44, zobrazeno: 60513x

Dobrý den,

tato odrůda je pro mnoho z těch, co ji znají jedna z nejhezčích a nejchutnějších. Na zahradě mé babičky bylo asi 10 stromů, spolu s Čisteckým lahůdkovým je to můj favorit.

Koupili jsme zahradu, kde je cca 50 let starý strom. Jeho zdravotní stav je docela dobrý, 30 let byl neřezán, já kromě prosvětlení, odstranění suchých větví a spol. jej též zatím neřežu (je to již dědeček...). Každoročně bohatě kvete, násada plodů také bohatá. Bohužel jde o odrůdu, která je velmi náchylná na moniliovou hnilobu, což znamená, že mám-li štěstí, sklidíme třeba 5 jablek.  U jiných odrůd tento problém není. Lokalita je střední Čechy, nadm. výška cca 220 metrů, severo-jižní údolí sevřené ze stran lesem. Strom osluněn cca od 12 hodin do cca 18 hodin.

Co byste doporučili? Prosvětlení řezem? Nějaký postřik? Odchytávání vos?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 215.8 (?), 23.3.2008 13:20

"Ovoce je krásy tak svůdné, že je možno stromy sázeti jen do centra velmi dobře střežených sadů a uzavřených zahrad, kde hlídka nebo bezpečný plot zabrání hříšným úmyslům mimojdoucích, byť to byli lidé jinak poctiví" (Kamenický, České ovoce VI)

Prostě luxus je luxus a něco stojí. Vychytávání vos není na škodu, ale asi taky moc nepomůže. Taky mám Gascoigneho, ale jen jednu větev, a plody sáčkuju. Aspoň něco se tak uchrání - spíš jen pro potěšení než nějaký užitek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 77.39 (?), 1.9.2008 17:05

Jablko je to krásné s kyprou lahodnou dužinou. Cením si na něm ještě jednu vlastnost - již podle pohledu je nezaměnitelné s jiným. Bohužel letošní rok - s mimořádně silným tlakem monilie - jim příliš nesvědčí 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.57 (?), 6.9.2008 1:21

Moje zamilované jablko - bohužel už náš strom dožil a na další takové šířky už nemám místo... Ale sklízela jsem z něj vždy 4-5 velkých lísek na ovoce. Jaklmile začaly plody dozrávat a napadaly je vosy, denně (max.ob den) jsem tyčí shodila ty naďobané od vos a odklidila. Zůstalo jich vždy dost, i ve sklepě ale chtěly kontrolovat, protože se rády kazily v místě kališní jamky.

Ale jak voněly...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.20 (?), 24.9.2008 9:40

"Šarlaťáka" pěstoval můj otec na volně rostoucím zákrsku. Malá část výběrových plodů íá kvality byla skutečně výstavní, vzhledově nádherná i chuťově brzy po sklizni velmi dobrá. Zastíněné plody v koruně už tolik ne a všechny další "nectnosti " potvrzuji. Chuťově pro mne není až takový zázrak, ale kolik lidí, tolik chutí... Také je možné, že z jiných poloh a třeba i s velkým osluněním je i kvalita jiná.

Je

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.216 (?), 11.1.2012 18:02

Mám možnost každý rok kupovat od ekopěstitele jablka odrůdy Gascoigneho šarlatové. Že nejsou chemicky ošetřována je samozřejmě výhoda, ale hlavně si cením, že tuto odrůdu s originální, specifickou příchutí vůbec pěstuje, kromě komerčních odrůd, které seženete na každém rohu. Ani mně tím pádem nemrzí, že dosud nerodily rouby Deligy, což je kříženec Gascoyneho šarlatového (Mr.Gascoyne v Sittingbourne, Anglie 1871). Samozřejmě, že důkaz o absenci chemie na plodech nemám, zvlášť když se jedná o odrůdu citlivou ke strupovitosti a monilióze. Hlavní je, že jsou jablka této odrůdy díky tomuto pěstiteli k sehnání.

Gascoynés Scarlet
Gascoynés Scarlet
Gascoynés Scarlet
Gascoynés Scarlet
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.54 (?), 11.1.2012 20:44

Gascoigneho jsme měli roky na zahrádce, než odešlo stářím. Výborné velké aromatické jablko, nikdy jsme ho ničím nestříkali a strupovité nebylo. Mělo jedinou necnost, že se plody rády kazily od středu. Ač mělo kmen výšky asi 50cm, zabralo plochu minimálně4,5 x 4,5m a rodilo opravdu hodně a pravidelně. Školky ho ještě v nabídkách mají.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 45.3 (?), 11.1.2012 21:46

Tak to je dobře. Alespoň mohu věřit tomu, že bylo opravdu vypěstováno "bio" způsobem, jak pěstitel uvádí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 163.208 (?), 11.1.2012 21:56

Jabĺčka Gascoigneho na Petrových snímkach mi pri pohľade zblízka dosť pripomínajú letnú Stark Earlist. Chuť Gascoigneho bude istotne lepšia.  Paľo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 45.3 (?), 11.1.2012 22:11

Klidně Ti Paľo nějaké pošlu, aby jsi mohl potvrdit původ odrůdy. Co na ně říká Lída?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika