Extenznivní sad Děčínsko



host - 202.162 (?) 
5.11.2019 14:13, zobrazeno: 2745x

Dobrý den,

chtěl bych na pozemku, který jsem nedávno koupit (a je veden v katastru nemovitostí jako sad), obnovit sad. Chci, aby se jednalo o extenzivní sad.

Zároveň bych byl rád, pokud by se mi podařilo na něj zasadit co možná nejvíce krajových odrůd. Převážně bych chtěl odrůdy, využitelné na mošt.

Mohl bych na Vás mít dotaz, zda Vás nenapadají odrůdy, pocházející z Děčínska, případně Ústecka, vhodné k moštování?

Zatím se mi podařilo sehnat Punčové jablko, které se mi podařilo naroubovat na semennou podnož.

Dále jsem nějaké odrůdy nalezl na stránkách https://www.stareodrudy.cz/ (konkrétně - snad odkaz půjde - : http://www.plantsdata.com/WebOvoceVysledek.aspx), některé jsem koukal jsou i v nabídkách některých školek.

Dále bych rád využil nabídky místní zahradnické školy http://www.libverdadc.cz/ovocnarske-stredisko/.

Myslíte, že některé z těchto odrůd budou pro můj účel vhodné?

Budu rád za každý návrh :) Sad hodlám v průběhu příštího roku vyčistit, připravit a pokud se zadaří, tak na podzim 2020 zasadit první stromky.

Díky moc.

Martin

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 202.162 (?), 5.11.2019 14:17

První odkaz nefunguje. Odrůdy, nalezené na těchto stránkách jsou:

již zmíněné Punčové jablko, Achátové jablko, Antonovka, Anýzové české, Nathusiovo a Vejlímek červený.

Ještě jednou děkuji za jakékoliv reakce.

Martin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.227 (?), 5.11.2019 15:15

Já jsem si objednal staré odrůdy na Prodej stromků. Nevím ale jestli budou ještě letos posílat stromky. Mají uvedené: "Přijímání objednávek přes eshop je pro naplnění kapacity ukončeno. Všechny již přišlé objednávky budou do 15.11. expedovány. Pokud bude po tomto termínu počasí vhodné k sázení, bude eshop znovu spušten."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 120.64 (?), 5.11.2019 16:07

Martine, po přihlášení zde na fóru můžete kontaktovat soukromou zprávou p.Kamila Hasmana, který pěstuje jabloně nedaleko od vás, na litoměřicku. Jeho seznam pěstovaných odrůd je úctyhodný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 202.162 (?), 6.11.2019 11:56

Díky moc za odkaz. Zkusím si o nich něco přečíst :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 177.207 (?), 6.11.2019 8:25

ahoj, pokial je pozemok vedeny ako sad, tak tam sad je/bol asi uz dlho. chcete extenzivny sad = dlhodoba vysadba. po rozbore poriadne pripravte podu a radsej sadte az o rok neskor, vrati sa vam to.

tiez si polozte otazku ci chcete mat must alebo zbierku krajovych odrod, s chemickou ochranou pocitate? tomas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 136.86 (?), 6.11.2019 12:28

Jak psal pan TomNR, položte si otázku, co chcete - zda-li sbírku či ovoce.

Taky je dobré si uvědomit, že neplatí, že každá stará odrůda je odolná chorobám, robustní, dlouhověká, bezúdržbová. Stejně jako neplatí, že nové odrůdy (vyšlechtěné posledních cca 30 - 40 let) jsou "přešlechtěné".

Mezi starými i mezi novými odrůdami najdete takové, které Vám budou dělat radost bez velkých vstupů a dávat kvalitní ovoce. Ale stejně tak se můžet spálit a to neuvážlivým výběrem jak odrůd starých, tak i nových.

Viděl bych v tom analogii, že není špatné počasí, jen špatný oděv - tedy: není špatné odrůdy, jen špatná poloha/ podnož/ půda/ účel použití plodů či hlavně pěstitel.

Mittw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 202.162 (?), 6.11.2019 13:06

Dobrý den,

moc děkuji za Vaší reakci.

Sbírku odrůd mě baví dělat, koneckonců, rád chodím po děčínsku a všímám si různých starých stromů, ze kterých se mi podařilo nějaké již naroubovat na vyklíčené semenáčky (konkrétně ono Punčové, ale třeba i Řehtáč, ostatní se mi nepodařilo identifikovat). Tento sad ovšem spíš uvažuji jako volně přístupný, s co možná nejvíce krajovými odrůdami.

Nejsem žádný odpůrce nových odrůd, ani příznivec odrůd starých. Rozhodně se novým obdůdám nebráním. Jen je mi sympatická myšlenkaco co možná největší uchování starých mísních odrůd, ačkoliv jsem si jist, že jsou v dnešní době možná překonány odrůdami novými. 

Abych se vrátil k Vaší první větě, je to vlastně kombinace obojího. Ambicí je mít tam co možná nejvíce krajových odrůd. Neplánuji sad zakládat za účelem prodeje jablek ke konzumu (na to ani nebude dostateně velký a spousta dalších faktorů), ale když už člověk věnuje práci do sadby ovocnéo stromu, rád by aspon část ovoce využil minimálně k tomu moštu (a tím nemyslím, že mošt je nějaký podřadný produkt z ovoce).

Každopádně ještě jednou díky za Vaší reakci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 136.86 (?), 6.11.2019 15:04

V tom případě Vám vřele doporučuji stáhnout si ze stránek AOPK Standard k výsadbám ovocných dřevin - řada C, 02 003 (kolektiv autorů jako Boček,  Lípa a kol.), kde figurují též seznamy doporučovaných odrůd a to jak z hledsika regionality, tak i "vzácnosti" dané odrůdy či jejich nároků na klimatické podmínky.

Mittw.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.11.2019 15:14

Krajové odrůdy jsou od toho krajové, že se jim daří v určitém kraji a je to ověřeno generacemi. Tedy, chcete-li co nejvíc krajových odrůd na Děčínsku, pátrejte, jaké odrůdy se před 100 lety pěstovaly právě tam. Nemá smysl tam nutit staré odrůdy osvědčené jinde, nemáte záruku, že se u Vás osvědčí. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika