Drnovice 2013



host - 192.253 (?)
3.1.2015 19:39

Pane Polehlo souhlasím s Vámi a P.Vysloužilem, že časopis Zahrádkář v současné podobě dává velmi málo odborných informací o ovocnářství.Je proto třeba hledat v jiných odborných časopisech a na internetu.Pokud se týká odrůdy Gala, tak tady na jihovýchodě Moravy je to pro mně podzimní odrůda, chuťově výborná, ale podzimní.

Degustace v Uh.Ostrohu: degustují zahrádkáři, ovocnáři i neregistrovaní z okresů Uh.Hradiště a Hodonín. Nedovedu si představit, jak by bylo možné je ovlivnit.     Tonda 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 192.253 (?), 3.1.2015 19:39

Pane Polehlo souhlasím s Vámi a P.Vysloužilem, že časopis Zahrádkář v současné podobě dává velmi málo odborných informací o ovocnářství.Je proto třeba hledat v jiných odborných časopisech a na internetu.Pokud se týká odrůdy Gala, tak tady na jihovýchodě Moravy je to pro mně podzimní odrůda, chuťově výborná, ale podzimní.

Degustace v Uh.Ostrohu: degustují zahrádkáři, ovocnáři i neregistrovaní z okresů Uh.Hradiště a Hodonín. Nedovedu si představit, jak by bylo možné je ovlivnit.     Tonda 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 3.1.2015 19:49

...třeba tak, že jim podstrčíte jen takové odrůdy, v té nejlepší kvalitě, vypěstované na slunci, takové které potřebujete dobře umístit na žebříčku- dobře prodávat,...a tkzv křoví jim bude dělat Strýmka, nebo kyselé kožuchy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 220.242 (?), 3.1.2015 21:46

Výsledky různých degustací jablek, příp. hrušek zde byly v minulosti velice často a zevrubně rozebírány.  Tedy i faktory, které mohou způsobit naprosto rozdílné umístění konkrétní odrůdy v té které degustaci.


Proto mě udivuje, to podsouvání nečestných úmyslů organizátorům a účastníkům degustací. Já si jich naopak za jejich práci a úsilí velice vážím.
Já bych např. degustátora dělat nemohl a ani nechtěl. Protože mi některé typy odrůd chuťově nevyhovují a byl bych tudíž neobjektivní, i když vím, že soutěž je anonymní.
Všem nadšencům, kteří tato hodnocení v nejrůznějších organizacích provádějí jen uznale fandím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2015 23:09

... myslím si Václave, že by jste degustátora dělat mohl, pokud bude degustační skupina dosti rozsáhlá. Čím rozsáhlejčí skupina, tím se více krajní názory/chutě zprůměrují a hlavně se občas nejhorší a nejlepší hodnocení škrtne už před statistickým zpracováním.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 3.1.2015 23:15

Tedy Gala byla za horizontem podobně jako Vanda. Pak stačí ještě ten rozdíl umocnit urychlením přezrání dřívějším vyskladněním do pokojové teploty...

No a na staré dobré Zvonkové zase bylo moc brzo a bylo-li podáváno přechlazené...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 4.1.2015 8:43

Nemůžu upřesnit podmínky té degustace. Dostal jsem svolení od známého, který mi ji každoročně posílá, ke zveřejnění zde. Podle mne jistá míra subjektivity u takového hodnocení prostě být musí. Záleží jen na hodnotícím, jak se s tím vyrovná. Jednak má každý jinou hubu, druhak jablka jsou poznatelná. Jestli chci prosadit svého favorita, prostě si na něj s těmi jedničkami počkám. Kolegové by to mohli zkompenzovat, ale to jsme zas u výběru poroty. Já bych nad tím nemudroval. Je to prostě nějaká informace, kterou můžu zkonfrontovat se svými zkušenostmi a případně použít při výběru výsadby.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.1.2015 9:52

Mýlíte se. Degustující jablko nepozná, protože dostává tak tenký kousek, že sotva vidí barvu slupky. Hodnotí jablka jen podle čísla. Až na konci degustace organizátor ohlásí, jaká odrůda se pod jakým číslem skrývá. Degustátoři odejdou k vystaveným plodům a doplní poslední hodnocenou kategorii - tedy vzhled. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 4.1.2015 10:17

Jak je pod tabulkou napsáno, bylo zpracováno 18 degustačních lístků, to je dostatečná různorodost preferencí. Zajímavé by bylo, když by pořádali degustaci každý měsíc, jak by postupně vyplouvaly do popředí odrůdy co se dostali do konzumního optima a upadaly ty, co by byly už přetažené.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 4.1.2015 13:10

To v Drnovicích je degustačních lístků zhruba stovka. Je pravda, že se tam degustuje jen jednou za rok (vždy přelom listopadu a prosince), což některé odrůdy diskriminuje (skoré i pozdně zimní). Některá centra (tuším Horní Bělá) degustace v určitém odstupu opakují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 200.122 (?), 4.1.2015 13:48

Odlišme objektivní podmínky dané degustační soutěže (např. termín konání, počet hodnocených vzorků, klimatická specifika daného roku a oblasti) od nekalého záměru ovlivňovat výsledky soutěže v něčí prospěch. Jsou to dvě rozdílná kritéria, přičemž obě mají (či mohou mít) významný vliv na konečnå pořadí. Pokud veškeré degustační vzorky dodá jeden producent ovocné sadby, který je současně spolupořadatelem akce, asi lze o stoprocentní objektivitě výsledného hodnocení zapochybovat. Jestliže se ale soutěž koná za účasti a produktového přispění mnoha pěstitelů, zvláště pak na místní úrovni, myslím, že podobné spekulace jsou bezpředmětné. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika