Desert



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?)
19.8.2017 15:01
Desert je pre mňa chuťovo jedno z najlepších jabĺk vôbec. Podľa mojich zatiaľ skromných skúseností s touto odrodou je najlepšie nechať plody na strome čo najdlhšie a potom v priebehu pár dní konzumovať. Keďže skladovať sa dlhšie nedá, stačí mať v záhrade jeden stromček. Pri dlhšom pobyte na strome sa tiež plody intenzívnejšie vyfarbia (foto) a chuťovo sú ešte kvalitnejšie. IH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 4.115 (?), 6.9.2016 0:55

Osobně mám Denár i Produktu na jednom stromě. Denár mi chutná trochu víc, zatímco manželka ho po kousnutí vyplivuje, zatímco Produktu si dá. Ale když mám srovnat úrodnost, tak je to minimálně 10:1 pro Produktu. A při takové úrodnosti se dají menší chuťové nedostatky tolerovat.

JZ

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 6.5.2017 10:17
Desert - zrejme platí to čo je napísané pod obrázkom na prvej fotke: nie je to novinka (a ani "rezistent"), ale určite je to chuťovka (a asi aj nedocenená, na Slovensku určite). U nás v SR nezohnateľná odroda. Bol som si pre ňu osobne v U.Ostrohu v okt.2014, podpník MM106. Mám ho zapestovaný ako polokmeň, teraz má stromček výšku 1,90m (foto 2). Zarodil už v minulom roku, a hneď sa zaradil k chuťovým prominentom mojej záhrady (Coxova, Jonathan, Admiral, Golden Del., Rubinola, Jonagored...). Napriek podpníku a tvaru je vstup do rodivosti včasný, tento rok by malo byť plodov viac (foto 3). Nevýhodou je krátka skladovateľnosť a nutnosť chemickej ochrany, ale špičková kvalita plodov za to stojí. V Čechách snáď Desert až takou zriedkavosťou nie je. IH



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 6.5.2017 11:03

Já si na Desertu cením hlavně to, že jablka skvělé chuti poskytne i v horších podmínkách. Což někdy může být problém v teplých polohách. Mám zkušenost, že podobně lahodné a nenáročné odrůdy, např. Matčino či Rubín chutnají z teplých poloh fádně sladce a skladovatelnost je krátká. Snad to nebude případ Desertu.  Drobnou nevýhodou je méně atraktivní vybarvení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.10 (?), 6.5.2017 11:40
(...Což někdy může být problém v teplých polohách."). Áno, mal som z toho trochu obavy, ale tie sa našťastie nepotvrdili. Aj u nás je chuťovo skvelý. Keďže Desert nepredávam ani nekupujem, menej atraktívny výzor mi neprekáža (podobne ako u jeho "matky" Coxovky). IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.248 (?), 13.8.2017 20:50
Desert (Coxova reneta x Golden Del.) som tu už vychvaľoval opakovane, tak sa nebudem opakovať aby nespyšnel. Jeho meno ale tento rok sedí dokonale: 1. Naozaj "dezertné" jablko skvelej chuti, tu tá Coxovka rozhodne nešla do stratena. 2. Tento rok je to u nás naozaj "desert"(angl.= púšť), mimoriadne suchý rok. Ak by som nemal vlastnú studňu a možnosť závlahy, tak by to bola katastrofa. Na fotkách sú plody Desertu, tento rok dosť veľké, dozrievajú nerovnomerne, sú v rôznom štádiu vyfarbenia. Vizážou to nie je jablko ktoré by Vás posadilo na zadok. Ale chuťovo - to je už iná pesnička. Až mi je ľúto že som o tejto odrode celé dlhé roky nevedel... IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.248 (?), 13.8.2017 21:14
V predchádzajúcom príspevku som spomínal vyfarbenosť Desertu. Pridám ešte zopár fotiek prevažne zimných odrôd - v stave začínajúceho sa vyfarbovania k dnešnému dňu. Ako posledné dve fotky sú dva vizuálne absolútne kontrasty: Gold Bohemia (takmer dokonale guľovitá, teraz zelenožltá, v zrelosti žltá) a Red Cap (typicky "kalvilovito" hranatý, už teraz celočervený, v zrelosti tmavobordový). IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.235 (?), 15.8.2017 20:33
Prvé tohtoročné obraté plody Desertu (foto). Dozrieva postupne a tak ho aj oberám. Tento rok o 2 týždne skôr ako vlani. Polovica augusta - to je v podstate ako letné jablko... Bol by som radšej keby dozrieval až v septembri, ale u nás je všetko akosi skôr 😉 IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.146 (?), 19.8.2017 15:01
Desert je pre mňa chuťovo jedno z najlepších jabĺk vôbec. Podľa mojich zatiaľ skromných skúseností s touto odrodou je najlepšie nechať plody na strome čo najdlhšie a potom v priebehu pár dní konzumovať. Keďže skladovať sa dlhšie nedá, stačí mať v záhrade jeden stromček. Pri dlhšom pobyte na strome sa tiež plody intenzívnejšie vyfarbia (foto) a chuťovo sú ešte kvalitnejšie. IH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 19.8.2017 16:31

Letošní moje Deserty nejsou na výstavu - jsou drobnější, nesou stopy poškození mrazem, strupovitostí velké procento sklízí obaleč. Musím být ale vděčný, že aspoň zaplodily. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.153 (?), 20.8.2017 15:46
S tým Desertom už asi trochu unavujem, ale ešte mi odpustite posledný príspevok. Je to totiž odroda ktorá ma absolútne nadchla, chuťovo extratrieda. Bolo šťastné rozhodnutie vycestovať pre stromček do Uher.Ostrohu (na Slovensku je Dezert jedna veľká nezohnateľná neznáma, čomu teda vôbec nerozumiem). Jediné čo ľutujem je, že túto odrodu som objavil až v r.2014 a nemám ju v záhrade už 20-30 rokov (vlastne ani neviem kedy bol Desert vyšľachtený). Ak ho necháte takto dozrieť na strome (viď foto) a po pár dňoch konzumujete, je to gurmánsky zážitok par excellence. IH


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika