Dá sa dvojročný semenáč štepiť/očkovať?



kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 226.165 (?)
6.4.2019 21:08

Marek, paráda yes nejaký by sa mi určite hodil smiley potrebujem zachrániť staré odrody na záhrade a nemám to kde naštepiť... v r.2017 som z jedného stromu jablone, ktorý bol prasknutý a začal behom leta vysychať som vtedy odobral 4 vrúble biednej kvality a naštepil na susednú jabloň. Jeden sa ujal a aj teraz už raší, ale celý konár už takisto odumiera, tak asi už tú odrodu nezachránim. Po zemi býva kopu jabĺk, ale žiadne jablčné semenáče mi záhradu nezaplevelia, narozdiel od výmladkov rynglón a sliviek, na ktoré ani kosačka nestačí...wink

Skúsim nájsť nejaké zahnívajúce jablká, čo boli cez zimu vonku a vysiať z nich semienka do skleníka. Ako dlho trvá klíčenie semienok jabloní?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 5.4.2019 8:48

pan Vyslouzil, podoba sa nieco na fotke na jablonovy semenac? 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.4.2019 10:01

Jistě, všechno jsou to semenáčky jabloně. Nebo tak aspoň vypadají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
TomNR - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (356) - 167.218 (?), 5.4.2019 10:35

dakujem, potesili ste ma.

chcem si rozmnozit odchadzajucu zltoplodu jablon "ex-heliodor", tak som vysial jej jadierka (afinita k vlastnemu semenacu by mala byt vyborna), nie je to skolka, je na trvalom stanovisti.

aky je dalsi postup? v nablizsej dobe hlavne zalievat a dalej?

v lete ockovat alebo po par rokoch navrublovat?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 20.52 (?), 5.4.2019 11:04

Do leta pravdepodobne nestihnú dorásť do potrebných rozmerov. Moje semenáče z minuloročného výsevu sú teraz po reze vysoké 20-30 cm a majú priemer 4-5 mm. Vrúbľovať plánujem budúci rok kopuláciou.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Peter.pe - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (199) - 220.164 (?), 5.4.2019 21:07

Chapem to dobre? Si minulorocne semenaciky zakratil na 20cm, aby si podporil rast? Prosim ta ako to je, ak sa mi podarilo navrublovat minuly rok tenucky vrublik na podpnik mm106 a narastol za rok 50cm, treba ho zakratit alebo cakat a nechat ho rastat a az potom v pozadovanej vyske zakratit?

Vdaka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 5.4.2019 21:36

Presne tak, potrebujem, aby ešte zosilneli, najmä do hrúbky. Ťažko sa mi vrúbľuje, keď sa mi drevo ohýba v ruke. Ideálne, ak by mali v mieste vrúbľovania hrúbku ceruzky. Ja by som ho zakrátil, aby si získal plnohodnotný špičiak dlhý aspoň 120 cm. Z neho si potom môžeš zapestovať korunu v požadovanej výške.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z H - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (690) - 112.187 (?), 5.4.2019 11:22

Určitě bych počkal na příští předjaří, a ty, které budou mít vhodný průměr, narouboval angl.kopulací (výhony rostou z roubu lépe než z oček po očkování). Pokud budou slabší, pak počkat do druhého předjaří a roubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 5.4.2019 21:20

Takto u nás vypadá povrch loňského kompostu, kam jsem vyvážel výlisky z moštování. Tisíce semenáčků. Zato truhlík s vysetými pečlivě stratifikovanými jadérky zatím trapně mlčí. Příroda si z nás někdy dělá srandu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Marek-TT - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (682) - 235.1 (?), 5.4.2019 21:40

Robil som to podobne, akurát výlisky išli nie do kompostu, ale rovno na zem a na jeseň som ich jemne zapracoval do zeme. Väčšina z nich aj tak skončí ako zelené hnojenie, keďže ich nemám kde škôlkovať. Mám posadené aj v miskách, tie majú ešte o čosi väčší náskok, lebo sú v skleníku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kamo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (430) - 226.165 (?), 6.4.2019 21:08

Marek, paráda yes nejaký by sa mi určite hodil smiley potrebujem zachrániť staré odrody na záhrade a nemám to kde naštepiť... v r.2017 som z jedného stromu jablone, ktorý bol prasknutý a začal behom leta vysychať som vtedy odobral 4 vrúble biednej kvality a naštepil na susednú jabloň. Jeden sa ujal a aj teraz už raší, ale celý konár už takisto odumiera, tak asi už tú odrodu nezachránim. Po zemi býva kopu jabĺk, ale žiadne jablčné semenáče mi záhradu nezaplevelia, narozdiel od výmladkov rynglón a sliviek, na ktoré ani kosačka nestačí...wink

Skúsim nájsť nejaké zahnívajúce jablká, čo boli cez zimu vonku a vysiať z nich semienka do skleníka. Ako dlho trvá klíčenie semienok jabloní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika