Čím preštepiť Spartan



host - 59.254 (?)
5.12.2012 15:01

No, já bych byl opatrný. Myslím, že důvod, proč se tato odrůda v podmínkách Opavska, dle slov jiných velmi kvalitní, nerozšířila i do jiných oblastí, je nasnadě - jinde nejspíše nedosahuje svých chuťových kvalit.

Setkal jsem se s ní na několika místech za hranicí Opavska (tj. Bruntálsko) a člověk, který je dlouholetým pěstitelem této odrůdy a jejím velkým milovníkem, byl sám velice nemile překvapen, jak brakovité a nechutné plody tato odrůda může mít. Ano, bylo to v podmínkách více než extenzivních (např. Bílčice - 550mnm), ale jiné odrůdy v téže podmínkách (např. Šampion) byly taky brakovité (drobné, strupaté, popraskané), ale chutné.

Časem ji možná též vyzkouším, ale radši na JZ svazích Šternberska (380mnm), zvedajících se z Hané. Zdraví Mittwoch

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 4.12.2012 13:06

Chuti Spartanu lze stěžíco vyčíst, při sklizni jablka nevadnou. Citlivost ke strupovitosti je sice v dnešní době handicap, ale u výjimečných odrůd ji lze akceptovat (Rubín), navíc to lze zvládnout.  Největší slabinu vidím ve zdrobňování plodů

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 4.12.2012 19:37

Mně vadila také silnější slupka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 4.12.2012 19:59

Ano, silnější slupka trochu vadí při jídle. Na druhé straně snižuje odpar vody a hlavně usnadňuje manipulaci a přepravu jablek, které se méně otlačují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 0.8 (?), 4.12.2012 20:52

Jo, když je dobrý rok, tak je Spartan vynikající.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 5.12.2012 2:58

Letos u mě spartan dosáhl pozoruhodné chuťové jakosti. V době jeho ideální zralosti jsem si řek, sákryš to je dobré jablko. Problém vidím v tom, že ne vždy je jeho jakost taková, v tom že ono šťavnaté stadium je poměrně velice krátké, jakkoliv Spartany vydrží ve sklepě až třeba do března. Strupovitost u mě na Opavsku zás. problém není, zmenšování plodů taky ne, pokavad je opravdu velká násada, dělám probírku. Ano na zahradách vídám stromy s ovocem brakovitým, ale to je způsobeno nezvládnutým řezem. Spartan musím podobně jako třeba Šampion častěji zmlazovat pro udržení dostatečných přírůstků, každých pár let lehce zmladím, vždy na připravenou mladší odnož. Kdybych měl porovnat Spartan s opavskou odrůdou Major, jejíž jsem fanatickým příznivcem, konstatuji že strupovitostí trpí oba stejně, plodnost je u obou pravidelná, chuť je u majoru rovněž dosti sladká, ale více osvěživá s hroznovým aroma, skladovatelnost výrazně lepší, slupka tenká, neobtěžuje. Pro mě Major jasná jednička...

          Ing.Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10128) - 70.240 (?), 5.12.2012 10:26

Pan Fidla zde zmínil odrůdu Major, tak jen pár řádků pro přiblížení.

MAJOR. Krajová odrůda, rozšířená na Ostravsku. Plody jsou středně velké, ploše kulovité. Barvu mají žlutou, s hnědočerveným líčkem. Dužnina je nažloutlá, pevná, křehká, chuti sladce navinulé, dobré až velmi dobré. Sklízejí se začátkem řijna, konzumně dozrávají v lednu, vydrží do dubna i déle. Stromy rostou středně bujně, plodí dosti záhy, uspokojivě. Jsou odolné proti mrazu. Náchylnost ke strupovitosti je silná, k padlí střední.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 5.12.2012 11:15

Je to tak jak Petr píše, jen konzumní dobu zmíněnou ve starých pomologiích musí brát člověk s rezervou. Mi Major nejvíce šmakuje od půlky října, kdy červivé plody už jsou výtečně vyzrálé s mimořádnou šťavnatostí. Chuť je až medová, pěstoval jsem i Golden, ale ten se ve většině let nedal jakostí ani přirovnat. Pravda bylo pár let, kdy i Golden byl výtečný. Pravý původ Majoru není Ostravsko ani Opavsko, ale Anglie- v místních pomologiích jsem ji našel- na Opvasko se dostala ve 20. letech 20. století, kdy rouby dovezl z Anglie tehdejší šlechtic ze zámku v Kyjovicích, odkud se šířila do okolí...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18312) - 92.38 (?), 5.12.2012 11:19

Odrůdu Major jsem nikdy neokusil a pokud, tak nevědomky. Soudím, že nadprůměrná citlivost ke strupovitosti je důvodem, proč se nerozšířila víc. I tak by, myslím, stála za dúkladnější odzkoušení. Chutných, dobře skladovatelných a mrazuodolných odrůd není nadbytek. Navíc se mi zdá, že jak začínají převažovat v zahradách rezistenty (i když se občas jejich rezistence prolomí), tak i ty citlivé trpí o něco méně. Je to vcelku logické, ubývá zdrojů infekce.
   Dá-li Ing. Fidla na sebe kontakt a věnuje-li roub, rád odrůdu vyzkouším v podmínkách Svitavska.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 59.254 (?), 5.12.2012 15:01

No, já bych byl opatrný. Myslím, že důvod, proč se tato odrůda v podmínkách Opavska, dle slov jiných velmi kvalitní, nerozšířila i do jiných oblastí, je nasnadě - jinde nejspíše nedosahuje svých chuťových kvalit.

Setkal jsem se s ní na několika místech za hranicí Opavska (tj. Bruntálsko) a člověk, který je dlouholetým pěstitelem této odrůdy a jejím velkým milovníkem, byl sám velice nemile překvapen, jak brakovité a nechutné plody tato odrůda může mít. Ano, bylo to v podmínkách více než extenzivních (např. Bílčice - 550mnm), ale jiné odrůdy v téže podmínkách (např. Šampion) byly taky brakovité (drobné, strupaté, popraskané), ale chutné.

Časem ji možná též vyzkouším, ale radši na JZ svazích Šternberska (380mnm), zvedajících se z Hané. Zdraví Mittwoch

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 78.10 (?), 7.12.2012 20:32

Mittwochovi úvahy znějí samozřejmě logicky, problém je že na rozšířenost určité odrůdy se nedá logika vždy uplatnit. Už jsem o tom psal, v každé zahradě je Idared, Spartan, Šampion. Dalo by se z toho usuzovat, že jsou to odrůdy nejlepší a nejvhodnější, všichni přitom známe nectnosti těchhle odrůd. Je mnoho odrůd, které jsou zapomenuté a které člověka po jejich ochutnání svou originální chutí takř. dostanou. Naposled mě takhle dostala prastará Muškátová reneta, plody byly krásné, bez kazů, chuťově vynikající, jenže kdo z nás ji na zahradě má?

Ale zpět k Majoru. Přestože se píše že je vhodný do vyšších poloh, stromy, které jsem viděl na Bruntálsku mě přesvědčují o opaku. To byl opravdový brak. Problém může být i v tom že Major má tu vlastnost, že plody začnou v době přestárnutí stromu velice rychle brakovatět. Tady na Opavsku je Major stále poměrně častý v zahradácg a alejích, ale na neudržovaných stromech bez mladých větví jsou plody malé a nedosahují pravé chuti. Na mých stromech, které čas od času lehce zmladím mívám plody běžně kolem 200g. Je to hodně o péči, jen u příkladně udržovaných stromů může odrůda ukázat co v ní je... Příkladně udržovaný strom nevnímám ovšem jako strom, který se každoročně řeže, ale jako strom, který řezem usměrním tak, že do jakékoliv jeho části se dostane přibližně stejně energie... když tohohle docílím, mohu nějaký čas nechat strom svému vývoji...

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika