Čím preštepiť Spartan



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?)
4.12.2012 12:17

Ani náhodou můj fotoaparát neumí správně zachytit ten nádherný odstín červené barvy u nejvýznamnějšího a nejslavnějšího křížence odrůdy Mac Intosh - odrůdy SPARTAN.  Známým udržovatelem chuťově vyjímečných Mac Intoshových odrůd je pan Vlastimil Polehla.

Spartan
Spartan
Spartan
Spartan
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 196.151 (?), 9.11.2012 10:58, zobrazeno: 20880x

Mám asi 10-12 ročný strom Spartan s ktorého som nemal doteraz žiadnu úrodu, prípadne iba minimálnu. Rodí málo jablká sú veľké ale takmer všetky opadnú ešte pred dozretím napriek tomu že nejavia známky poškodenia alebo červivosti. Majú krátku stopku a doslava sa sami odtlačia od konára. Chcel by som ho preštepiť na nejakú zimnú alebo neskorú zimnú odrodu. Som v teplej oblasti cca 120 m n.m. Aké odrody najlepšie rezistentné by ste mi odporučili?  Vopred ďakujem za rady.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 41.143 (?), 9.11.2012 15:25

V první řadě vyřešte opylování. Očividně máte problémy s opylováním. To že vám opadávají zdravá jablka, může způsobovat nevhodná poloha, jelikož jste v teplej oblasti, tak jabloň trpí suchem. Jabloň má ráda vlhkost jak vzdušní,  tak půdní.

Miloš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
sadař vlada - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (152) - 20.240 (?), 9.11.2012 20:27

Zdravim

Pokud nadále trváte na přeroubování Spartanu  tak si nechte alespoň 1 kosterní větev Spartan a ostatní klidně přeroubujte, ale musím Vás ujistit, že to trvá od přijetí roubu než se plně zapojí do koruny a zaplodí je dost dlouhá doba a to nemluvím o náročném udržovacím řezu s krocením vlků.Vaše oblast je pro Spartan úplně idealní. Tato odrůda se nesmí silně zakracovat a koruna musí být hodně světlá a vzdušná Já mám v sadu 40 leté Spartany na A2 a plodí bez problémů, plody jsou nahloučené a vůbec nepadají. Mě Váš popis chování Vašeho Spartanu vůbec na Spartana nesedí. V létě v období sucha a trop. veder musíte jabloně zalít jinak je to také důvod propadu. Je možné, že místo Spartanu máte jeho matku Mc.Intosh na kterou je Spartan úplně podobný, ale Intosh je podzimní a má opady plodů. Bylo by dobré kdyby jste uvedl na jaké podnoži stromek máte.  Z rezistentů se u Vás uplatní hlavně ty pozdně zimní a náročnější na teploty. (Biogolden, Goldstár, Topaz, Heliodor, Topaz red,) z klasických odrůd Fuji, Mutsu, Gala a její barevné mutace, Jonagold, Golden D., Starkrimson, Idared a jako raritu Granny Smith. Mnohem rychlejší je si pořídit nový stromek, který zaplodí už 4 rokem. Lepší bude už kvůli opylení a času nechate Spartana se vyvíjet přirozenným způsobem s pouze lehkým udržovacím řezem a někde poblíž něho vysadite stromek jinné odrůdy.

sadař vlada

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 196.151 (?), 10.11.2012 13:40

Tene vedľa Spartana cca 5m je Idared a Granny Smith, cca 10m Gloster + 1 odroda ktorej názov nepoznám ale rodí na koncoch konárikov ako Rubín. Ďo cca 60 m sa ešte nachádza Ontario, Fuji, Šampion, Luna, G.Delicious a asi 3 ročný RedTopaz (zatiaľ bez úrody) a 3 ročný Jonagored (tento rok priniesol prvú úrodu 8 jabĺk). Typ podpníka nepoznám, strom som kúpil v škôlke a rastie pomerne bujne, mal by to byť Spartan keď to porovnám so susedovým 25-30 ročným Spartanom sú to tie isté jablká ale nie som odborník na posudzovanie odrod. Stromy polievam takmer pravidelne, zároveň sem tam pridám do vody aj hnojivo tento rok som používal Kristalon.  Nemyslím že opad spôsobuje sucho robí mi to iba tento strom, z ostatných stromov mi opadávajú iba poškodené jablká (hmyz, červivosť, hniloba), tu opadávajú aj úplne zdravé . Kým ostatné odrody majú dlhšie stopky a jablká visia ďalej od konára u tohto sú jablká doslova "prilepené" ku konáru a vôbec sa nehýbu, na niektorých opadnutých jablkách je doslova ryha po konáriku. Škoda že som to nenafotil.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Pavel Skála - (15) - 170.26 (?), 3.12.2012 0:02

Je to opravdu škoda, že nemáte fotku. Nemáte k vyfocení alespoň uskladněné jablko? Já mám dojem, že se vůbec nejedná o Spartan. Jeho jeden znak je výrazné ojínění slupky a trvanlivost. Jablka ponechaná na stromě a sklízená v říjnu jsou ke konzumu do Vánoc. Naopak podtrzená - sklízená v září - vydrží do března v dobré chuťové kondici. Písecko, u vás bude ten poměr jiný.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 196.151 (?), 3.12.2012 9:04

Rozhodol som sa že stromu dám ešte jednu šancu, pokiaľ sa bude situácia opakovať urobím fotky a určite ich tu zverejním. Ďkujem zatiľ všetkým za reakcie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Pavel Skála - (15) - 170.26 (?), 9.12.2012 21:44

Buďte tak hodný a udělejte ještě teď fotku samotné koruny vašeho Spartanu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 213.126 (?), 3.12.2012 11:15

Tak už vím kde dělám chybu, češu Spartana vždy v říjnu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 3.12.2012 11:34

Pokud bych zde Spartana otrhal až v řijnu, tak bych musel sníst co nedříve, jinak by brzo zmoučnatěl. Protože zde nemám žádnou jinou Mac Intoshovskou odrůdu, tak jsem za Spartana vděčný. Je rozhodně plnější a aromatičtější, než např. ta Vysočina. Ovšem méně výrazná a více navinulá Vysočina může zase naopak někomu vyhovovat více. Chuť je jaksi méně sytě aromaticky nasládlá a více svěží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10138) - 70.240 (?), 4.12.2012 12:17

Ani náhodou můj fotoaparát neumí správně zachytit ten nádherný odstín červené barvy u nejvýznamnějšího a nejslavnějšího křížence odrůdy Mac Intosh - odrůdy SPARTAN.  Známým udržovatelem chuťově vyjímečných Mac Intoshových odrůd je pan Vlastimil Polehla.

Spartan
Spartan
Spartan
Spartan
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Kouří do místnosti29.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.5.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika