Boskopské (koženáč) a boskopské červené



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?)
16.7.2017 9:35

Střídavou plodnost nevnímám jako nevýhodu.  Úhrnná plodnost bývá stejná, jen je na stromě jednou za 2 roky dvojnásobné množství jablek. Lépe a rychleji se sklidí 1q jablek z jednoho stromu než ze 2 stromů. Taky trvanlivost je vyšší a nejsou problémy s hořkou půihovitostí jako při každoroční průměrné násadě. A co je nejdůležitější, alternující odrůda je v plodném roce při takové síle, že obvykle zaplodí i kdyby na jaře zmrzlé trakaře padaly. A to je ve špatných letech k nezaplacení.
    Na Boskoopském mi vadí jediná věc. Vyžaduje opravdu vlhký sklep (a ten já nemám), jinak vadne.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 157.239 (?), 15.7.2017 11:44

Haló-pane! Ty hrušky na f.2 jsou na jabloni přištěpené, nebo jen tak divoce visí od vedlecool? Se zájmem, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.168 (?), 15.7.2017 11:51
SPCH: Dobrý postreh 😃. Tesne vedľa je hruška (Williamsova) a nerešpektuje hranice "personal intimity" Boskoopského. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 15.7.2017 12:21

Ono je to i na snimke 1, ale teprve 2 je nad slunce jasnější. Je to důkaz, že někde se klidně snesou různé malvice s rozdílnými kořeny aniž by docházelo na nože. Nejspíše proto, že rostou na území osvíceného monarchy I. H.wink! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 15.7.2017 19:45

Pane Ivane, na jaké podnoži Boskoopské máte? Projevuje se střídavá plodnost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.92 (?), 15.7.2017 20:57

Mám velmi starý strom, v místě je velmi špatná půda a část kořenů má zavalenou sutinami (už 70 let). První roky plodilo střídavě a pak jsem strom přihnojila asi 20 l Kristalonu a 4 roky byla obsypaná jablky, letos květy pomrzly. Každý rok dostává tak 1 kbelík rotoku hnojiva..

Jinak chuť určitě není kyselá. pro jídlo někdy vadí tužší slupka, ale na zpacování jsou výborné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.209 (?), 15.7.2017 21:20
Mikeš13: Hm, tak to môžem len hádať, pretože tento stromček som kúpil v renomovanej škôlke ako Gloster... A po prvej úrode bolo zrejmé že to Gloster asi nebude (za desiatky rokov čo záhradkárčim tak to bola jedna z dvoch zámien ktoré som zažil, stane sa...). Pár rokov mi trvalo, kým som zistil o akú odrodu ide, Boskoopské som predtým nepoznal. Dnes som tej zámene rád, nevymenil by som ho za nič. Podpník je pravdepodobne MM106. K tej rodivosti - áno, silne alternuje, ale neprekáža mi to (dalo by sa to ovplyvniť letným rezom a prihnojovaním), pretože sa ob-rok strieda s rovnako veľkým a tiež alternujúcim Jonagoredom. Z oboch býva úroda 8-10 bedničiek jabĺk, ak by rodili naraz tak by bol problém čo s úrodou (ten je ale aj tak, keďže mám ďalších vyše 30 odrôd jabloní). Boskoop mám rád o.i. aj preto, že takmer nepotrebuje prebierku, reguláciu násady si spraví sám. A kto tvrdí že Boskoopské je nechutné kyslé jablko, tak má buď rozštelované chuťové bunky, alebo ho nevie pestovať 😉. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 16.7.2017 6:56

Na Boskoopské také nedám dopustit. Vloni při velké úrodě jsem schválně vynechal letní řez - letos jsou oba stromy bez úrody, tak se příští rok k letnímu řezu opět vrátím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.7.2017 9:35

Střídavou plodnost nevnímám jako nevýhodu.  Úhrnná plodnost bývá stejná, jen je na stromě jednou za 2 roky dvojnásobné množství jablek. Lépe a rychleji se sklidí 1q jablek z jednoho stromu než ze 2 stromů. Taky trvanlivost je vyšší a nejsou problémy s hořkou půihovitostí jako při každoroční průměrné násadě. A co je nejdůležitější, alternující odrůda je v plodném roce při takové síle, že obvykle zaplodí i kdyby na jaře zmrzlé trakaře padaly. A to je ve špatných letech k nezaplacení.
    Na Boskoopském mi vadí jediná věc. Vyžaduje opravdu vlhký sklep (a ten já nemám), jinak vadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 16.7.2017 20:22

Mám docela problém dva stromy obrat, navíc dost plodů je brakovitých. Ideální by bylo, kdyby každý z těch dvou stromů plodil v jiném roce, ale jsou nějak vnitřně nastaveny, že (ne)plodí vždy spolu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.99 (?), 17.7.2017 11:21

Což o Boskoopy, ty se dají skladovat. Stejný problém jsem (neúspěšně) řešil před 40 lety s Průsvitným.  Jeden rok záplava ze 2 stromů, druhý rok nic. Dokonce jsem jeden rok otrhal všechny (!) květy. Do 2 let se v plodnosti zase seřadily. Řešení jediné. Jeden strom vykopat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika