Boskopské (koženáč) a boskopské červené



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.209 (?)
15.7.2017 21:20
Mikeš13: Hm, tak to môžem len hádať, pretože tento stromček som kúpil v renomovanej škôlke ako Gloster... A po prvej úrode bolo zrejmé že to Gloster asi nebude (za desiatky rokov čo záhradkárčim tak to bola jedna z dvoch zámien ktoré som zažil, stane sa...). Pár rokov mi trvalo, kým som zistil o akú odrodu ide, Boskoopské som predtým nepoznal. Dnes som tej zámene rád, nevymenil by som ho za nič. Podpník je pravdepodobne MM106. K tej rodivosti - áno, silne alternuje, ale neprekáža mi to (dalo by sa to ovplyvniť letným rezom a prihnojovaním), pretože sa ob-rok strieda s rovnako veľkým a tiež alternujúcim Jonagoredom. Z oboch býva úroda 8-10 bedničiek jabĺk, ak by rodili naraz tak by bol problém čo s úrodou (ten je ale aj tak, keďže mám ďalších vyše 30 odrôd jabloní). Boskoop mám rád o.i. aj preto, že takmer nepotrebuje prebierku, reguláciu násady si spraví sám. A kto tvrdí že Boskoopské je nechutné kyslé jablko, tak má buď rozštelované chuťové bunky, alebo ho nevie pestovať 😉. IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                  
host - 157.239 (?), 15.7.2017 11:44

Haló-pane! Ty hrušky na f.2 jsou na jabloni přištěpené, nebo jen tak divoce visí od vedlecool? Se zájmem, SPCH.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.168 (?), 15.7.2017 11:51
SPCH: Dobrý postreh 😃. Tesne vedľa je hruška (Williamsova) a nerešpektuje hranice "personal intimity" Boskoopského. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 15.7.2017 12:21

Ono je to i na snimke 1, ale teprve 2 je nad slunce jasnější. Je to důkaz, že někde se klidně snesou různé malvice s rozdílnými kořeny aniž by docházelo na nože. Nejspíše proto, že rostou na území osvíceného monarchy I. H.wink! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 15.7.2017 19:45

Pane Ivane, na jaké podnoži Boskoopské máte? Projevuje se střídavá plodnost?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 36.92 (?), 15.7.2017 20:57

Mám velmi starý strom, v místě je velmi špatná půda a část kořenů má zavalenou sutinami (už 70 let). První roky plodilo střídavě a pak jsem strom přihnojila asi 20 l Kristalonu a 4 roky byla obsypaná jablky, letos květy pomrzly. Každý rok dostává tak 1 kbelík rotoku hnojiva..

Jinak chuť určitě není kyselá. pro jídlo někdy vadí tužší slupka, ale na zpacování jsou výborné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.209 (?), 15.7.2017 21:20
Mikeš13: Hm, tak to môžem len hádať, pretože tento stromček som kúpil v renomovanej škôlke ako Gloster... A po prvej úrode bolo zrejmé že to Gloster asi nebude (za desiatky rokov čo záhradkárčim tak to bola jedna z dvoch zámien ktoré som zažil, stane sa...). Pár rokov mi trvalo, kým som zistil o akú odrodu ide, Boskoopské som predtým nepoznal. Dnes som tej zámene rád, nevymenil by som ho za nič. Podpník je pravdepodobne MM106. K tej rodivosti - áno, silne alternuje, ale neprekáža mi to (dalo by sa to ovplyvniť letným rezom a prihnojovaním), pretože sa ob-rok strieda s rovnako veľkým a tiež alternujúcim Jonagoredom. Z oboch býva úroda 8-10 bedničiek jabĺk, ak by rodili naraz tak by bol problém čo s úrodou (ten je ale aj tak, keďže mám ďalších vyše 30 odrôd jabloní). Boskoop mám rád o.i. aj preto, že takmer nepotrebuje prebierku, reguláciu násady si spraví sám. A kto tvrdí že Boskoopské je nechutné kyslé jablko, tak má buď rozštelované chuťové bunky, alebo ho nevie pestovať 😉. IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 16.7.2017 6:56

Na Boskoopské také nedám dopustit. Vloni při velké úrodě jsem schválně vynechal letní řez - letos jsou oba stromy bez úrody, tak se příští rok k letnímu řezu opět vrátím.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 16.7.2017 9:35

Střídavou plodnost nevnímám jako nevýhodu.  Úhrnná plodnost bývá stejná, jen je na stromě jednou za 2 roky dvojnásobné množství jablek. Lépe a rychleji se sklidí 1q jablek z jednoho stromu než ze 2 stromů. Taky trvanlivost je vyšší a nejsou problémy s hořkou půihovitostí jako při každoroční průměrné násadě. A co je nejdůležitější, alternující odrůda je v plodném roce při takové síle, že obvykle zaplodí i kdyby na jaře zmrzlé trakaře padaly. A to je ve špatných letech k nezaplacení.
    Na Boskoopském mi vadí jediná věc. Vyžaduje opravdu vlhký sklep (a ten já nemám), jinak vadne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 83.84 (?), 16.7.2017 20:22

Mám docela problém dva stromy obrat, navíc dost plodů je brakovitých. Ideální by bylo, kdyby každý z těch dvou stromů plodil v jiném roce, ale jsou nějak vnitřně nastaveny, že (ne)plodí vždy spolu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.99 (?), 17.7.2017 11:21

Což o Boskoopy, ty se dají skladovat. Stejný problém jsem (neúspěšně) řešil před 40 lety s Průsvitným.  Jeden rok záplava ze 2 stromů, druhý rok nic. Dokonce jsem jeden rok otrhal všechny (!) květy. Do 2 let se v plodnosti zase seřadily. Řešení jediné. Jeden strom vykopat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika