Beni Shogun



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
host - 218.206 (?) 
6.10.2021 14:38

Neviem, či Fuji a jeho klony sú vhodné do regiónu Kysúc. Je to navyše asi najnáročnejšia sorta jabloní a treba sa s touto sortou vyslovene piplať. Tieto stromčeky rady rastú, ale rodiť sa im nechce (ak to porovnáme povädzme s Galou). Ak ten stromček pichnete do zeme a budete vedmo očakávať úrodu, môžete ostať sklamaný, že budete mať akurát nádherný solitér s 5-10 jablkami. A to poznám polepetkov ktorý majú 5-20 jabĺk raz za 2 roky a stromy rostúce do blba o 106. Možno iná sorta sa dá, ale fuji chyby a amaterinu neodpúšťa. 

PS: môžem potvrdiť na vlastnej koži, že Beni Shogun je to náročná jabloň. Ale tá chuť - nebíčko v papuľke. Sladučké a ozaj ananásovo tropické. Ale pestujem to v nadmorskej výške 330 m.n.m a južnej strane s celodenným prísunom slnka. 

Aby ste pri nevhodnej polohe nemal miesto tropickej chuti, iba obyčajnú síce sladkú ale travitú chuť. Skúšal som Fudžiny kupené zo slovenských sadov, ale skutočná delikátny chuť nebola podmienkou každého jablka. Niekde v náznakoch inde vôbec. Preto dobre zvážte, či Vám práca okolo Fuji B-S stojí za to.                  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.13 (?), 5.11.2018 21:37
Janči: V Klívii Rusovce zvykli mať klon Fuji Zhen Aztec. Je to jeden z najkrajšie sfarbených klonov Fuji, plody sú sýtočervené. Chuťovo medzi klonmi nie sú podľa mňa signifikantné rozdiely. Nepozeral som sa či ho majú aj aktuálne, ak áno tak by som sa na Vašom mieste nebránil ani podpníku M9 - Fuji rastie dosť bujne. Ja mám napr. Florinu na M9 z ktorej oberám 10 debničiek jabĺk... IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 91.159 (?), 6.11.2018 16:53

Dobrý deň, Ja vyhľadávam podpníky MM106 prípadne M7, MM111 iba z dôvodu pevného koreňového systému.  S m9 a m26 mám zlé skúsenosti hlavne z dôvodu stability javloní v pôde. Pred niekoľkými rokmi mi nejaké hlodavce zničili vedľa seba stojace niekoľkoročné stromčeky odrody FUJI a LUNA na M9, ostatné jablone na MM106 naokolo prosperujú doteraz, myslím že som to písal aj na tomto fóre doložil i foto. Mutsu na M26 sa mi vyvrátila aj s úrodou po dažďoch cca pred 15 rokmi. Pomerne hrubý kmeň ale iba niekoľko hrubších koreňov cca 20-30 cm hlboko, vyzeralo to ako keď vytiahnete z mokrej pôdy burinu. Rovnako mám pomerne dosť nahnutý Gloster zachraňoval som ho podperami ihneď ako som zistil že sa začína naklánať (veľká úroda). Neviem či je to iba zhoda náhod ale s inými podpníkmi sa mi niečo podobné nikdy nestalo. Taký Idared alebo Granny Smith v mojej záhrade na podpníkoch MM106 aj pri úrode cca 100 kg jabĺk (10 štandardných plastových bedničiek po 2 rady jabĺk nad sebou) udrží pri zbere bez problémov aj moju váhu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 8.11.2018 20:13

Pane Janči pokud nejste ochoten pečovat o jabloně na M9 a moderním tvaru pěstování pak Vám opravdu nezbývá než čekat a doufat na MM106.Je to Vaše volba a nemíním to rozporovat.Já se za svou péči nestydím je to cesta ke kvalitě.

Jedno mě však věřte a na tom bazíruju.Fuji Beni Shogun se klidí o 2÷3 týdny dříve než základní Fuji.Moje pětiletá sklizeň této odrůdy potvrzuje zahraníční tvrzení.Je to tak.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 14.10.2019 21:26

Beni Shogun - 2019 - štíhlé vřeteno

Letos skvěle vybarvená a držitelem práv prezentována v chuti jako příchuť exotického ovoce.Jen dodám, velmi plodná, nesmí se podtrhnout jinak ztrácí na vynikající chuti.Trvanlivost na výši jako všechny klony Fuji.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.117 (?), 15.10.2019 7:50
Možno len súhlasiť, Fuji (bez ohľadu na to aký klon) je vynikajúca odroda, etablovaná u veľkopestovateľov, ale vhodná aj do záhrad hobíkov. Ja mám klasické Fuji na MM106, vyšší tvar a tým pádom je aj úroda väčšia. Pri mohutnejších tvaroch je potrebné dbať na vzdušnosť koruny - plody z jej zatienených častí sa nedostatočne vyfarbia a sú menej kvalitné. Na fotkách (nie sú z jednej sezóny) vidno, že aj klasické Fuji sa dokáže celkom pekne vyfarbiť, ak majú plody potrebnú dávku slnka. Okrem vyvarovania sa príliš hustej koruny by som ešte upozornil na veľký význam prebierky (aj ako prevencie alternácie plodnosti) a nutnosť štandardnej fungicídnej ochrany. Z hľadiska chuti a dĺžky skladovania patrí Fuji bezpochyby k špičke medzi jabloňami. Navyše doma dopestované Fuji, ponechané potrebný čas na strome, väčšinou o triedu prekonáva jablká kupované v obchode. IH








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 94.198 (?), 15.10.2019 11:26

Dobrý deň, p. Hlavatý potreboval by som poradiť kedy vo Vašich končinách zberáte nasledujúce odrody Fuji Beni Shogun, Fuji Zhen Azhtec, Granny Smith a Shalimar. Viem že sa to každým rokom mení podľa počasia a podľa toho aké má kto klimatické podmienky a.p. ale myslím že u nás pri Nitre nebude oproti Vám zásadný rozdiel.  Mám prvú úrodu Shalimaru ale jablko pôsobí ešte ako nedozreté aj keď už sú celočervené a sú dosť tvrdé. Ďakujem. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.60 (?), 15.10.2019 18:02
94.198: V okolí Nitry máte ideálne podmienky pre pestovanie jabloní. Čo sa týka Fuji, tak nemám jeho klony Beni Shogun ani Zhen Aztec, mám klasické, pôvodné Fuji. Oberám ho väčšinou koncom septembra, alebo v prvej polovici októbra. Granny Smith je jedna z najneskorších odrôd, oberanie je väčšinou v druhej polovici až koncom októbra, resp. až začiatkom novembra. V čase oberačkovej zrelosti niektoré plody získajú hnedasté 'líčko'. Čo sa týka Shalimaru, tu Vás asi nepoteším. Pestoval som ho (pridávam nostalgické fotky - bolo to naozaj veľmi pekné jablko). Plody odrody Shalimar sú odolné chorobám, vizuálne pekné, dlho skladovateľné... akurát tiež chuťovo silne podpriemerné. Spomedzi krížencov Topaz x Golden Del. (Sirius, Luna, Heliodor, Shalimar) jednoznačne najslabšia odroda. Už som ho vykopal a nahradil inou odrodou, Shalimar bol slepou uličkou a sklamaním. Tiež je to veľmi neskorá odroda, oberajte až úplne červeno vyfarbené plody, u mňa to bolo v druhej polovici októbra. Vhodné je skúsiť ako ľahko/ťažko ide od plodonoša a riadiť sa podľa toho. Kiež by Vám Shalimar chutil. Mne teda ani náhodou nie. IH




Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 241.127 (?), 15.10.2019 20:41

Ďakujem za odpoveď, minulý rok som mal iba pár plodov v podstate z prvej úrody tak som to tak bral že sa ešte chuť Shalimaru ukáže v nasleduúcich rokoch. Tento rok zarodil aj napriek tomu že som pri prebierke obral cca 60-70 percent nasadených plodov tak teraz vidím že to bolo málo, jabĺk je nadmerné množstvo tak sú trošku menšie ako som očakával. Beni Shogun z cca 12 plodov sa jesene dožili presne 3 kusy už sú v komore tieto sú prezmenu nadmerne veľké. Komplet na strome je ešte Zhen Azhtec tam sa mi stalo to ité čo so Shalimarom - ponechal som zbytočne veľa plodov aj keď to tak pri prebierke nevyzeralo, ale sú cca strednej veľkosti bez samoopadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mičurin II - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1597) - 165.146 (?), 16.10.2020 13:14

Beni Shogun - 2020 - štíhlé vřeteno

Letos slušná úroda.Trošku jsem jich nechal neúmyslně víc po jarní probírce.Snad to nebude mít vliv na příští úrodu.Stromek je v dobré kondici tak to snad zvládne.Zapěstování štíhlého vřetene je již finální.Nádherně se udržují tyto pěstitelské tvary.

Zahradě zdar - Mičurin II (470 m)













Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika