Banánové jablko?



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host 
17.10.2005 23:43, zobrazeno: 91692x

Dobrý den. Před pár lety mi známá dala pár jablíček - prý jsou to banánová.Byly světle žlutozelené, středně velké a opravdu chutnaly a hlavně voněly po banánech. Teď jsem se konečně dočkala zahrádky, tak bych je ráda pěstovala. Nevíte někdo, co to je za odrůdu a kde ji sehnat?
Další odrůda, co by mě zajímala, jsou malináče. Kdysi jsme je měli na chatě. Dají se ještě sehnat? Děkuji za odpověď. R. Hofmannová

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
trijabka - (9), 1.2.2006 23:04
Jsou známy starší odrůdy Banánové zimní, Malinové hornokrajské a Malinové holovouské, žádná z nich už se ve školkách nemnoží. Zkuste najít někoho, kdo je ještě pěstuje na zahrádce, a požádat ho o rouby. Nejlépe se domluvíte na nějaké místní zahrádářské výstavě.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 34.130 (?), 25.6.2006 21:47
Malinové může být ještě Červený podzimní kalvil.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 66.119 (?), 25.7.2006 19:43
Již více než hodinu prohledávám webové stránky pátraje po jakékoliv zmínce o "banánovém" jablku. Tchán jej před asi 20 lety  pěstoval také, ale pamatuji si, že odrůda měla určitý jednoslovný název. Pokud si někdo ještě vzpomene, napište. V té době měl na zahrádce také Bláhovo oranžové, vynikající Ontario a mnohá další. Děkuji pamětníkům za šátrání ve vzpomínkách.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 186.98 (?), 9.8.2006 14:40
Dobrý den, nejsem zrovna pamětník, ale mohu Vás odkázat na zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně, kde je řada zajímavých lidiček, kteří už roky staré, krajové a místní odrůdy zkoumají, nebo na  šlěchtitelskou stanici v Holovousech, která se množením starých a krajových odrůd ovocných dřevin zabývá (1 strom asi 250,- Kč). Malinové holovouské určitě budou mít :-)), a myslím, že Banánové zimní také.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 24.73 (?), 13.8.2006 11:43
Pokud Vám v Brně nepomohou vzhledem k prázdninám,zkuste Ovocnářskou únii,nebo i zahrádkářskou organizaci v místě bydliště.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 1.251 (?), 29.8.2006 2:14
Mohla by to být místní krajová odrůda tady ze severní Moravy  Major.  Tato zimní jablka jsou sice na podzim tmavě zelená s tmavočerveným zabarvením, ale skladováním světlají až nakonec tak v březnu, dubnu jsou žlutá. Chuť je silně sladká jakoby medová, později slábne a může ty banány připomínat.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 29.8.2006 12:26
Já osobně vyhledávání a pěstování starých odrůd moc nedoporučuji. Jejich obliba a chvála od starých ovocnářů obvakle spočívá v tom, že je pamatují z mládí, kdy "všechno chutnalo sladce". Banánové zimní jsem dřívě pěstoval a nikterak mě plody nenadchly. Nevýrazný vzhled, průměrná chuť, velký jádřinec, strupovitost. Po banánech voněly jen v mimořádně teplých letech. Dnešní nároky na chuť a zejména vzhled a velikost plodů jsou úplně jiné, vesměs deformované supermarketovou kuturou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 1.251 (?), 30.8.2006 3:14
Mně zase připadá, že všechny dnešní odrůdy chutnají velice stejně. vyvážený poměr sladkosti a kyseliny a k tomu měkká dužina s minimem vlákniny. Staré odrůdy chutnají mnohem rozdílněji a navíc jejich dužina je většinou houževnatější, v dnešní době, kdy se cení vliv vlákniny, působí v tom směru pravděpodobně mnohem účinněji.  Třeba onen Major je velice sladká odrůda, je sladší než Zlatý  delicius uzrálý na slunci v teplé oblasti. Třeba takový Krasokvět nebo z úplně starých odrůd Hedvábné pozděkvětné  jsou jablka zase silně kyselá.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 215.8 (?), 30.8.2006 10:12
Souhlas. Žádné supermarketové jablko nevoní třeba jako Grávštýnské nebo nechutná jako Čistecké nebo Coxova reneta, o jablkách nakyslých, které jsou ideální na moučníky, ani nemluvím. Jablka supermarketové kvality si za pár korun koupím v obchodě a nemusím se namáhat s jejich pěstováním a skladováním. Ale dovolím si poopravit jeden v české pomologii tradovaný omyl. Jde o Hedvábné pozděkvěté - to je podzimní odrůda, celkem fádní chuti. Ale ještě se někde najde vzhledově velmi podobná odrůda - Hedvábné bílé zimní, které kvete spolu s ostatními ( ne výrazně později), je zimní, velmi dobře skladovatelné a skutečně až do jara "krutě" kyselé. Německá pomologická literatura (i některá starší česká) ty dvě odrůdy odlišuje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika