(Báječná) Bláhova oranžová reneta



host - 22.251 (?)
2.4.2013 20:31

Dobrý den, mám prosbu, je pár bláznů v naší zemi (já také) kteří si roubují staré odrůdy. Než pokácíte, vezměte rouby, nabídněte je a pak s dobrým pocitem, že jste zachoval odrůdu, můžete kácet. Již několikrát jsem přišel pozdě a starý ovocný strom byl pryč. Škoda.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 24.9.2012 18:19

Tak to vypadá, že Bláhova oranžová reneta doputovala pouze k Milošovi. Před lety ji dokonce nabízeli v prodeji i tady, kde výběr stromků není a ani nikdy nebyl valný. Co se dá dělat. Informace, že se musí trhat co nejpozději mě moc nepotěšila a je zde patrný rozdíl od odrůdy Kid´s Orange, kde se plody s úspěchem podtrhávají. Ale zase na druhou stranu Kid´s Orange někdy už koncem ledna nebo v únoru ztrácí svoji příchuť, i když plody ve sklepě vydrží déle. Někdy ji ztrácí i dříve. To Bláhovky si ji podrží až do jara, jak jsem se mohl přesvědčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.9.2012 22:15

To je pravda, Kids se dá sklízet dříva s Bláhovkou se ve skladovatelnosti měřit nemůže, zejména v letech, kdy méně zaplodí. Zato má větší a atraktivnější plody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 31.3.2013 17:30

Nemohu tady vzpomínat na bohatou škálu starých odrůd, jako pan Fidla. Mám tady jen jedno "horko těžko" vypěstované na vzrostlejším roubu. Jablíčka to jsou bohužel jen drobná, zelená s červeným žíháním. Nemohou se zdaleka rovnat s rubínovými odrůdami, jak do vzhledu, velikosti i vybarvení. V tomto případě myslím na odrůdu Rubinstep. I když vypadají tak jak vypadají, tak mají svoji typickou nedostižnou příchuť Coxovy renety. Nevím, kde se to v tak drobných zelených plodech vlastně bere. Vůbec nelákají ke konzumu a přesto super chuť Cox.renety je tam. "Je tam", vážení přátelé, "je tam". Dužnina má i příjemnou konzistenci a je i teď osvěžující. Myslím si, že samotná Coxova reneta by mně tolik radosti nedopřála. Myslím tím její celkově vyšší nároky. A nevím, nevím jestli by udržela svoji chuť i u takové drobotiny, jako tady mám v podobě toho (báječného) Bláhova oranžového.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10084) - 70.240 (?), 2.4.2013 9:45

Tak vidím, že žádné nadšení pro Bláhovu oranžovou renetu u nikoho nevzbudím. Tak jedině, že bych ještě něco přihodil do placu. Třeba nějaké to přirovnáníčko. Jedno bych tady měl, ale je rize subjektivní. A to, že takový Rubinstep(plodům kterým se ještě zachovala pevnější dužnina), mně zdaleka tak nechutná, jako tyto drobné Bláhovky. A proč? Protože Bláhovky jsou mnohem svěžejší, více šťavnaté se super příchutí Cox.ren.. Tu svěžest dělá taky více kyselin, než má Rubinstep. Jak vidím tak obsah kyselin je důležitý pro konzumaci nejenom u jablek, ale i u švestek, meruněk a nakonec i u broskví je důležitý vyvážený poměr. Jak jsem psal, tak Bláhovo oranžové si na rozdíl od Coxovy renety, je schopno zachovat její příchuť i v horších polohách a proto mě mrzí, že jediný zdejší pěstitel této odrůdy, kterým je Miloš, chce tuto jablůňku pokácet, protože neprodukuje jablka požadované velikosti. crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.4.2013 12:44

Zatím holka ještě stojí (Bláhovka), ale má to opravdu nahnuté. Plody do v současnosti požadované velikosti nenarostou na polokmeni ani náhodou. Je to škoda, méně šťavnatá jablka se dobře suší a ostřeji sladká renetovitá chuť je v křížalách ku prospěchu. Ale kdo se s tím má krájet...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 2.4.2013 15:27

Bláhovku je výhodnější vysadit na bujnou podnož(semenáč), slabší A1, nebo slaběji rostoucí M4, MM106?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.4.2013 15:35

To já nevím. Přerouboval jsem s ní před 30 lety poměrně starý strom Sudetské renety na semenáči. Jak se traduje v literatuře, na slabší podnoži bnývají plody větší, ale určitě to tvrdit nemohu. Třeba na Idaredech - kde bych to očekával - se mi to vůbec nepotvrdilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.251 (?), 2.4.2013 20:31

Dobrý den, mám prosbu, je pár bláznů v naší zemi (já také) kteří si roubují staré odrůdy. Než pokácíte, vezměte rouby, nabídněte je a pak s dobrým pocitem, že jste zachoval odrůdu, můžete kácet. Již několikrát jsem přišel pozdě a starý ovocný strom byl pryč. Škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.4.2013 22:38

Roubů můžete mít, kolik chcete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jelen - (42) - 78.28 (?), 3.4.2013 11:16

Mám ji naroubovanou taky, na prvni plody čekám, vloni za mě sklidil mráz 18.května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika