(Báječná) Bláhova oranžová reneta



host - 43.70 (?)
2.4.2013 15:27

Bláhovku je výhodnější vysadit na bujnou podnož(semenáč), slabší A1, nebo slaběji rostoucí M4, MM106?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 24.9.2012 18:19

Tak to vypadá, že Bláhova oranžová reneta doputovala pouze k Milošovi. Před lety ji dokonce nabízeli v prodeji i tady, kde výběr stromků není a ani nikdy nebyl valný. Co se dá dělat. Informace, že se musí trhat co nejpozději mě moc nepotěšila a je zde patrný rozdíl od odrůdy Kid´s Orange, kde se plody s úspěchem podtrhávají. Ale zase na druhou stranu Kid´s Orange někdy už koncem ledna nebo v únoru ztrácí svoji příchuť, i když plody ve sklepě vydrží déle. Někdy ji ztrácí i dříve. To Bláhovky si ji podrží až do jara, jak jsem se mohl přesvědčit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 24.9.2012 22:15

To je pravda, Kids se dá sklízet dříva s Bláhovkou se ve skladovatelnosti měřit nemůže, zejména v letech, kdy méně zaplodí. Zato má větší a atraktivnější plody

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 31.3.2013 17:30

Nemohu tady vzpomínat na bohatou škálu starých odrůd, jako pan Fidla. Mám tady jen jedno "horko těžko" vypěstované na vzrostlejším roubu. Jablíčka to jsou bohužel jen drobná, zelená s červeným žíháním. Nemohou se zdaleka rovnat s rubínovými odrůdami, jak do vzhledu, velikosti i vybarvení. V tomto případě myslím na odrůdu Rubinstep. I když vypadají tak jak vypadají, tak mají svoji typickou nedostižnou příchuť Coxovy renety. Nevím, kde se to v tak drobných zelených plodech vlastně bere. Vůbec nelákají ke konzumu a přesto super chuť Cox.renety je tam. "Je tam", vážení přátelé, "je tam". Dužnina má i příjemnou konzistenci a je i teď osvěžující. Myslím si, že samotná Coxova reneta by mně tolik radosti nedopřála. Myslím tím její celkově vyšší nároky. A nevím, nevím jestli by udržela svoji chuť i u takové drobotiny, jako tady mám v podobě toho (báječného) Bláhova oranžového.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10095) - 70.240 (?), 2.4.2013 9:45

Tak vidím, že žádné nadšení pro Bláhovu oranžovou renetu u nikoho nevzbudím. Tak jedině, že bych ještě něco přihodil do placu. Třeba nějaké to přirovnáníčko. Jedno bych tady měl, ale je rize subjektivní. A to, že takový Rubinstep(plodům kterým se ještě zachovala pevnější dužnina), mně zdaleka tak nechutná, jako tyto drobné Bláhovky. A proč? Protože Bláhovky jsou mnohem svěžejší, více šťavnaté se super příchutí Cox.ren.. Tu svěžest dělá taky více kyselin, než má Rubinstep. Jak vidím tak obsah kyselin je důležitý pro konzumaci nejenom u jablek, ale i u švestek, meruněk a nakonec i u broskví je důležitý vyvážený poměr. Jak jsem psal, tak Bláhovo oranžové si na rozdíl od Coxovy renety, je schopno zachovat její příchuť i v horších polohách a proto mě mrzí, že jediný zdejší pěstitel této odrůdy, kterým je Miloš, chce tuto jablůňku pokácet, protože neprodukuje jablka požadované velikosti. crying

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.4.2013 12:44

Zatím holka ještě stojí (Bláhovka), ale má to opravdu nahnuté. Plody do v současnosti požadované velikosti nenarostou na polokmeni ani náhodou. Je to škoda, méně šťavnatá jablka se dobře suší a ostřeji sladká renetovitá chuť je v křížalách ku prospěchu. Ale kdo se s tím má krájet...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 43.70 (?), 2.4.2013 15:27

Bláhovku je výhodnější vysadit na bujnou podnož(semenáč), slabší A1, nebo slaběji rostoucí M4, MM106?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.4.2013 15:35

To já nevím. Přerouboval jsem s ní před 30 lety poměrně starý strom Sudetské renety na semenáči. Jak se traduje v literatuře, na slabší podnoži bnývají plody větší, ale určitě to tvrdit nemohu. Třeba na Idaredech - kde bych to očekával - se mi to vůbec nepotvrdilo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 22.251 (?), 2.4.2013 20:31

Dobrý den, mám prosbu, je pár bláznů v naší zemi (já také) kteří si roubují staré odrůdy. Než pokácíte, vezměte rouby, nabídněte je a pak s dobrým pocitem, že jste zachoval odrůdu, můžete kácet. Již několikrát jsem přišel pozdě a starý ovocný strom byl pryč. Škoda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.4.2013 22:38

Roubů můžete mít, kolik chcete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jelen - (42) - 78.28 (?), 3.4.2013 11:16

Mám ji naroubovanou taky, na prvni plody čekám, vloni za mě sklidil mráz 18.května.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika